Kristinuskolla ei ole mitään tekemistä

Jeesuksen oppien kanssa .
Jeesuksen tuoma esimerkki meni ihmisen puolesta pilalle heti kun se brändättiin kristinuskoksi ja ihminen koki että voisi omistaa Jeesuksen. Niin ei ole.

Jos haluaa Jeesuksen esimerkkiä tarkkailla edes hiukan lähemmin , on se otettava vastaan ennemminkin "filosofian" kaltaisena henkilökohtaisena viestinä.

Jumala on .

21

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herätykseksi

      VÄÄRIN!

      Se on niin että, ns. kristinUSKONNOLLA ei ole mitään tekemistä Raamattun UT mukaisen, kaikille hyväksi Kristillisyyden puolesta elämiseen, puhumisiin ja toimimisiin.

      Mutta kunhan nyt edes jotain siitä krist. uskonnollisuudetaan puhuvat. Onhan sekin jotain. Vaikka ei koidukkaan Jumalan tuomiolta pelastuksekseen. Voi kuitenkin ehkä vähän lieventää.

      • Se on sinun näkemyksesi selvästikin.


      • Herätykseksi
        Nuuskamuikkunen85 kirjoitti:

        Se on sinun näkemyksesi selvästikin.

        Niin, minä Raamatun UT opetuksiin, ohjeisiin ja kehoituksiin perehtyneenä ymmärrän ja uskon näin. Ei ole vielä kukaan osoittanut / todistanut, että olisi väärin, Raamatun UT opetusten ja ohjeiden vastaista.

        No, kukin saa uskoa miten haluaa. Itsehän seuraamukset, joko hyväksi tai pahaksi osakseen saa. Raamatun UT vastisesta tulee niitä pahaksi / tuomioksi seuraamuksia.


      • Herätykseksi kirjoitti:

        Niin, minä Raamatun UT opetuksiin, ohjeisiin ja kehoituksiin perehtyneenä ymmärrän ja uskon näin. Ei ole vielä kukaan osoittanut / todistanut, että olisi väärin, Raamatun UT opetusten ja ohjeiden vastaista.

        No, kukin saa uskoa miten haluaa. Itsehän seuraamukset, joko hyväksi tai pahaksi osakseen saa. Raamatun UT vastisesta tulee niitä pahaksi / tuomioksi seuraamuksia.

        Jos niin teet , varmasti säteilet kristuksen rakkautta ympärillesi ja ihmiset seuraavat sinua missä oletkin.

        Missä olet ja mikä on nimesi?


      • NiintekiJeesus
        Nuuskamuikkunen85 kirjoitti:

        Jos niin teet , varmasti säteilet kristuksen rakkautta ympärillesi ja ihmiset seuraavat sinua missä oletkin.

        Missä olet ja mikä on nimesi?

        Mitenkäs se näin meni ? Entisaikojen kristityt olivat vainojen kohteena, toisin kuin nykyajan ns. kristityt, joiden opit sotivat toisiaan vastaan, eikä kukaan heitä ole vainoamassa. Ottavat jopa osaa politiikkaankin, äänestäen hirmuisia ihmisvihaajia valtaistuimille ? Siinä meillä on "tosi-kristittyjä". Jeesus ei äänestänyt missään Roomalaisten "kalinoissa", vaan kirosi heidät saatanan järjestöiksi.


    • Kun on parituhatta vuotta opetettu näin niin pitää olla armollinen että Jeesuksen opetuksen henki löytyy uudelleen vähitellen.
      On muuten valtava nopeus nykyisin verrattuna vaikapa 100vuotta sitten vallinneisiin ihmissuhteisiin.
      Nyt tälläkin saittila vierailee tuhansia päivässä kun muinoin yksilö kohtasi kuukaudessa mutamat kymmenkunta ihmistä. Nyt nämä kohtaamiset tekevät vaikutuksen tosi suureen ihmismäärään. Vain kohtaamisissa voimme nähdä mitä olemme.... kukaan.
      Jumala ON ja kaikki on täydellistä

      • Paitsi ihmisen ajatus/ tuomitseminen ja niistä seurannut ihmisen "kehitys" . Muuten juu :)


      • Herätykseksi

        VALTAVAT on mahdollisuudet viedä / tuoda sanomaa siitä kaikille hyväksi, Jumalan valtakuntan yhteyden ja yhtenäisyyden Raamatun UT mukaisuudessa / Kristuksessa Jeesuksessa mahdollistavasta, pelastukseksi Krist. VAIHTOEHTO mahdollisuudesta, joka on kaikille tarjolla.

        Edellyttää vain siitä "pirun" hyväksi ja puolesta, touhujen ja politiikan mukautumisesta / puolesta elämisestä ja toimimisesta irtisanoutumista. Yhtyä tähän em. Raamatun UT mukaista ja mukaisesti toimivaa, Krist. vaihtoehtoa rakentavaan Krist. yhteyteen ja yhteistyöhön yhtymistä ja ryhtymistä.

        Jonka voi aloittaa jo täällä kesksutelufoorumilla.

        Kenellä vain on jotain rakentavaa asiallisesti sanottavaa, tai kysyttävää. Siitä se lähtee alkuun.


    • Jeesus oli Profeetan Poika JISREEL, joka kuvataan Hoosean kirjassa. Hän toimi täyttääkseen tuon kirjan sanoja. Siinä mielessä Jeesus oli aiempien profeettojen oppien tuote ja heidän palvelijansa. Hän teki ja puhui sen mikä täytyi, jotta Profeetta Hoosea voisi olla oikeassa. Hän oli jatkumo aiempien profeettojen opille sekä muodosti osan omasta opistaan täyttääkseen aiemmin tehdyn opin velvoitteita.

      Esim. Santtu tekee opin: Kaikki virsikirjat olkoot valkokantisia ikuisesti. Sitten tulee Jape, joka tekee opin. Joka rakastaa minua pitää ikuisesti esillä valkokantista virsikirjaa. Se, joka vihaa minua ansaitsee kuoleman ja hänellä on virsikirja, joka on mustakantinen.

      Santtu = Hoosea
      Jape = Jeesus

    • kun.se.on

      Kun puhutaan Raamatussa lukevasta asiasta, pitäisi se myös hyväksyä niinkuin siellä Raamatussa sanotaan, eikä keksiä omia juttuja ja tarinoita samalle nimelle, koska se on totuudesta ja Raamatusta pois eksyttävää.

      • Eihän Kristus ole raamattu.
        Jotkut seuraa kristusta ja jotkut pitävät raamatustaan kiinni eivätkä koskaan lähde seuraamaan Jeesusta.


      • Onko anteeksianto ja rakkaus oikea asia Raamatun mukaan.
        Minusta oikea vastaus on:
        Annan itselleni anteeksi ne vastakkaisiin suuntiin viittaavat lauseet jotka raamatusta löytyy.
        En ole tuomari itselleni enkä sinulle.
        En ole mato kurja matkamies maan koska silloin pilkkaisin sitä mikä on minussa Luojan luomaa. Se on anteeksianto epäilevälle itselleni, jatkan rakastamalla itseäni kuten sanassa sanotaan, ilman pienintäkään itsekkyyttä.
        Vain sitä voin jakaa joka minulla on Rakkaus


      • enkelipallo kirjoitti:

        Onko anteeksianto ja rakkaus oikea asia Raamatun mukaan.
        Minusta oikea vastaus on:
        Annan itselleni anteeksi ne vastakkaisiin suuntiin viittaavat lauseet jotka raamatusta löytyy.
        En ole tuomari itselleni enkä sinulle.
        En ole mato kurja matkamies maan koska silloin pilkkaisin sitä mikä on minussa Luojan luomaa. Se on anteeksianto epäilevälle itselleni, jatkan rakastamalla itseäni kuten sanassa sanotaan, ilman pienintäkään itsekkyyttä.
        Vain sitä voin jakaa joka minulla on Rakkaus

        Mitä enemmän antaa anteeksi muille sitä enemmän saat itse anteeksi.
        Rakkauden määritelmä agape on ja se tulee luonnostaan jos armo on osunut kohdille.
        Ei tarvitse muuta kuin valvoa ja olla .
        Kyllä Jumala johdattaa :)


      • mitensentiedämme
        Nuuskamuikkunen85 kirjoitti:

        Eihän Kristus ole raamattu.
        Jotkut seuraa kristusta ja jotkut pitävät raamatustaan kiinni eivätkä koskaan lähde seuraamaan Jeesusta.

