Sinkkumiehen isänpäivä

Ajattelin tänään sunnuntaina nukkua isänpäivän kunniaksi oikein pitkään, sillä minulle ei ole siunaantunut sen enempää lapsia kuin vaimoakaan. Pitkään nukkuminen jäi kuitenkin haaveeksi, koska naapurissa aloitettiin kovaääninen laulaminen hieman seitsämän jälkeen aamulla. Oletettavasti naapuriperheen lapset tekivät isälleen iloisen aamuherätyksen lauluineen kaikkineen.

Aamuni alkoi siis aikaisemmin kuin olin suunnitellut, joten lähdin pitkähkölle kävelylenkille. Kiertelin lähikaupunginosissa, enkä voinut olla kurkistelematta ihmisten asuntoihin. Monissa paikoissa lapset laittoivat aamiaista isälleen ja vaikutti kuin perheonnea olisi pursunnut jokaisesta ikkunasta kadulle. Siinä kävellessä ei voinut olla miettimättä, että kuinka erilaista olisi oma elämä, jos olisi vaimo jota halata joka aamu ja liuta lapsia, jotka voisi peitellä vuoteeseen joka ilta.

Kävelin tällaisia asioita pohdiskellen useamman tunnin syvän liikutuksen vallassa. Lopulta tunsin olevani nälkäinen ja suuntasin askeleeni kohti lähikauppaa. Ostin sieltä spagettia ja pakastekalaa, joista päätin valmistaa itselleni maukkaan sinkkumiehen isänpäivälounaan. Vielä kalaa paistaessa ja makaroonia keittäessäni ajattelin haikeasti, että kuinka mukavaa olisi valmistaa lounasta koko perheelle, eikä aina yksistään itselleni.

Runsaan ja maukkaan lounaan jälkeen päätin pitää pienen ruokalevon ja tunsin itseni uniseksi. Nukkumisesta ei kuitenkaan tullut mitään, koska naapurin lapset päättivät isänpäivän kunniaksi leikkiä juoksuleikkejä sisällä. Ärsyyntyneenä lepohetken riistämisestä palasin takaisin keittiöön ja ajattelin lähteä viemään roskia. Silloin huomasin, että kaupasta juuri ostamani ja syömäni pakastekalan parasta ennen päiväys oli mennyt umpeen jo kuukausi aikaisemmin.

Lapsia ei minulle tänäkään isänpäivänä tullut, mutta paskaa taitaa kirjaimellisesti tulla sitäkin enemmän.

1

103

Äänestä

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mistä se kala pakasteessa ollessaan tietäisi milloin muuttua parhaasta hyväksi. Pää jäässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1463
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      926
    4. 68
      733
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      713
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      240
      698
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      609
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      551
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      537
    Aihe