korkoihin. Sotessa maakunnilla ei ole verotusoikeutta. Lisäksi on epäselvää, voisiko valtio edes taata niiden varainhankintaa.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005882947.html?ref=rss
Eläkejärj. miljardi unohtui, nyt lainojen korot 400milj. unohtui. 3miljardia tulee säästöä, alkujaan. Sote maksaa 3miljardia jo nyt paljastuneilla selvityksellä.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005882947.html?ref=rss
Eläkejärj. miljardi unohtui, nyt lainojen korot 400milj. unohtui. 3miljardia tulee säästöä, alkujaan. Sote maksaa 3miljardia jo nyt paljastuneilla selvityksellä.
Vastaukset 19
Vanhimmat
miten tämä sote pommi kerrotaan kansalle että miinus laskusta tulikin plus lasku, aivan vain uudistus uudistuksen vuoksi kuin muoti ilmiöinä ajassa,
”Eivät taida Sipilä, Berner & co olla enää paikalla selvittelemässä, kun lasku lankeaa maksettavaksi”
http://demokraatti.fi/eivat-taida-sipila-berner-co-olla-enaa-paikalla-selvittelemassa-kun-lasku-lankeaa-maksettavaksi
Veronmaksajille voi tulla sotesta satojen miljoonien eurojen lisälasku, kirjoittaa Helsingin Sanomat tänään.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005882947.html
SDP:n varapuheenjohtaja Maarit Feldt-Ranta ottaa tuoreeltaan asiaan kantaa Twitterissä.
– Sote on veronmaksajille pommi, joka tulee kovin kalliiksi. Tai siis se sote, jota hallitus härkäpäisesti ajaa läpi. Eivät taida Sipilä, Berner & co olla enää paikalla selvittelemässä, kun lasku lankeaa maksettavaksi. Tämä keskustan ja kokoomuksen vastuulla, hän toteaa ja viittaa Helsingin Sanomien uutiseen.
Meillä sote toimii
Tottakait se maksaa jos jotain tehdään. Tämä nykyinen jonottaminenkin maksaa ja mitään ei tapahdu. Palkkaa maksetaan työpaikalla olosta.
Tehdään vaikka täyttä sutta ja sekundaa kunhan jotain tehdään. Tämähän on ollut porvarihallituksen resepti kaikissa aloitteissa.
Muistakaa myös nämä:
Suomessa terveydenhuolto pyörii alhaisilla kustannuksilla (5.2.2017)
https://www.aamulehti.fi/paakirjoitukset/suomessa-terveydenhuolto-pyorii-alhaisilla-kustannuksilla-24252537/
Pääkirjoitus: Suomi saa kiitosta erityisestä terveydenhoitojärjestelmän pyörittämisestä kustannustehokkaasti, mutta jonotusajat ovat pitkiä.
Suomen terveydenhuolto on erityisen tehokasta hintaansa nähden, kehuu EU-vertailu – ”Inspiraation lähde muillekin” (30.1.2017)
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005067016.html
Vertailu: Suomen terveydenhuolto Euroopan kärjessä (26.1.2016)
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000002882198.html
Hollannin terveydenhuolto edelleen Euroopan ykkönen
Suomessa Euroopan neljänneksi paras terveydenhuolto (30.1.2015)
https://yle.fi/tekstitv/arkisto/kalenteri/suomen_terveydenhuolto_eu-karkea_9319.html
Tutkimus: Suomen terveydenhuolto maailman parasta
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15329982/tutkimus-suomen-terveydenhuolto-maailman-parasta
Suomen terveydenhuolto paljastui maailman parhaaksi ja kilpailukykyisemmäksi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15326586/kokoomuksen-sotehuijaus-paljastettiin-koko-kansall
Stop Sote - Suomen terveydenhuolto on maailman kustannustehokkainta!
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15325153/suomen-terveydenhuolto-on-maailman-kustannustehok
Soten tavoitteena on hyvinvointivaltiosta luopuminen, arvioi 80 vuotta täyttävä Jacob Söderman
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005606939.html
Euroopan yhdet kilpailukykyisimmistä ja edullisimmista terveydenhuoltopalveluista on tuhottava kokoomuksen ja kepun bisnesten takia. Uskomatonta.
Jos nyt Sipilän ja Orpon porvarihallitus ei ole vuodessa-parissa ehtinyt tuhota Suomen Euroopan kärjessä olevaa julkista terveydenhuoltojärjestelmää niin yhdestä parhaimmista, ellei maailman paras hinta/laatusuhteeltaan tuhotaan ja Sote-uudistuksessa syntyy arviolta yli kymmenen miljardin euron verorahoitteinen markkina neljälle monikansalliselle yrityskonsernille, jotka eivät juuri veroja Suomeen maksele verorahoilla kustannetuista voitoistaan."
Nyt Kokoomus ja Kepu pois maailman parhaimman kimpusta!
