Päivämäärästä 11.11. Suomelle kiitospäivä?

Ensimmäisen maailmansodan loppupäivästä voisi tehdä mielestäni Suomelle hyvin sopivan kiitospäivän, jolla voitaisiin muistella kiitollisena sitä ettei hyvä isäntämme ja keisarimme velvoittanut meitä osallistumaan sotilaallisesti tuohon kauhistuttavaan koitokseen.

Suomalaisten tappiot olisi olisi olleet varmasti 6-numeroisia lukuja, jos poikamme olisi raahattu muiden keisarikunnan kansojen tavoin kaatumaan loputtomaan tykki- ja konekiväärituleen. Se olisi ollut musertava isku pienelle kansalle.
7128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

MIKSI juhlisimme jotakin, mitä EI TAPAHTUNUT?

Sen sijaan nykyinen itsenäisyyspäivä juhlistaa asiaa, joka OIKEASTI TAPAHTUI! Hyvä niin!

Äänestä

Taitaa olla Ketaleen ajatushautomosta tuo. Laatu ainakin samaa tasoa, elikkäs sitä ei ole :)

Äänestä

Entäs+tämä+2.+itsenäisyyspäivä+ja+-mies+Eino+Uusitalo...Eino+Uusitalo+ehdotti+vuonna+1974+Königstedtin+kartanossa,+että+19.9.+tulisi+nimetä+Suomen+toiseksi+itsenäisyyspäiväksi.+Perusteena+Uusitalo+käytti+sitä,+että+19.9.1944+allekirjoitettiin+välirauhansopimus+Suomen+ja+Neuvostoliiton+välillä.Vaikka+tuolloin+elettiin+pahinta+suomettumiskautta,+ei+ehdotus+saanut+kannatusta.+Uusitalo+kertoo+itsekin+omassa+muistelmateoksessaan+Jälkipeli+(1983),+että+Keskustan+kenttäväki+oli+järkyttynyt+ehdotuksesta.+Silloin+muistettiin+enemmän+kuin+hyvin,+että+19.9.+tarkoittaa+päivämäärää,+jolloin+sinetöitiin+11%+maa-alan+menetys+ja+440.000+suomalaisen+kotien+menetys.V.+1981+Eino+Uusitalo+sanoi,+että+"olisi+hyvä,+jos+Kekkonen+olisi+käytettävissä+(presidentiksi)+myös+vuoden+1982+jälkeen".+Sellainen+isänmaanystävä+se+Eino.

Äänestä

On tämä 11.11. Päivämäärä sen puolesta juhlapäivä että silloin viimeistään romahtivat kokoomuspuolueen revittelelemät kuningashupsutukset taivaan tuuliin 100 v sitten.

Äänestä
  • Bupille sopivampi juhlapäivä on 26.12.1991! Silloin Neuvostoliitto romahti koko maailman iloksi ja Bupin haaveet sosialismin noussta romahtivat kerralla!

    Se on sopiva juhlapäivä meille kaikille ja voimme ajatella tuotapäivää Agit Propin laulun sanoin: ”On jotain mikä yhdistää ja hymyyn vetää suun!”

    Äänestä

Mannerheim ryynäsi kenraalina Puolassa ja muualla itä-Euroopassa.

Äänestä

Taas typeriä houreitasi! Koko Suomi oli valjastettu palvelemaan slaavien hyökkäyssotaa siihen pisteeseen, että jouluna 1918 koko kansa olisi kuollut nälkään ilman ulkomailta tulevaa apua. Punaiset polttivat isovenäläisten käskystä perääntyessään viljavarastot ja tekivät pakko-ottoja. Minun puolestani kaikki leirillä olevat punaiset olisi saanut ampua heidän maahan aiheuttaman nälänhädän ehkäisemiseksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä-mieltä kirjoitti:

Ensimmäisen maailmansodan loppupäivästä voisi tehdä mielestäni Suomelle hyvin sopivan kiitospäivän, jolla voitaisiin muistella kiitollisena sitä ettei hyvä isäntämme ja keisarimme velvoittanut meitä osallistumaan sotilaallisesti tuohon kauhistuttavaan koitokseen.

Suomalaisten tappiot olisi olisi olleet varmasti 6-numeroisia lukuja, jos poikamme olisi raahattu muiden keisarikunnan kansojen tavoin kaatumaan loputtomaan tykki- ja konekiväärituleen. Se olisi ollut musertava isku pienelle kansalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu