Mikähän ero näillä koeaikojen pituuksien eroilla on käytännön kannalta. Mitkä asiat vaikuttaa pituuteen? Mitä kunnasta voi ajatella, sen perusteella millainen koeajan pituus on käytössä?
Koeaika yksi, kaksi tai neljä tai kuusi kuukautta
7
288
Vastaukset
- painostusväline
Riippuu mlllaisiin hommiin ihmistä haetaan. Jos haetaan todella välttämättömään hommaan ihmistä ja hyviä hakijoita on vain muutama tarjolla niin koeaika voi olla se kuukausi. Pelkona on että karkaa pois jos koeika on liian pitkä. Jos sen sijaan haetaan tavallista perustyöntekijää työhön joka ei ole niin välttämättömän tärkeä niin koeaika on se 6 kk. On kivuton juttu päästä uudesta työntekijästä irti jos ei ole käyttöä ja suurempaa tarvetta.
Varmaan sellaiset kunnat joiden talous on kuralla suosivat pitkiä koeaikoja.
Koeajan pituus liittyy siihen miten välttämätön uusi työntekijä on firmalle (tai kunnalle).
Koeajan pituus on myös hyvä vallankäytön ja painostuksen väline. Sillä otetaan luulot pois. - Katsoja88
Pidempi koeaika tarkoittaa vaan sitä että työnantajalla on pidempi aika potkaista työntekijä hevon kuuseen, jos haluaa.
- jotainneviestivät
Ok, kiitos paljon. Mitenhän en nähnyt tätä näkökulmaa. :) Näin varmaan onkin, ei ristiriitaa.
- Puuhapete247
No se tarkoittaa vain sitä että töitä on joko yksi, kaksi, neljä tai kuusi kuukautta. Nykyään ihan yleinen käytäntö että työntekijä irtisanotaan koeajan viimeisenä päivänä. Eli ovat niinsanotusti määräiaikaisia työsuhteita.
- Petetietää
Jeps! Jopa määräaikaista työsopimusta mukavampi vaihtoehto työnantajalle. Ei tarvitse mitenkään isommin perustella jos kesken koeaikaa nakkaa työläisen pellolle. Sitä vaan nakkaa kuin lapasen lattialle.
- Biintheer
Älkää suinkaan luulko (tai antako ymmärtää), että tuo olisi oikeasti laillista ja koeajan periaatteen mukaista. Koska ei se oikeasti ole. Koeajan tarkoitus on selvittää, sopiiko työntekijä tehtävään ja täyttyvätkö odotukset puolin ja toisin. Sen tarkoitus ei ole olla "joustavaa henkilöstöpolitiikkaa työnantajalle".
Mutta käytännössä... Työnantaja voi kusettaa niin paljon kuin vain pokka kestää. "Et ollut tarpeeksi... Et sopinut työyhteisöön..." Kas siinä pari laillista perustetta, joita voi käyttää ihan keneen tahansa, työnjäljestä riippumatta.
Aloittajalle: ei 6kk koeaika ole mikään henkilökohtainen statementti, vaan ihan normi. Toki joku voi olla sellaisessa neuvotteluasemassa, että voi vaatia lyhyempää. Koeaika tekee työpaikanvaihdosta riskialtista sellaiselle, jolla on hyvä vakituinen työ.
Muistakaa arvon toverit käyttää koeaikaa hyödyksenne myös itse silloin kun se on mahdollista. Parempi palkka ei saa olla syy, mutta kyllä tekin jotain keksitte. "Kemiat eivät kohdanneet" "Itkettää aamuisin ennen töihin lähtöä" "3. kerros ei ole sellainen näköalapaikka kuin luvattiin".
- LakiLuke
Koeaika voi myös määräytyä työsopimuksen pituuden mukaan. Jos on määräaikainen sopimus, niin koeaika saa olla korkeintaan puolet työsopimuksen kestosta, ei kuitenkaan enempää kuin kuusi kuukautta.
https://www.työsopimuslaki.fi/tietoa/kasitteita/Koeaika
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 422850
- 602742
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle492242Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3391951- 1381699
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161535Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71358Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101217- 421126
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661096