Sipilän,+Orpon,+Saarikon,+Hetemäen+laskelmat+perustuneetkin+Alexander+Stubbin+laskuoppiin,+jossa+90%+ja+10%+kääntyvät+aina+tarpeen+mukaan+toisin+päin.
Mehiläinen mikä lie pörriäinen on yksi syy eli yksityinen sektori. Hallitus lupasi paljon, onneksi sanelulla ei mentykään ja äänestys odotuttaa. Sipilä ei taida uskaltaa päästä äänestykseen, kun lupasi hallitus eron jos Sote kaatuu.
Mehiläisessä hommat hoituu. Puhun kokemuksesta. Siellä pitää lääkärien tehdä töitä
kansa saa tietää soten yksityis kohdat vasta kun kaikki on myöhäistä,
SaaatananSarjakurjistajaSipilä valmisteli tuota laura rätyn täerveyslaton kanssa aluksi täysin salaasaaatana satojen virkamiesten ylitöinä.
Uskomaton politiikan pasciainen, oikea emäemakkokepulikonna, ja kädetkin suomalaistenveressä, joitaSip ilä tapppaa irakkkien kanssa
Sotesta ei voi tulla säästöä, sillä valinnanvapaus aiheuttaa sen, että tavallinen rahvas pääsee hoitoon nopeasti jonotuksen sijaan.
Hoito maksaa, jonotus on ilmaista.
Täytyykö tavallisen demarin tosiaan päästä jonottamatta lääkäriin?
Kunnon demarin ideologiaan kuuluu massojen jonotus. Vain sosialististen puolue- ja ay-johtajien kuuluu päästä julkisella puolella ohi jonon ja hyvätuloisten porvarien rahalla yksityisellä puolella.
Tavalliselle demarille riittää paikka kansanterveystyön jonossa. Jonossa ollessa toveri voi lueskella kansanterveystyön 5- vuotissuunnitelmia sekä tutkiskella johtosääntömalleja, niihin tehtäviä muutoksia sekä hallintokaavioita. Se on ihan ilmaista.
Jos terveyspalvelussa on välissä yksi ahnas väliporras suuret terveystalot napsimassa verorahaa, niin miten ihmeessä siitä voisi tulla edullisempi? Joko palveluhinnat ja veronmaksajien sote-kulut nousee tai terveydenhoitopalvelujen saatavuus ja laatu huononee, todennäköisesti nämä kaikki.
Lääkäri+maksaa+vuokraa+20-25%+laskuttamastaan+palkkiosta+suurelle+teeveystalolle,+josta+saa+vuokraa+vastaan+tilat+ja+välineet+käyttöönsä.+Suuri+terveystalo+on+oikeastaan+vain+vuokranantaja.
Jos+lääkäri+perii+100€+potilaalta,+siitä+hän+maksa+siis+vuokraa+yhtiölle+20-25+€.+Lopusta+sitten+lääkäri+maksaa++pakolliset+sosiaalimaksut+ja+verot.+Valtio+siis+ottaa+eniten+siitä+yksityislääkärin++100€:sta.
Lääkärillä+ei+ole+esimiestä,+on+vain+potilas+ja+lääkäri+sekä+tilat+vuokrannut+suuri+terveystalo.
Siksi+se+maksaa+vain+murto-osan+julkisen+kustannuksesta.
Meillä sote ja palvelu parani huomattavasti. Oppositio jarruttaa lakia joten yksityiset kerkiävät vallata terveydenhuollon ennenkuin saadaan laki
Kilpailu tehostaa palvelua kun osaa ostaa. Nythän tulee ostajan markkinat.
tuleeko sotesta uusi rakennus buumi bisnes vastaava ala,, jossa yhteiskunnan avustuksia hyväksi käyttävät sioittajat käärii voitot ainakin kiinnostusta alaa kohtaan kasvaa op pankkikin on ostamassa mehiläistä ja vastaavia tulee varmaan lisääkin ,
Lääkärin vastaanoton pitämiseen ei tarvita mitään hienoja rakennelmia eikä parlamentaaristen voimasuhteiden mukaan valittuja johtajia,piirinjohtajia,konserninjohtajia, ylijohtajia jne,
Riittää lääkäri, potilas ja stetoskooppi,
Mutta se ei riitä demareille, pitää olla rakennus ja hallintokaavio.
lääkäriin pääsee jonotamatta nykyään toista oli 80 luvulla jossa lääkäri otti potilaan vastaan kun tiselle sopii huvitti ,
80-luvulla oli määräys, että lääkäri sai ottaa vastaan vain keskimäärin 5,7 potilasta/ tunti ja sunnuntaina 4,5 potilasta/ tunti päivystyksessä.
Lisäksi lääkäreillä määrättiin pakollinen ruokatunti. Muulle henkilökunnalle ei määrätty.
Tällä tavalla Suomessa on tehostettu julkisen terveydenhoidon toimintaa kunnallisen työnantajan taholta. Tehostajat nauttivat nyt korkeaa eläkettä nauttien tehostuksensa tuloksista. Kaikki puoluejäsenkirjan tuomalla viisaudella.