        Miten me voimme tietää, mitä niissä alkuperäisissä kirjoituksissa on. Ovatko ne kaikki Jumalan henkeyttämien kääntäjien tuloksia vai onko siellä joukossa ollut myöskin saatanan kätyreitä harhauttamassa, ja väärentämässä kirjoituksia.


      • uudeksikaikki
        Nuuskamuikkunen85 kirjoitti:

        Mitä enemmän antaa anteeksi muille sitä enemmän saat itse anteeksi.
        Rakkauden määritelmä agape on ja se tulee luonnostaan jos armo on osunut kohdille.
        Ei tarvitse muuta kuin valvoa ja olla .
        Kyllä Jumala johdattaa :)

        Sekö sitten ratkaisee kaiken. Mistä me sen tiedämme, kunhan vain arvailemme, ja ammumme pimeässä pitkin mäntyjä. On helppoa esittää kaikki asiat "typistettynä", mutta kuitenkin koko pelastukseen kuuluu valtavan paljon muutakin, ainakin raamatun mukaan. Armagedon, Jeesuksen tuleminen, ottamaan maan asiat haltuunsa, "kirjojen aukaiseminen", jonka perusteella jokainen saa tekojensa mukaan. Sitten vielä se kaikkein tärkein, Maapallon "ennallistaminen alkuperäiseen järjestykseen. "Uudeksi minä teen kaiken, sanotaan raamatussa", usko tai et !


    • nää_on_näitä

      Me olemme AINA se joka asettaa ansat.
      Me piirrämme aina nämä kuvitteelliset rajaviivat hiekkaan,
      pelkästään odottamaan, että vihollinen ylittää nämä rajat.
      Me kyllä tiedämme, että vihollinen haluaa ylittää nämä rajat,
      koska me itse kirjoitimme käsikirjoituksen sillä tavalla,
      mutta unohdamme, että me olimme se, joka kirjoitti käsikirjoituksen.
      Niinpä sitten kun rajan ylittäminen tapahtuu, olemme oikeutettuja
      vihaan ja loukkaantumiseen.

    • näinsemeneekin

      Tämäkin aihe meni taas harhaoppisten palstaksi, täydellisesti. Mitään asiakirjoituksiani ei täällä julkaista. Helvetin kuuseen koko PASKA.

      • nää_on_näitä

        Sinä tiedät mikä on harhaoppisen raja joten vain sinä voit loukkaantua sen ylittämseen. Jumala on sen siten säätänyt, Kukaan ei voi loukkaantua muuhun kuin omiin odotuksiinsa.


    • K.T.USA

      Olen erittäin onnellinen siitä huomiosta mitä "YLLÄPITO" osoittaa kirjoitusteni tähden.
      Mitään niistä ei julkaista, koska pysyn totuudessa.Se kuvastaa hyvin miten saastaisia ihmisiä teidän toimistossanne suositaan. Rangaistuksen tulevat aikanaan jokaiselle,
      siitä ei päästä yli eikä ympäri

    • Jessenpuolesta

      "filosofian" kaltaisena henkilökohtaisena viestinä.
      Tarkoitatko Nietzschen kaltaista filosofia, jonka kaiken päämäärä on tahto valtaan, ylittää itsensä, ilman lähimmäisenrakkautta, keinoilla millä hyvänsä. Filosofia jota Hitlerkin rakasti, jonka pedon haava parani.

      Jeesuksen oppi on toisesta luomakunnasta, se on armon antamista ja hyvän palvelemista pyyteettömästi. Todella järjen vastaista. Sitä todellinen rakkaus on.
      Filosofia palvoo järkeä, ja systeemejä, henki ei ole systeemiin pullotettavissa, henki vasta tajunnan tekee ja ymmärryksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      18
      4811
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      127
      1555
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      101
      1440
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      69
      1363
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      326
      1299
    6. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      48
      1276
    7. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      72
      1190
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      1011
    9. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      86
      925
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      49
      904
    Aihe