Avioliitto on juridinen

Katsoin torstaina eduskunnan kyselytuntia, jossa käsiteltiin alaikäisten avioliiton kieltämistä Suomessa. Miellän sen hyväksi asiaksi, kun avoliitot ovat lisääntyneet ja se on sallittu myöskin alaikäisille. Räsäsen puheenvuorosta kuitenkin paistoi läpi että hänellä ainoana parisuhteen keskiönä on avioliitto. Minua nauratti se kun hän totesi että alaikäisten avioliiton kieltäminen ehkäisisi teiniraskauksia...hmm...olen toista mieltä että sillä kieltämisellä olisi tekemistä teiniraskauksien suhteen. Kyllä nämä teinit valitsevat joko avoliiton tai sitten joutuvat yksinhuoltajaksi ja siinä avioliitolla ei ole mitään tekemistä.
Tuli mieleeni että Räsänen ajattelee kuin joku keskiaikaa elävä, jolloin varmaan alaikäisillä oli kaikilla siveysvyö eikä varmaan minkäänlaista ajatustakaan seksuaalisuudelle ennen hääyötä. Muutenkin kaikki rajoitukset elämässä sisältyivät raamatun tuomaan luonnottomuudelle. Raamattuun on omittu avioliitto. Onneksi avioliitto on juridiikkaa. Jos se olisi uskonnollinen niin takuuvarmasti tällöin avioliittoon saisi mennä jo heti kun on sukukypsä.
Räsänen kieltäisi alaikäisiltä varmaan seksinkin.

6

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä siveysvyö oli yläluokan perverssiä tavaraa. Ei köyhillä sellaisiin varaa olisi ollut.

      • Ateisti1982EiKirj

        kekek-kekek

        Nythän pitäisi olla kaikilla siveysvyö kun köyhimmilläkin on sellaiseen jo varaa kun Räsäsen mukaan alaikäisillä ei saisi olla minkäänlaista seksuaalisuutta mitä harjoittaa, varsinkin kun nyt Suomi kielsi sen alakaikäisten avioliiton joka on ainut asia jolloin seksuaalisuutta saa harjoittaa aikuinenkin. Eihän Päivi halua että alaikäiset harjoittaisi seksiä avoliitossa (vastoin Päivin maailmankuvaa ja ideologiaa), joka ei ole taas avioliitto joten Pivi haluaa että lapset viettäisi lapsuuttaa 18-vuotiaaksi asti eivätkä ryhtyisi suhteisiin jossa harjoitettaisi seksuaalisuutta. Rivien välistä kyllä pääsi Päiviltä taas sellaisia sammakoita, jotka eivät voi olla lääketiedettä opiskellekaan kovinkaan luonnollisia, kuten se ettei alle 18-vuotiaalla ole seksuaalisuutta. Varmaan jossakin on painike josta seksuaalisuuden voi kytkeä pois päältä ja elää selibaatissa 18-vuotiaaksi asti?!
        Kumpi Päivi on oikeesti lääkäri vaiko uskonsaarnaaja?!


    • KazuKa

      "Katsoin torstaina eduskunnan kyselytuntia, jossa käsiteltiin alaikäisten avioliiton kieltämistä Suomessa. Miellän sen hyväksi asiaksi, kun avoliitot ovat lisääntyneet ja se on sallittu myöskin alaikäisille."

      Avioliitto ja avoliitto ei ole sama asia ja miksi kieltämisestä piti käsitellä, kun asia on jo kielletty?

      4 § (16.4.1987/411)
      Avioliittoon ei saa mennä alle kahdeksantoistavuotias.

      • Sarcisson

        Toinen momentti samassa pykälässä määrittelee millä ehdoin poikkeus tästä on mahdollista, eli siitä toisesta momentista käytännössä keskustellaan.


      • ateisti1982

        Ei ollut kysymys siitä. Sisälukutaitosi taitaa riittää vain otsikkoon asti?


      • Sarcisson kirjoitti:

        Toinen momentti samassa pykälässä määrittelee millä ehdoin poikkeus tästä on mahdollista, eli siitä toisesta momentista käytännössä keskustellaan.

        Uskovat eivät niele tätä toisen momentin kohtaa, koska kiellettäisi ehdoin alaikäisten avioliitot esimerkiksi Hihhuli-Laukkasen puheenvuoro oli sellainen että "minun pitää harkita tätä asiaa ja kuunnella asiantuntijoita". :) Mitä helkkarin harkintaa tai asiantuntijoiden kuulemista tämä asia tarvii?! Ketä Laukkanen pitää asiantuntijana ..sitä jumalaa jota ei ole olemassa?! :) Laukkasen puheenvuorosta sointui ettei avoliitto ole mikään ratkaisu vaan tällöin tulisi vain alaikäisten avioliitto kysymykseen, joten sitä ei tulisi kieltää ehdoilla ja siksi Laukkanen harkitsee. Avioliitto on uskovilla keskiössä joka käänteessä kun teiniraskaaksi tulleillekin sitä rivien välistä halutaan tarjota tai ennen aikuisiän yhdyntää/seksuaalisuutta ehkäisisi kun alaikäisiltä kiellettäisi avioliitto ehdoin. Seurustellakaan uskovaiset eivät voi ilman avioliittoa? Ihan kuin avioliittoa heikennettäisi uskovien mielestä suuresti.
        Miten uskovat löytävät ylipäätänsä puolisonsa, jollei siihen liity avioliittoa ennen seurustelua tai mitään muutakaan parisuhteen tapaista!? Jostakin uskonlahkon sisältä vanhempiensa pakottamana valitaan se puoliso?!

        Uskovaiset kiertää avoliittoa kuin kissa kuumaa puuroa. Sitä ei ole heistä olemassakaan. Räsänen olisi valmis varmaan kieltämään avoliitonkin alaikäisiltä, kuten seksuaalisuuden harjoittamisen halusi puheenvuorossa kieltää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      357
      7042
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      76
      6007
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      197
      5494
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      84
      4270
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      56
      3486
    6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      69
      3427
    7. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3393
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      60
      3358
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      57
      3149
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      37
      3084
    Aihe