Onko tämä hyvä treeniohjelma?

Uusitreenaaja

Hei, eli siis olen alkanut treenamaan ja teetin itsellenni tämmöisen treeni ohjelman :

Treeniohjelma

Tiistai : Selkä, Hauis
Leuanvedot 2x max
              Ylätalja 3x10
              Selkä hoover 3x10
              Alatalja 3x10
              Hauiskääntötangolla 3x10
              Hauiskääntö käsi.p. 3x10
(20kg)        Istualteen työntö sivujuttuja
              3x10
(15kg)         Hauiskääntömaaten 3x10


Torstai : Rinta, Olkapäät, ojentajat
                Dippi penkillä 3x max
                Vipunostot sivuille 3x0
                Pysty punnerrus käsi.p. 3x10
                Punnerrus käsi.p. 3x10
                Ranteet käsi.p. 3x10
                Istumaan nousu kiertäen 3x10
(15kg)    Ojentajat taljassa 3x10


Sunnuntai : Jalat
                     Kyykky 4x10
                     Reidenojennusmaaten 4x10
                     Pohkeet 4x10
                     Etu- ja takareidet 3x10

Ja ajattelin kysyä, että onko tämä hyvä? Kasvaako tällä ne lihakset? Kannattaisiko joitain liikkeitä lisätä/vähentää tai toistoja listätä? Kertokaa ihmeessä :)

5

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vdsasdf

      Ottaisin lisää haukkaa ja penaa.
      Liikaa jalkoja.

      • jahöpöhöpösiellä

        Aloittajan treeniohjelmassa ei ole liikaa jalkoja. Kaikkia lihasryhmiä kuuluu harjoittaa. Miesten vartalo on useimmiten epätasapainossa suhteiltaan, eli ylävartalo on liian iso suhteessa alavartaloon.


      • veeäm43
        jahöpöhöpösiellä kirjoitti:

        Aloittajan treeniohjelmassa ei ole liikaa jalkoja. Kaikkia lihasryhmiä kuuluu harjoittaa. Miesten vartalo on useimmiten epätasapainossa suhteiltaan, eli ylävartalo on liian iso suhteessa alavartaloon.

        En piittaa suhteista mutta kroppaa liikutetaan jalkojen varassa ja siinä vaiheessa kun tulee joku rajoitus, havaitsee miten kaikessa jalat ovat mukana. Joo, paitsi penkki.

        Inhottavinta on, että lihasmassan vähitellen vähetessä ensin ja eniten lähtee jalosta, pakaroista ja selästä. On se vaan surkeaa jos siellä alakerrassa ei le reilusti luovutettavaa!


      • vdsasdf

        Kuinka moni on tullut koskaan sanomaan tai kysymään mitään kyykystä tai jalkojen koosta?
        Kyllä se on hauis ja penkki jolla mies mitataan, Baarista saa piparia helpommin isolla hauiksella kuin suurella reidellä vai ilman housujako siellä ollaan? HÄ?


    • liikaatoistoja

      Onko ohjelman laatinut joku roinanarkki?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      230
      4114
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      161
      3611
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      312
      2905
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      270
      2406
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2026
    6. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      45
      1825
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      43
      1769
    8. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      57
      1749
    9. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      56
      1498
    10. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      72
      1420
    Aihe