Mitä sanotte, tappaako #MeToo liike viimeisenkin mahdollisuuden naiselle löytää kunnollinen mies?
Ne kunnolliset, keskivertoa älykkäämmät miehet (ehkä hieman ujot) kotka tunnen ovat lopettaneet naisten lähestymisen deittailun tai vain kehumisen (jopa työhön liittyvästä syystä) työpaikolla ja kaikissa muissakin ympäristöissä (paitsi ehkä deittipalstalla netissä, mutta kuka sieltä kunnon miehen löytää muun tarjonnan joukosta...). Eli naiselle on täysin mahdotonta tietää että mies voisi olla kiinnostunut. Nämä ovat juuri niitä miehiä joita #MeToo ei tarkoita, mutta jotka pelkäävät mahdollisia seurauksia jos joku jotenkin ymmärtää väärin.
Mutta joka ikinen öykkäri, juntti, k*sipää ja peluri viis veisaa #MeToo jutuista ja heitä se ei ollenkaan estä tekemästä sitä mitä he ovat aina tehneet. Eli lähestymällä joko törkeästi ja törkeillä jutuilla (ensimmäinen ryhmä) ja/tai vain haluamalla seksiä - pelurit. Eli #MeToo liikkeen suurin saavutus tulee olemaan ei toivottujen lähestymisten määrän tai prosentuaalisen osuuden kasvu.
Juntit, öykkärit ja k*sipäät ei ymmärrä mistä on kyse #MeToo liikkeessä ja eivät ole koskaan ymmärtäneet, eivätkä tule koskaan ymmärtämään. Ja pelurit taas ymmärtää oikein hyvin ja nyt heillä on vapaa kenttä kun "kunnolliset" miehet ovat pois tieltä - ja tyhjiö on helppo täyttää. Itse olen ehkä peluri miehiä ja olen huomaan kuinka on tullut helpommaksi ja helpommaksi tehdä vaikutus naiseen ja kuinka huonoa tarjonta on miehistä. Ja kuitenkin tunnen monia kivoja miehiä jotka eivät enää uskalla lähteä kilpailemaan parisuhdemarkkinoille (on tosin muitakin syitä kuin #MeToo - se on vain viimeinen naula arkkuun).
En valita tilanteesta, se sopii minulle hyvin, mutta sääliksi käy naisia jotka haluavat löytää sen kunnon miehen.
"MeToo" ja suhteen aloittaminen
6
368
Vastaukset
- TotuusSattuuQC
"Ne kunnolliset, keskivertoa älykkäämmät miehet (ehkä hieman ujot) kotka tunnen ovat lopettaneet naisten lähestymisen deittailun tai vain kehumisen (jopa työhön liittyvästä syystä) työpaikolla ja kaikissa muissakin ympäristöissä "
Ei kuulosta minusta lainkaan keskivertoa älykkäämmältä jos on MeToon takia lopettanut naisten lähestymisen. Lähinnä se kuulostaa siltä, että henkilö omaa niin huonon sosiaalisen pelisilmän että pelkää ettei osaa lähestyä naista ilman että se heti tulkittaisiin ahdisteluna.- Äo130
Mistähän tilastosta sinä taas tuon totuuden olet kaivanut. Voin helposti kuvitella itseni nuoruuteen vielä tuommoisen ahdistuksen lähteen. Itseltä jäi akoinaan yksi tyttöystävä kanditaatti siihen, että hän oli 15 ja minä juuri täysi ikäinen. Empä sitten kilttinä poikana mennyt kyselemää tykkisitkö minusta, kun ne suojaiät olivat juuri olleet esillä...
- YouToo1
Kyllähän tuo vaikuttaa valitettavasti.
Aina se väärinymmärretyn riski on ollut olemassa, mutta jotenkin nykyään on ehkä enempi läsnä vielä, jos aloittaja ymmärrät.
Ja nainen osaa kyllä myös uhriutua tarvittaessa, en nyt väheksy metoo-liikettä enkä mitään ylipäätään.
Mutta jos on tarpeeksi hankala luonne muutenkin ja riitatilanteessa nainen suuttuu tarpeeksi, niin voihan siitä tulla tällainen kostojuttukin kehiin.
En nyt sentäs ole itse joutunut tuollaiseen tilanteeseen sentäs, mutta se mahdollisuus on silti.
Ja kun on ollut kuitenkin pari aika ilkeätäkin suhdetta ja eroa takana, niin olen nykyään ainakin itse tosi varovainen. Jokainen pyrkimys, joka selittää jonkin piirteen vastakkaisen sukupuolen käyttäytymisessä kielletyksi, vähentää kontaktiyrityksiä, halusi sitä tai ei.
Korrekti kontaktinotto on jo tehty niin ahtaaksi, että se näkynee jo tilastoissa. Sukupuoliydyntä on vähentynyt ja itsetyydytys lisääntynyt.- omavika
Tai sitten yhä harvempi on koskaan osannut tai hallinnut ystäyyden taidon.
Tutustuessa uusiin ihmisiin, sitä normaalisti jauttelee niitä näitä ja tekee asioita yhdessä muiden kanssa. Osallistutaan yhteisin tilaisuuksiin joko harrastusten tai mielenkiinnon takia, parannetaan porukalla maailmaa.
Vasta aikojen kuluttua saatta joku erikoisihminen erottua joukosta jonka kanssa haluaisi viettää hiukan enemmän aikaa yhdessä. Tuossa vaiheessa kummallakin on jo jonkilainen kuva toisesta ja ystävyyttä voi jatkaa jo tuntemaltaan pohjalta.
Silloin on aivan eri asemassa jo valitsemansa ystävän suhteen.
Vastakaohtana: liian usein hyokätään lähes tuntemattoman kimppuun. Aloitetaan "suhde" ennenkuin kunnolla edes tunnetaan toisen nimeä! Ja sitten odotetaan ja toivotaan että tuo sammakko muuttuukin uljaaksi prinssiksi tai 1 herne 100 patjan alla paljastaa noita-akan prinsessaksi.
no, noin ei käy. ja sitten alkaa me-too- naukuminen. Sen osaa sekä miehet että naiset! - Sääliksi.käy
Wall streetillä on joissain firmoissa eri sukupuolisten välinen kahden keskinen yksityinen keskustelu kuten mentorointi, johtaja/alais- kehityskeskustelut ja kahdenkeskiset asiakastapaamiset kielletty MeToo:n takia. Ja siitä on seurannut huomattava putous nuorten naisten palkkauksessa Wall Streetin firmoihin. Ne kun ovat miesvaltaisia ja yritetään välttää mahdollista huonoa julkisuutta - helpoin tie on että ei palkata naisia. Tästä oli hyvä juttu muistaakseni WSJ:ssä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M797399Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2014600Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn724450Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1434151Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584100HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen664066Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333609Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602978Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty632678Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka372416