Sipilä pistää ensiviikolla kaupat kiinni

"Palvelualojen jättiliitto Pam järjestää ensi viikosta lähtien useita työtaisteluja – Koskevat yli liiton 50  000 jäsentä".

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005874432.html?ref=rss

Pamin hallitus tapasi tiistaina pääministeri Juha Sipilän (kesk) pääministerin virka-asunnolla Kesärannassa. Selin ilmoitti lakoista tapahtuman jälkeen.
5136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Pamin maanantaina lähettämän tiedotteen mukaan liitto sitoutui kilpailukykysopimukseen vuonna 2016, koska pääministeri Sipilä lupasi vetää tuolloin esillä olevat pakkolait pois ja vakuutti samalla, ettei lisäleikkauksia muun muassa työttömyysturvaan tulisi ja, että jatkossa asiat valmisteltaisiin kolmikantaisesti".

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005874432.html?ref=rss

Vuoden 2016 jälkeen on nähty monenlaisia esityksiä, jotka ovat olleet kilpailukykysopimusta vastaan.

Näitä ovat olleet pitkäaikaistyöttömän määräaikainen työsuhde ilman perustelua, työttömyyspäivärahakauden lyhentäminen, ammattisuojan lyhentäminen ja työnhakualueen laajentaminen, aktiivimalli, TE-palvelujen yksityistämisen mahdollisuus sekä alle 10 hengen yrityksissä työskentelevien työsuhdeturvan heikentäminen yksilöllisin perustein.

Pam on yksityisillä palvelualoilla työskentelevien ammattiliitto. Liittoon kuuluu lähes 230  000 jäsentä, joista naisia on 80 prosenttia. Pamin suurimmat alat ovat kauppa, vähittäiskauppa, majoitus- ja ravitsemisala, kiinteistöpalvelu tai vartiointiala.

Äänestä
  • Naiset kelpaavat kyllä lakkokarjaksi ja ottamaan vastaan työehtojen heikennykset, muuten saavat olla liittopomoilta rauhassa, korkeat palkat ja palkankorotukset kuuluvat miesvaltaisille liitoille, Teollisuusliitto. Paperiliitto yms. Miksei AKT ole nyt tarjoamassa taustatukea, ollut ihan hiljaa.

    Äänestä

Sipilä pyyhki Kiky sopimuksella perseensä jo ennen kuin muste ehti kuivua!

Äänestä

Pamin lakkojohtaja kehui uutisissa, että he haluavat näyttää kuluttajille, etteivätt hyväksy hallituksen toimia.
Mitä helvata, miksi ne kuluttajia sotkee tähän juttuun,
Eikö se pidä näyttää poliittisille päättäjille, joiden takia lakossa ovat.
Taitavat olla niin lampaita, etteivät uskalla näyttää poliittisille päättäjille etteivät hyväksy lakia, vaan tulevat itkemään kuluttajille, joilla ei ole asian kanssa mitään tekemistä.
Paska sakkia tuollaiset pamilaiset.

Äänestä
  • No yleensä lakossa oleva ei tee omaa työtään, eli kaupanalan työntekijä ei mene kauppaan töihin.

    Mitenkäs muutenkaa sitä voisi lakossa olla? Ei ne lentoliikennettä pysäytä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Sipilä_sukee_kaupat kirjoitti:

"Palvelualojen jättiliitto Pam järjestää ensi viikosta lähtien useita työtaisteluja – Koskevat yli liiton 50  000 jäsentä".

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005874432.html?ref=rss

Pamin hallitus tapasi tiistaina pääministeri Juha Sipilän (kesk) pääministerin virka-asunnolla Kesärannassa. Selin ilmoitti lakoista tapahtuman jälkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu