Missä HCD?

Minisun

Täällä palstalla kirjoitteli joskus nimimerkki HCD. Hän auttoi montaa kiusattua selviämään tilanteistaan. Tietääkö kukaan mitä hänelle nykyään kuuluu? On harmi ettei hän enää kirjoita täällä.

4

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Apuja

      Sivustolla www.tyopaikkakiusatut.net

    • Palstalainen-

      Tämä palsta on ollut kuollut jo pitkään. Facebook ryhmät ovat nykyään suositumpia.

    • Yks

      Vak(g)inaiset vänkyttäjät ovat täältä häipyneet.

    • Kopsu-eläParemmin

      Kuinka kiusaaminen ratkaistaan?
      “Kuinka kiusaaminen ratkaistaan” onkin sitten se tämän aiheen kiusallinen kysymys. Siihen kun ei ole antaa helppoa vastausta. Vaikeaa kiusaamisen ratkaisusta tekee mm. se, että siinä keskiöön nousee kiusatun oma toiminta ja hänen kykynsä vastustaa kiusaamistaan ja ratkoa tilannettaan. Tämä taas on ikävä ajatus siksi, että kiusatulla on jo valmiiksi vaikeaa, eikä voida hyvällä tahdolla odottaa, että jokainen löytäisi itsestään rohkeutta ja voimia laittaa itse kiusaamiselleen stoppia.

      Vaikeaa siitä tekee lisäksi se, että kiusattuun usein vaikutetaan aktiivisesti siten, ettei tämä uskaltaisi lähteä vastustamaan kiusaamista. Koulussa uhataan hakata, jos kiusattu menee vasikoimaan. Työpaikalla saatetaan taas uhata kiusaamisen lisäämisellä, sosiaalisella eristämisellä, maineen pilaamisella ja muilla vallankäytön välineillä. Käytännössä kiusatulta otetaan jatkuvasti pois hänen kykyään tehdä tilanteelleen mitään.

      Tämä taas on raskasta siksi, että ulkopuolinen kiusaamiseen puuttuminen yleensä joko loistaa täysin poissaolollaan, tai on riittämätöntä. On kyllä aidosti hyvä, että työpaikoilla ja kouluissa pidetään ilmapiirikoulutuksia, valistetaan ihmisiä vallankäytöstä ja kiusaamisesta ja tehdään erilaisia interventioita, mutta tämä ei valitettavasti vain usein riitä. Nämä ovat ihailtavia askelia oikeaan suuntaan, mutta itsessään usein riittämättömiä.

      Mikä siis neuvoksi? Omasta itsevarmuuskouluttajan näkökulmastani kiinnittäisin erityistä huomiota häpeätyöskentelyyn. Juuri kiusaamisen uhrin häpeä ja pyrkimys säilyttää kasvonsa on se, joka antaa tilanteen jatkua ja suojaa kiusaajaa. Kun uhri ei uskalla nostaa ongelmaa esiin, kiusaaja on turvassa.

      Mitä parempi on kykymme kestää häpeää ja “kasvojen menetystä”, sitä paremmin kykenemme nostamaan esiin sekä itseemme, että muihin kohdistuvaa kaltoinkohtelua.

      Kun häpeäntunteensa hyväksyy ja kestää, on esimerkiksi helpompi nostaa ongelma jopa julkisesti esiin. Minua on muuten henkisesti alistettu tällä työpaikalla viimeisen vuoden ajan ja syyllisiä ovat muuten nuo tuossa.

      Tämän ei ole tarkoitus olla mikään kiusattua kielteisesti vastuuttava ja syyllistävä “vain sinä itse voit ratkaista ongelmasi, on oma syysi ettet ole vielä tehnyt sitä” -tyyppinen argumentti. On kuitenkin kylmä tosiasia, että yhteisö ei kiusattua usein ole valmis tarpeeksi vahvasti auttamaan. Silloin on kannettava enemmän itse, vaikkei se millään tasolla ole oikein tai reilua.

      Tässä vaiheessa olisi mielestäni tärkeää lähteä edes lisäämään tietoisuutta tästä(kin) ongelmasta. Työpaikkakiusaaminen on yleinen ja vaiettu ilmiö, joka nakertaa valtavan monen mielenterveyttä, lisää sairaspoissaoloja, laskee työn tehoa ja tekee yhteiskunnastamme osaltaan huonomman paikan.

      Kiitos paljon lukemisesta, saa jakaa!
      https://elaparemmin.fi/blogi/tyopaikkakiusaaminen/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      417
      3107
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      73
      2411
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      79
      2036
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      124
      1763
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      143
      1657
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      72
      1278
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      5
      1126
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      294
      1101
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      15
      1073
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1049
    Aihe