työtoiminnasta?
Tuollaiseen toimintaanhan pakotetaan pitkäaikaistyöttömiä rangaistuksena työttömyydestä työmarkkinatuen katkaisemisen tai toimeentulotuen perusosan alentamisen uhalla.
Itse olin kerran 1 kuukauden ajan eräällä kirpputorilla. Sopimus oli luonnollisesti tehty 3 kuukaudeksi, mutta koin sen jotenkin niin ahdistavana, tarkoituksettomana ja nöyryyttävänä asiana, että päätin lopettaa sen kesken.
"Työpäivät" olivat lyhyitä eli ainoastaan 4h ja niitä oli ainoastaan 3 viikossa, mutta paikassa oli silti todella vaikeaa saada aikaansa kulumaan. Ainoat askareet paikassa olivat lähinnä myyntiin tuotujen tavaroiden hintalappujen tarkistamista ja uusien kiinnittämistä asiakkaiden tuomiin tavaroihin (tosin suuri osa meni suoraan roskiin, koska eivät olleet myyntikelpoisia). Hinnoitellessa aika kului suht hyvin, mutta paikkaan oli rekrytoitu ihan liikaa ihmisiä tarpeeseen nähden. Yhdellä pienellä kirpputorilla oli siis kerrallaan joku 5-10 ihmistä, joiden piti paremman tekemisen puutteessa vaan seisoskella tyhjän panttina useamman tunnin.
Kyseinen paikka oli jotenkin todella ankea, likainen ja kolkko paikka. Paikan "esimies" oli sellainen kireä ja äksy 3-kymppinen nainen, joka oli omien sanojensa mukaan ollut paikassa 4 vuotta, ja epäilen melkoisella varmuudella, että hänkin on alunperin aloittanut kyseisessä paikassa kuntouttavassa työtoiminnassa.
Ihmiset siellä paikassa olivat jotenkin nuupahtaneen oloisia, ihan asiallisia, mutta jotenkin hyvin masentuneen ja sulkeutuneen oloisia, joten vaikea siellä oli saada kehenkään oikein mitään kontaktia. Siellä oli paljon wt-ihmisiä, syrjäytyneen oloisia hc-atm-nörttejä, elämänhallintaongelmaisia ja vuosia ryypänneen näköisiä venäläisiä jne. Siellä oli myös yksi kuulovammainen nuorehko nainen, jonka tupakat varastettiin takin taskusta kesken työpäivän, minkä takia paikassa pidettiin esimiehen johdolla tiukkasävyinen palaveri, mutta kukaan paikassaolijoista ei jäänyt teosta kiinni, ja tekijänkin pokka piti tilanteessa hyvin, kuka se sitten ikinä olikin (epäilin tosin syylliseksi erästä hiukan hämäräperäisen oloista 18-19v kurditaustaista kloppia).
Paikassa pidettiin joka keskiviikko jotain ihan helvetin naurettavia "palavereja", jolloin kaikkien oli pakko kokoontua kahvihuoneeseen, joskaan kenelläkään ei noissa kokoontumisissa ollut koskaan yhtään mitään sanottavaa yhtään mihinkään.
Lisäksi siellä oli kahvihuoneen jääkaapissa aina tarjolla yhteiset eväät, jotka joku työtoiminnassa oleva passitettiin aina vuorollaan hakemaan läheisestä Lidlistä, halusi niitä sitten syödä itse tai ei. Minua vähän iljetti ajatus yhteisistä eväistä, kuten ruisleivistä, kinkkupaketeista, juustosta jne. joten en koskaan syönyt niitä, vaan toin sinne joka kerta omat eväät. Monet työtoiminnassa olevat käyttäytyivät kahvihuoneessa jokseenkin vastuuttomasti, joten sinne syntyi sotkua, likaa ja ruokkoamattomuutta, jääkaapissa oli usein kuulemma pilaantuneita elintarvikkeita, koska kukaan ei niitä vaivautunut heittämään sieltä pois jne.
Jopa astianpesuaineessa oli säästetty kyseisessä paikassa - siellä oli astianpesuainepullossa ainoastaan murto-osa astianpesuainetta ja loput oli hanasta otettua vettä. Tuolla litkulla sitten piti saada omat astiansa pestyä.
Millaisia kokemuksia teillä on kuntouttavasta
32
578
Vastaukset
- pitkätukka-68
Mut yritettiin viimeks saada johonkin työpajaan tyhjänpantiksi notkuilemaan 4 tunniksi per viikko. Itse ehdotin et oisin halunnut mennä vanhainkotiin useammaksi päiväksi viikossa mut se ei kelvannut.
