Onko hyviä kokemuksia vuokrafirmoista?

työhaluinen

Täällä on moneen otteeseen nimetty huonoimmat vuokrafirmat! Haluaisin kuitenkin kuulla kokemuksia alan firmoista, joissa asiat ovat toimineet! Ei kait jokainen firmoista ole kusettaja! Haluaisn välttää huonot kokemukset!

3

610

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kapinaa.odotellaan

      0 - hyvää kokemusta yhtä vähän siis kuin ruotsalaisia sotasankareita.
      Tuollainen ihmisten orjakauppa on jo perustuslain vastaista joka ei kuulu demokratiaan eikä yhdenvertaisen kohtelun mukaiseen yhteiskunaan, mutta me elämmekin uusliberalistista kusetusaikaa missä millään ei ole enää mitään väliä.

      Kunnes lopulta käy niin että ihmisiltä menee lopullisesti hermot ja kun tätä paskaa alkaa olemaan tarpeeksi paljon niin alkaakin kapina.

    • vuokratyö

      Tein usean vuoden vuokratyöfimoissa toitä (rakennustyöt)
      Itsellä pääosin ok kokemuksia. Ainoa haittapuoli oli suht tiheään vaihtuvat työkohteet aluksi.
      Kun olin pari vuotta niitä tehnyt alkoi tulla jo pidempiäkin komennuksia 2-6 kk mittaisia ja tulotasokin nousi samalla.
      Se hyvä puoli oli ettei omaa aikaa mennyt töiden etsimiseen vaan koko ajan tarjottiin uusi kohde heti edellisen perään.
      Lomat pidin pääosin talvella kun kesä oli tienaamisen aikaan, ei tietysti sovi kaikille.
      Siirryin myöhemmin tekemään töitä omissa nimissä ja nyt on jokunen kaverikin töissä. Saan edelleen työkohteita myös vuokrafirmojen avustuksella jos heiltä ei löydy tekijöitä.
      Nyt on vaan se ongelma että osa vapaa ajasta menee töiden etsimiseen ja sopimiseen toisin kuin ennen.

    • Kokemuksiaon

      Minun työllistäjästäni ei täällä pyöri keskusteluja, se kait kertoo jotain. Itseasiassa olen jopa siirtymässä toimeksiantajan kirjoille, sovitusti. Tietysti sitä voi miettiä, että onko tämä tosiaan ainut väylä työpaikkoihin nykyisin, "kyllä ennen oli paremmin, ja töihin mentiin kävelemällä ovesta sisään". Vuokratyö on monesti niin kuin koeajan korvike, ja parhaassa tapauksessa se toimii niin kuin sen kuuluukin toimia. Palkka tulee ajallaan, ja sovittuja asioita kunnioitetaan.

      Oh yes, on toisenlaisiakin kokemuksia. Myös toimeksiantajalla on iso rooli, millainen maku jää. Jos asenne on "otetaan hölmö vuokraduunari ja maksetaan siitä, että saadaan polkea sen oikeuksia, ja pestään kätemme kaikesta", ja vuokrafirma sanoo vaan yes yes, asiakkaan hyväksi, niin eihän siinä kovinkaan eettisesti kestävää toimintaa saa osakseen. Hyvää vuokrafirmaa kiinnostaa MYÖS, miten heidän TYÖNTEKIJÄÄNSÄ kohdellaan. Jos asiakas soittaa ja sanoo haluavansa potkia Pertsan pihalle tänään, niin sanotaanko siihen vaan yes yes heti onnistuu, vai "kertoisitko vähän lisää? Oletteko ottaneet asian puheeksi Pertsan kanssa? Voisimmeko me vielä selvittää asiaa Pertsan kanssa?"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      130
      1359
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      88
      1242
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      81
      726
    4. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      27
      657
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      10
      655
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      543
    7. Suomessa ei anneta opiskella eikä työskennellä

      Johtajat päättävät elämästäsi ja tekevät puolestasi päätöksiä. Johtajat eivät osaa kuunnella, koska ovat narsisteja.
      Turku
      120
      539
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      19
      525
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      505
    10. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      499
    Aihe