Onko reilua...

Olen lukioikäinen tyttö ja olen viettänyt nyt viimeisten 3,5 vuoden aikana noin 1,5 vuoden ajan kotiaresteissa. Arestien aikana olin kotona kotiorjana, enkä perheenjäsenenä. Minulla ei ollut puhelinta tai muita älylaitteita käytössäni.
Syitä ovat olleet:
Ystäville kertominen masennuksesta
-II- äidin väkivaltaisesta käytöksestä (asetin kuulemma äitini huonoon valoon, eikä asiat kuulemma kuulu ystävilleni)
Kotoa karkaaminen (koska kotona oli vaikea olla väkivallan takia)
Itsemurhayritys (Olin viettänyt 9kk kotona, joten sain vain tarpeeksi)
Yhdessä vaiheessa pieni kiinnostus tytöistä
Juominen (olin ollut hajalla kaikista aresteista ja yksinolemisesta, joten saatuani vapautta vedin överit)
Valehteleminen menoista (90% läheisistä ystävistäni kiellettiin, joten valehtelin kenen seurassa olin)

Äiti syyttää minua siitä että olen tilani tähän kuntoon saannut. Kuulemma hänellä ei ole osaa eikä arpaa ja että muidenkin vanhemmat ratkaisevat tilanteet samalla tavalla kuin hän on tähän asti. Armoa en saa lainkaan sillä, teen kuulemma kaiken vain ilkeyttäni, vaikka tosiaankaan niin ei ole...

Vapauduin torstaina 4vk:n arestista, syynä tälle oli se että olin mennyt kirjastoon opiskelemaan ja olin ottanut kaverin mukaani opiskelemaan. Kuulemma en olisi näin saannut tehdä.

Eilen perjantaina minulla oli menoa 18:00, mutta myöhästyin bussistani, joten olin paikan päällä kello 18:15. Äiti oli raivoissaan, koska olin pettänyt hänen luottamuksensa jälleen ja sanoi pitävänsä minut kotona loppuvuoden. Koulusta suoraan kotiin ja illalla 21 puhelin pois, kokeisiin joudun lukemaan kotona (yleensä olen kirjastossa)..

Onko tämä oikeasti reilua? Onko oikeasti muuallakin näin? Mitä minun pitäisi tehdä?

4

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huoliheräsi

      Hei, oletko kertonut kenellekään perheen ulkopuoliselle aikuiselle tilanteestasi?

      • hymypyllyyyn

        Olimme sossussa asiakkaita, sillä karatessani juoksin nuorten turvatalolle. Kerroin sossuille tilanteestani, mutta äiti kertoi kahden kesken minulle, että tilanne muuttuisi, joten kerroin sossuille uudemman kerran, että olin liioitellut. Tilanne ei kuitenkaan kotona helpottunut vaan päinvastoin.


    • Kaskassss

      Käyhän kuule koulukuraattorin tms. juttusilla. Sen olet vähintään ansainnut. Saat perspektiiviä ja tukea asiaan.
      Hienoa että lapsella on rajat mm kännykän suhteen mutta tuo alkaa lipsahtaa kyllä liiallisuuksiin. Vanhemmillasi voi olla samasta asiasta eri näkemys.

    • Olet-lukiolainen

      Onko koulussasi kuraattori, hänelle voit kertoa onnettomista kotiolosuhteistasi. Jos kirjoitat totta, niin varmasti saat apua tuollaiseen onnettomaan elämäntilanteeseesi.
      Ole rohkea ja kerro avoimesti kotisi tilanteesta ammattihenkilölle. He ovat vaitiolovelvollisia, mutta varmasti saat sieltä apua itsellesi.

      Toivon sinulle rohkeutta viedä asiaa eteenpäin. Tsemmpiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      18
      1816
    2. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      56
      1784
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1433
    4. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      176
      1408
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      308
      1370
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      21
      1349
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1005
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      62
      984
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      34
      965
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      349
      874
    Aihe