- pitkätukka-68
Nyt kun työttömyys on kuulemma vähentynyt, niin missään ei kerrota moniko uusista "töissä" käyvistä on juuri noita työpajoilla istuskelevia. Sehän ei ole töitä nähnytkään.
- KuonaYhteiskunnalle
pitkätukka-68 kirjoitti:
Nyt kun työttömyys on kuulemma vähentynyt, niin missään ei kerrota moniko uusista "töissä" käyvistä on juuri noita työpajoilla istuskelevia. Sehän ei ole töitä nähnytkään.
Näinhän se on. Sinkku on parisuhdemarkkinoilla sama asia kuin työtön työmarkkinoilla, ei sellaista kukaan halua, koska sinkkuus/työttömyys on varma merkki siitä,
että jotain on pielessä kun ei vieläkään ole töissä/parisuhteessa.
Alinta mahdollista tasoa edustaa sinkku 40 työtön mies.
Kukaan ei jää sellaisen poismenoa kaipaamaan, pelkkä roska, jäte, kuona yhteiskunnalle. Mitään muuta nainen ei voisi vihata enempää kuin tällaista ihmistä. - pitkätukka-68
KuonaYhteiskunnalle kirjoitti:
Näinhän se on. Sinkku on parisuhdemarkkinoilla sama asia kuin työtön työmarkkinoilla, ei sellaista kukaan halua, koska sinkkuus/työttömyys on varma merkki siitä,
että jotain on pielessä kun ei vieläkään ole töissä/parisuhteessa.
Alinta mahdollista tasoa edustaa sinkku 40 työtön mies.
Kukaan ei jää sellaisen poismenoa kaipaamaan, pelkkä roska, jäte, kuona yhteiskunnalle. Mitään muuta nainen ei voisi vihata enempää kuin tällaista ihmistä.Vanhainkoti (tai oikeasti vanhusten palvelukeskus) olisi ottanut mut mielellään, mutta TE:n mielestä olisi ollut parempi notkua "työ"pajalla.
- maalaisjärjellekäyttöä
pitkätukka-68 kirjoitti:
Vanhainkoti (tai oikeasti vanhusten palvelukeskus) olisi ottanut mut mielellään, mutta TE:n mielestä olisi ollut parempi notkua "työ"pajalla.
Aika syvältä...TE-toimisto ei olisi menettänyt mitään jos olisi päästänyt sinut mieleiseen paikkaan.
- Minotaurus86
Kuntouttavaan työtoimintaan EI voi määrätä ketään muuta kuin lääkärin arviosta työtoimintansa menettäneen. JOS sinusta ei ole lääkärin arviota että olet kuntouttavan työtoiminnan tarpeessa niin KUKAAN ei pysty sinua määräämään sellaiseen.
Annappa päätöksen tekijän nimi niin otetaan yhteyttä ja kysytään onko kyseinen virkailija pätevä lääkäri.- Kaisanoasaa
Olet muuten väärässä. Kuntouttavaan voi työkkäri määrätä jos katsoo että kieltäydyt työkokeilusta, työharjoittelusta tai koulutuksesta. Ne katsoo ettet olet työkykyinen ja määrävät karenssin uhalla jonnekkin pajalle tai spr kirpputorille. Toki kaikesta voi valittaa ja pitää tietää pykälät ja uhata valituksilla jos sut uhataan pistää jonnekkin kokeilulle. Niin minä teen eikä työkkärin kurpat halua että joku toimi alkaa niiden toimintaa tutkimaan. Paras tapa päästä eroon niistä on valituksien tekeminen, jopa virkarikoksella uhkaaminen.
- keski-ikäinen
Ois voinu olla ite aktiivinen ja kehittää toimintaa, että olisi saanut järjellistä tekemistä.
- 5432
Niin. Palaverissa olis voinu avata suunsa ja ehdottaa jotakin. Jääkaapinkin olis voinu siivota sen toimettomana notkumisen sijaan.....
- nytmasennukseellehei
sitä täytyy lähteä kouluun,jos omalta alalta töitä ei löydy.nuorena pitää ja pystyy olemaan aktiivinen.itsetunnolle tekee hyvää opiskella siin mihin tuntee kykenevänsä,jopa ylittää itsensä!niin minä tein koulutin 3eri ammattiin jopa äitinä ollessa ja lapsetkin sai energiaa pursuavan äidin,ja ehkä itsestäni tulevaisuuden uskoo siirsin.oli hienoa ,ku pärjäsin!pärjäät SINÄKIN.mee ja OTA ilolla vastaan kaikki oppi.
