Miten nuo ajoominaisuudet muuttuisi/paranesisi jos eteen laittaisi ohuemman ja taakse paksumman tai toisin päin? Ja erilaiset rengas paineet?
Puhun nyt 23mm , 25mm renkaista
Maantiepyörä paksumpi rengas taakse ja ohuempi
Pyörä
2
477
Vastaukset 2
Tärinan kannalta leveämpi rengas voisi olla edessä perusteltu, toisaalta taas painoa on enemmän takarenkaalla. Ehkä se ei olekaan sattumaa, että yleensä renkaat ovat saman levyiset? Painojakauman vuoksi edessä voi olla pienempi rengaspaine kuin takana.
- Pomppukeppi
Jossain aeropyörässä muistan nähneeni ensiasennuksena edessä kapeamman (23mm) ja takana leveämmän (25mm) ja tällä tavoiteltiin ilmanvastuksen pienentämistä mutta vaikutus lienee varsin mitätön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3011243Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma301017- 64847
- 68824
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html413650- 46607
- 38572
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M77564Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen64553Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl447551