Koeaika yksi, kaksi tai neljä tai kuusi kuukautta

jotainneviestivät

Mikähän ero näillä koeaikojen pituuksien eroilla on käytännön kannalta. Mitkä asiat vaikuttaa pituuteen? Mitä kunnasta voi ajatella, sen perusteella millainen koeajan pituus on käytössä?

7

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • painostusväline

      Riippuu mlllaisiin hommiin ihmistä haetaan. Jos haetaan todella välttämättömään hommaan ihmistä ja hyviä hakijoita on vain muutama tarjolla niin koeaika voi olla se kuukausi. Pelkona on että karkaa pois jos koeika on liian pitkä. Jos sen sijaan haetaan tavallista perustyöntekijää työhön joka ei ole niin välttämättömän tärkeä niin koeaika on se 6 kk. On kivuton juttu päästä uudesta työntekijästä irti jos ei ole käyttöä ja suurempaa tarvetta.
      Varmaan sellaiset kunnat joiden talous on kuralla suosivat pitkiä koeaikoja.
      Koeajan pituus liittyy siihen miten välttämätön uusi työntekijä on firmalle (tai kunnalle).
      Koeajan pituus on myös hyvä vallankäytön ja painostuksen väline. Sillä otetaan luulot pois.

    • Katsoja88

      Pidempi koeaika tarkoittaa vaan sitä että työnantajalla on pidempi aika potkaista työntekijä hevon kuuseen, jos haluaa.

    • jotainneviestivät

      Ok, kiitos paljon. Mitenhän en nähnyt tätä näkökulmaa. :) Näin varmaan onkin, ei ristiriitaa.

    • Puuhapete247

      No se tarkoittaa vain sitä että töitä on joko yksi, kaksi, neljä tai kuusi kuukautta. Nykyään ihan yleinen käytäntö että työntekijä irtisanotaan koeajan viimeisenä päivänä. Eli ovat niinsanotusti määräiaikaisia työsuhteita.

      • Petetietää

        Jeps! Jopa määräaikaista työsopimusta mukavampi vaihtoehto työnantajalle. Ei tarvitse mitenkään isommin perustella jos kesken koeaikaa nakkaa työläisen pellolle. Sitä vaan nakkaa kuin lapasen lattialle.


      • Biintheer

        Älkää suinkaan luulko (tai antako ymmärtää), että tuo olisi oikeasti laillista ja koeajan periaatteen mukaista. Koska ei se oikeasti ole. Koeajan tarkoitus on selvittää, sopiiko työntekijä tehtävään ja täyttyvätkö odotukset puolin ja toisin. Sen tarkoitus ei ole olla "joustavaa henkilöstöpolitiikkaa työnantajalle".

        Mutta käytännössä... Työnantaja voi kusettaa niin paljon kuin vain pokka kestää. "Et ollut tarpeeksi... Et sopinut työyhteisöön..." Kas siinä pari laillista perustetta, joita voi käyttää ihan keneen tahansa, työnjäljestä riippumatta.

        Aloittajalle: ei 6kk koeaika ole mikään henkilökohtainen statementti, vaan ihan normi. Toki joku voi olla sellaisessa neuvotteluasemassa, että voi vaatia lyhyempää. Koeaika tekee työpaikanvaihdosta riskialtista sellaiselle, jolla on hyvä vakituinen työ.

        Muistakaa arvon toverit käyttää koeaikaa hyödyksenne myös itse silloin kun se on mahdollista. Parempi palkka ei saa olla syy, mutta kyllä tekin jotain keksitte. "Kemiat eivät kohdanneet" "Itkettää aamuisin ennen töihin lähtöä" "3. kerros ei ole sellainen näköalapaikka kuin luvattiin".


    • LakiLuke

      Koeaika voi myös määräytyä työsopimuksen pituuden mukaan. Jos on määräaikainen sopimus, niin koeaika saa olla korkeintaan puolet työsopimuksen kestosta, ei kuitenkaan enempää kuin kuusi kuukautta.

      https://www.työsopimuslaki.fi/tietoa/kasitteita/Koeaika

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      25
      4207
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      100
      2131
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      96
      1438
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      169
      1355
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      59
      1231
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      56
      1105
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      200
      1062
    8. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      47
      973
    9. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      952
    10. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      936
    Aihe