- Hyötyedellä
Vanhusten vammaisten pariin kuntouttavaan toimintaan.
- Huumeistavieroittavatoim
Alkoholistin avustajaksi
- Kotityöt
Kuntouttamaan kuntoutettavaa työtoiminta. Yhdessä töitä
- Asiostaperilläjohtaja
Siivotkaa se jääkaappi ja sosiaaliset tilat. Huoltakaa laitteet.
- wcwcwc
Jos et pysty töihin etkä edes tonne niin varmaan sit eläke jossain vaiheessa.
- manimanielää
eläkettähän saa sit joskus 67siihenasti pitäs nyt jotain työtä tehä.kyyl tekevälle löytyy jos ei halua itteesä kouluttaa.edellämainittuihin toimiinkin tarvitaan koulutus ja psykoloogiset testit toisin kyllä tällä haavaa TAKASIN.onhan tämmöset työt kuitenkin aika tärkeitä.joka työ on arvokasta.itse hankittu raha on hienoo.
- Kaisanoasaa
Vain huono itsetuntoinen ätmi menee kuntouttavaan työhön itseään pilaamaan. Työkkärin kurpat on minullekkin niitä juttuja tarjonnut mutta sanoin että kuvittelevat liikaa. Töihin en mene ellen saa naisilta seksiä ja huomiota. Sellaisissa töissä masentuu entistä enemmän eikä kukaan nainen arvostaisi ätmiä joka menee jonnekkin pajalle eikä siitä saisi edes palkkaa joten mahdollisuudet saada naisia olisi vieläkin huonommat. Minut on kutsuttu taas työkkäriin ensi viikon perjantaiksi, Seillä se vanha kurppa taas kysyy samat asiat kuin ennenkin ja sitten tarjoaa jotain työkokeilua. Vetoan ätmiyteen oitis, naisettomuuteen , masennukseen ja pistän kurpan koville.
- Anonyymi
Hyvää työtä teet.
t. kovakalu40
- ätminelämää
On sellaisia kokemuksia että siellä tulee huonompaan kuntoon. Älkääs koska suostuko.
- peukaloitapyöritellään
Aikoinaan olin täyspäiväisesti toista vuotta "työharjoittelijana" sairaalassa, mikä oli ihan jees. Siihen aikaan ei lässytetty mistään "kuntoutuksesta", mistä olenkin työkkärin tädille sanonut että meikä ei ole sairas niin en mihinkään keleen kuntoutuksiin lähde.
- m.wurst
mää voisin jopa välillä mennäkki kuntoutustöihin, vaikka niitä kirppiskamoja laputtamaan.. on nuista oman alan töistä tehty niin saakelin kiireisiä et en edellisen työkeikan jälkeen enää muista mihin jätin oman pääni,
- pelkkä.puhetta
Varmaan et oikeasti menis jollain toimeentulotuella ja sillä 9 euron päiväkorvauksella.
- Työstäkieltäytyjä
Kuntouttavan välttää sillä että kerran vuodessa on muutaman viikon -kuukauden kokopäivätyössä. Pientä vaihtelua ja oppii arvostamaan sitä että saa nukkua puoleen päivään.
- Ruma-ätmi
Jos kerran suostut työkkärin pakottamaan työkokeiluun niin sitten ne vaanii sua monta vuotta ja pakottaa sua aina uudelleen niihin kuntouttaviin töihin. Itse luulin että se toisi jotain hyvää että saisin oikean työpaikan josta palkkaa mutta vittu en todellakaan saanut. Ensin olin 2 kk , sitten 4 kk sitten 4 kk sitten 2 kk lisää. Lupasivat aina että järkkäävät jonkin palkkatyön tai haastattelun. Niiden ainoa tavoite on ettei kunta saa sakkoja ja sitksi yrittävät pakottaa kaikkia työttömiä niihin paskaduuneihin mistä ei koskaan saa mitään oikeaa työtä. Älkää vaan allekirjoittako mitään lappuja siellä työkkärissä kuten työnhaku suunnitelma lappuja. Ne uhkaa karenssilla mutta sekin on parempi. Karenssissa saa saman rahan kun työmarkkinatuki.
- Heihaloo
Kuntouttavasta pääsee kun menee töihin. Metalli ja raksa huutaa jatkuvasti väkeä tai sitten opiskelemaan ammattia ja lopettaa aikuinen ihminen kitisemisen sekä kantaa vastuun itsestään.
- HeiHaloo
Noista töistä maksetaan jotain 2000 euroa kuukaudessa. Ei sillä rahalla kannata edes kylkeä kääntää. Naisetkin nauraa moisille rutiköyhille luusereille.
- kiinalainen.työkulttuuri
HeiHaloo kirjoitti:
Noista töistä maksetaan jotain 2000 euroa kuukaudessa. Ei sillä rahalla kannata edes kylkeä kääntää. Naisetkin nauraa moisille rutiköyhille luusereille.
Totta puhut. Duunarien palkkojen ostovoimaa on leikattu 80-luvulta lähtien ja vaatimukset nousseet ja ilmapiiri huonontunut. Monet lisätkin on monissa työpaikoissa "joustettu" pois.
- tämätoimii
On erittäin hyviä kokemuksia monen vuoden ajalta jo. Kun itse ehdottaa työkkärille saa mieleistään tekemistä ja säilyttää oikeutensa työttömyyskorvaukseen ja saa lisät päälle. Minulla on periaatteessa päättymätön sopimus paikan kanssa, johon halusin muutenkin töihin. Teen sinne töitä neljä tuntia viikossa kun ensin ideoin, mitä palvelua tarvitsevat. Nykyään olen pidetty ja odotettu viikottainen "vierailija" paikassa, eivätkä tulisi toimeen ilman minua. Minua tervehditään ja tunnetaan nykyään pienellä paikkakunnalla "asiantuntijana", jolta kysytään neuvoa, vain tämän työn takia. Vain muutama ihminen tietää, että olen oikeasti kuntouttavassa työtoiminnassa paikassa. Minut pyydettiin jopa paikalliseen kouluun esitelmöimään työstäni. Eivät sielläkään luonnollisesti tienneet, että olen kuntouttavalla. En viitsinyt mennä, ajattelin kiusallisia kysymyksiä. Sanoin, että on silloin valitettavasti kiireellinen työkeikka. Aika moni tunnettu ihminen on muuten kuntouttavalla. Esim. taiteellista työtä tekevä, joka tarvitsee myös työttömyyskorvausta henkensä pitimíkseen. Näistä ei vain puhuta.
- wswsw
Hyvä tarina ja niin faktaa.
Tuolla ihan hyvä juttu aiheesta kusetus sipilä & co:
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/aktiivimalli-jaavuoren-huippu-pysayttava-kirje-asiantuntijalta-palkattoman-tyon-maara-rajahtanyt/
Siellä oli linkki tähän:
https://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/talous/koulutusbisnesta-te-toimiston-tuella-tyoharjoittelua-vai-tyolaiskauppaa/?_ga=2.205577626.841445498.1541931058-166570419.1541931058
Tuonkin luin, aika paljon on ihmisiä ilmaistöissä:
https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/yli-500000-suomalaista-tekee-ilmaista-tyota/
Aika paljon ilmaistyönterkijöitä. Olen sitä ennenkin sanonut että eikö kannattaisi jossain vaiheessa alkaa vaatimaan vähän työnantajiltakin eikä tanssia aina vaan niiden pillin mukaan? Se vaan on aika kallista yhteikunnalle kun joutuu maksamaan kulut noiden harjoitteluiden aikana eikä saa mitään vastineeksi, ilmaistyön voitot menevät yrittäjille, sijoittajille ja osakkaille jotka osaa kyllä maksimoida verohelpotusten määrän... Kenelle nämä asiat tulee vielä(kin) Yllätyksenä?.. ;P
.. Tosin onhan se täällä(kin) nähty, miten Monet väittävät vastaan ja Yrittävät Puhua Mustaa Valkoiseksi jne. Näissä(kin) asioissa.. ;P
.. Sellaista se Itsekkyys&ItsePetostelu Teettää.. Ja SuoraNainen NarsuMarsuus.. ;D
- Anonyymi
On muakin yritetty saada ilmaisiin töihin palkatta mutta en suostu. En ole mikään hyväntekeväisyysjärjestö joka tekee palkatta töitä jotta muut tienaa. Haluan palkkaa työstä jotta elämä on mielekkäämpää koska rahalla sitä saa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k222341Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1052251- 522207
- 321527
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2381512- 301426
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt361392- 951161
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201126- 261116