Onko tällä lääkkeellä millaisia eroja medikinet cr lääkkeeseen? Lääkäri vaihtoi tähän koska kerroin sykkeen nousevan liikaa medikinetistä. Tutkittuani asiaa netistä, kyseessä on käytännössä sama lääke. Psykiatri vaihtoi sen tänään siis juurikin äskettäin. Olen osasto hoidossa lääkemuutoksien valvonnassa uusiksi tulleet tramadol retard, lyrica ja temesta. Jälkimmäistä ei mielellään muka ainakaan kotiin kirjoita vaikka suostuin vähentämään muut bentsot pois. Mutta nyt pääasia on tämä kyseinen lääke. En ymmärrä lääkärin pointtia vaikka kysyin sitä.
equasym retard 20mg x 2,uusi lääke minulle
Hullumäenole
42943
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sanoisin että aika samaa. Metyylifenidaatti mikä metyylifenidaatti, joten hyödyt ja vaivat samoja. Olen itse kokeillut C:aa, Equasymia ja Medikinetiä, eli kaikki mf:t. Jos oikein muistelen niin E saattais olla vähä pitkävaikutteisempi ainakin mulla kuin Medikinet, mutta vuosia aikaa käytöstä niin en ole varma.
Tänääm.kokeilin enkä kokenut hyötyä yhtään. Medikinet teki.minusta keskittyneen ja toimeliaan.
Millä annoksella oot ottanu? Siis molempii? Mulla tuli equasymista pahempia sivuoireita kuin medikinetillä. Mä käytän nyt Medikinettiä. Yhellä on tehoa 2h sitten pitää ottaa toinen, jos haluaa potkua loppupäivään.
Ei noissa imeytymiskäyrissä ole juuri eroa, jos aiheuttaa hypertensiota ja/tai sykkeen nousua medikinet niin samalla tavalla equasymin pitäis. Equasymin imeytyminen on joitakin minuutteja nopeampaa sillä 50 prosentilla joka on depot kuin medikinet.