ILMASTOUSKOVAISTEN MUISTINMENETYS?

Kerrankin joku sanoo tämän vouhotuksen niin, kuinka se pitääkin, todellisuudessa kiivaimmatkin
ilmastouskovaiset sen paikan eteen tullessa eivät välitä tippaakaan ilmastosta, kunhan itse päästään kohteeseen mukavasti ja voidaan siellä hyvin, omantunnon yhtään kolkuttamatta, kuten nyt vaikka Vihreiden Sanna Marinin terveiset Italiasta. Hänen lentonsa ilmastolaskurin mukaan käytti 1730 kg hiilidioksidia, tällä määrällä ajaa autoa vuoden ja syö lihaa 4 vuotta. Yhdella Thaimaan reissulla ajaa autolla 160.000 km ja syö lihaa 9 v. Silti ihmiset on peloteltu valhein kokemaan autoilustaan huonoa omaa tuntoa ja myös lihan käytöstä ruokapöydässä, mutta ei huvilennoista.
https://www.is.fi/matkat/art-2000005874181.html
10154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Myös pörssi keinottelijat ovat olleet vapaamatkustajia he ovat repineet voittoja vaikka teollisuus tuottaa ilmasto päästöjä miten paljon tahansa, jos maa rupeaa rajoittamaan päästöjä siirtävät tehtaan tuotannon sellaiseen maahan jossa ei ole rajoituksia.

Valtiolla olisi paras keino ohjata pörssikeinottelua vähäpäästöisempään suuntaan määräämällä osakkeeseen päästövero joka riipüisi sen tehtaan kaikista päästöistä.

Jos päästövero olisi ollut osakkeisiin määrättävissä talvivaaran perustamisen aikoihin ja tulokset olivat ettei talvivaara pysykään lupaehtojen rajoissa ja osakkeeseen olisi lätkäisty lisää saastuttamisveroa olisiko talvivaaran historia erilainen?

Äänestä

Oli siinä tekopyhää ajattelua haastateltavilta, joo kyllä ajattelen ilmastoa mutta en näitä matkoja lopeta, Vihreiden Marin oikea kaksilla rattailla kulkija, tai kaksilla siivillä.
Ajan tästä lähtien yhä paremmalla omalla tunnolla omalla autollani joka ei ole sähköauto hyvää musiikkia kuunnellen.

Äänestä

Marin on demari.
Siinä näet, mitä demarit kannattaa.

Äänestä
  • Se on melkein sama asia.

    Äänestä

Koe syyllisyyttä punaisen lihan syönnistä, autolla ajosta, muovikasseista, ...

Fukushima, lentomatkailu, globaalit tavaravirrat - katso toisaalle ja unohda.

Äänestä

Onneksi luonnonmullistukset ei rahaa palvo, tulisi vain kunnon katastrofit ja myllerrykset ja porukkaa voisi samalla harventua multiin ihan kunnolla, itsekkin voisin kuolla katastrofissa, minua ei kuolema pelota.

Äänestä

Turhaa täällä jatkuvasti meuhkataan ilmastonmuutksesta. Vaikutusmahdollisuudet ovat niin pienet. Tehdään se mitä voidaan ilman metelöintiä.

Äänestä

Ilmastouskovaisilla on tosiaankin lyhyt muisti. He muistavat vain sen, että loppukesä oli kovin lämmin. Ja sen pitäisi muka todistaa ilmastonmuutoksesta. He eivät kuitenkaan muista, että juhannuksena vielä tuli taivaalta räntää. Sinne asti siis heidän muistinsa ei enää yllä.

Äänestä

Jos etelä tai pohjoisnavalla on 50 - astetta ja jos ilma lämpenee sen "karmeat" 1,5-2 astetta sulaako jäät? Eivät sula, eivätkä jääkarhut huku niinkuin Al Core uhkasi kymmenisen vuotta sitten.
Mies lenteli yksityiskoneella ympäri maailmaa saarnaamassa mutta nyt miestä ei näy missään.
Taatusti vuoden vaihteen jälkeen tulee jälleen tavallinen talvi kunnon pakkasineen niinkuin joka vuosi.
Jos johonkin uskon, niin säiden normaaleihin vaihteluihin tai sekä siihen, että ilmastoa lämmitetään ihmisten toimesta keinotekoisesti ja lisäksi aiheutetaan myrskyjä ja maanjärityksiä.
Suosittelen katsomaan myös 10 vuotta asiaa tutkineen Mikko Hamusen youtube videoita asian tiimoilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nukunhyvin kirjoitti:

Kerrankin joku sanoo tämän vouhotuksen niin, kuinka se pitääkin, todellisuudessa kiivaimmatkin
ilmastouskovaiset sen paikan eteen tullessa eivät välitä tippaakaan ilmastosta, kunhan itse päästään kohteeseen mukavasti ja voidaan siellä hyvin, omantunnon yhtään kolkuttamatta, kuten nyt vaikka Vihreiden Sanna Marinin terveiset Italiasta. Hänen lentonsa ilmastolaskurin mukaan käytti 1730 kg hiilidioksidia, tällä määrällä ajaa autoa vuoden ja syö lihaa 4 vuotta. Yhdella Thaimaan reissulla ajaa autolla 160.000 km ja syö lihaa 9 v. Silti ihmiset on peloteltu valhein kokemaan autoilustaan huonoa omaa tuntoa ja myös lihan käytöstä ruokapöydässä, mutta ei huvilennoista.
https://www.is.fi/matkat/art-2000005874181.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu