Sain tänään soiton TE-toimistosta ja minulle annettiin määräys hakea useaa työpaikkaa asuinpaikkakunnallani. Karenssia pukkaa, jos en hae. Asun pienessä kylässä ja kunnan keskustaan on 17 kilometriä. Julkinen liikenne toimii arkisin klo 7-18.30, viikonloppuisin ei bussi kulje.
1) Työpaikka: varastomies ja kaksivuorotyö arkisin klo 6-22. Työmatka edestakaisin 42 kilometriä.
2) Työpaikka: kahvilantyöntekijä ja kolmivuorotyö (viikonloppuisin myös työvuoroja). Työmatka edestakaisin 30 kilometriä.
Te-virkailija kertoi, että paikkoja pitää hakea koska ne ovat alle 80 kilometrin päässä kotoani. Laki velvoittaa minut järjestämään työmatkat. En pysty vaikuttamaan linja-autoliikenteeseen.
Miten voidaan velvoittaa hakemaan ja vastaanottomaan töitä jos päivittäinen työmatka-aika on pyörällä noin 3 tuntia ja kävellen 8 tuntia. Autoa en omista.
TE:n pakkotyönhaku!
13
589
Vastaukset
- Näinnäkisin
Ehkä sinä palkallasi pystyt ostamaan jonkun autokoslan tai mopeedin. Asuinpaikka on oma valintasi.
- kansanviholliset
Eihän kukaan tavallinen työläinenkään mene sellaiseen työpaikkaan töihin jos on liian pitkä työmatka tai moni muukin asia olisi siinä pakassa perseellään joten miksi pitäisi työttömänkään mennä paskatöihin ilmaiseksi tai saada karenssi ihan tietoisesti ja tahallan luodun vaikean tilanteen takia?
Tarkoitushakuista touhua että saisi karenssin, siinä Suomi 100 vee ja orjamaa. - sosiologi-hki
Ei se työllisyys tule paranemaan millään aktivoinneilla, kun isolla osalla työttömistä on psykiatrista hoitoa vaativia mielenterveys-ongelmia, ja/tai päihdeongelmia, sosiaalisia ongelmia.
- Tee-näin
Ei laki velvoita hankkimaan autoa tai kävelemään 42 kilometriä töihin sori vaan. Haet tietenkin noita työpaikkoja ja ilmoitat missä asut ja miten julkiset kulkee ja haet samalla harkinnanvaraista toimeentulotukea vaikka mopon tai e-pyärän ostoon.Tuo riittää jo aktiivisuuden osoitukseksi Te keskukselle.Tietenkin laita jos kyläällä kunnan kämppiä ja asut nytkin vuokralla hakemus silälle jotta saisit lähempää kämpän.
- vasta_haku
Se, että sinut velvoitetaan hakemaan, ei tarkoita, että olet sen paikan jo saanut.
Työnantaja tekee valinnan siitä, keitä ottaa haastatteluun ja kenet sitten haastattelemistaan ottaa töihin.
Työnantajalle voi kertoa esim. kulkumahdollisuuksien vaikeuksista. - hakua_
Hakeminen ei tarkoita sitä että olet saanut paikan.
Luuletko että työnantaja palkkaa ketään pakosta!
Mutta jos mahdollista, ja haluat palkkatyöhön, niin suosittelisin jotakin konstia pois sieltä peräkyliltä. - Bendlaajaw
En ymmärrä miksi et muuta pois paikkakunnalta mihin et voi töitä saada? Ihan älytöntä! Itse kuljen päivittäin 190 km töihin edestakainen matka ja kuljen siksi kun ei omalla paikkakunnalla ole työtä ja minulla on kaksi vuoro työ. Hommaa auto tai muuta.
- Kulkija2
Tuo työmatka on ihan normaali matka Haloo! Luuletko saavan työn kuntasi keskustasta :-) hoh hoh katsoppa montako työpaikkaa avointa sinne on ja mieti miksi saat kehoituksia hakea toiselle pitäjille lähimpään kaupunkiin. Kyllä täällä etelässä kuljetaan autoilla ja julkisilla paljon pidempiä matkoja vuokrataan keikkakömppiä ja vkl lopuksi kotikonnuille. Et taida olla ihan ajan tasalla tässä työllisyys tilanteessa.
- työtönmies-43
Minä sain lapun että piti hakee työtä joka on itä-suomessa ja itse asun satakunnassa.
- riskipiski
Varmaan sait. Lopeta se rölläys.
Minullakin on satamatyöläisenä vaikea saada töitä Kuusamossa. Onneksi ansiosidonnainen juoksee vaikka minä lorvin.
- Työstäkieltäytyjäliitto
Kuulostaa rasittavalta.
- Omavalinta
Oma päätös. Elä tuilla, tai hommaa kulkuneuvo. Haastatteluun pitää mennä, tuakin palkkaavat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834423Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243038Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt362850Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162615Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172499Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122248Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka352130- 132024
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142005Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281707