Dieselvuosimaksun poisto nostaa 1,80 litr

Vuosittainen dieselvero on sidottu tukiaisiin, eli jos se poistuu, poistuu tuki ja litra maksaa 1,80 euroa! Kannattaakos?
384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuki pois vaan. Polttoaine maksaa sen minkä maksaa.

Äänestä

Jostain luin, että hinta nousisi 0,26 €/l.
Oletetaanpa, että auto kuluttaa vaikkapa 6 l/100 dieseliä.
Oletetaan myös, että vuotuinen "dieselvuosimaksu", eli tuo poistuva osuus käyttövoimavaerosta, olisi 500 €.

Jos en nyt ihan väärin laske, break even -pointti olisi noilla luvuilla:
500€ / 0,26 €/l / 0,06l/km = 32 051 km

Toisin sanoen, jos ajat 30 000 kilsaa vuodessa, ei tuolla ole merkitystä. Jos ajat enemmän, häviät jos tuo toteutuu, jos vähemmän, voitat.

Äänestä

Halutaanko Suomeen kaikki Euroopan diiselromut?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Diisuli kirjoitti:

Vuosittainen dieselvero on sidottu tukiaisiin, eli jos se poistuu, poistuu tuki ja litra maksaa 1,80 euroa! Kannattaakos?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu