Britannian pääministeri Theresa May on kutsunut hallituksensa koolle täksi illaksi, ja tarkoitus on esitellä hallitukselle sopimusluonnos joka määrittelisi EU:n ja Britannian suhteen brexitin koittaessa.
Mitä mieltä palstalaiset, toteutuuko brexit, ja jos toteutuu, ajaako se kenenkään etua?
Mitä mieltä palstalaiset, toteutuuko brexit, ja jos toteutuu, ajaako se kenenkään etua?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Toteutuu ja ajaa kaikkien etua jos vastaava toteutuu sitten kaikissa muissakin euroopan maissa. Globalisaatio on saatanasta, tuo mukanaan, vain sairautta, kurjuutta, vilua ja nälkää,
Miten tuo etu käytännössä toteutuu? Minkälaisia positiivisia vaikutuksia tuolla on ihmisten arkeen?
En lähde miettimään käytännön toteutuksia, ne sitten ajallaan menee niin kuin menee. Mitä nyt tänään/eilen näistä EU:n mukanaan tuomista älyttömyyksistä lukenut niin:
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/264510-toimi-kankaanniemi-herra-ministeri-te-olette-114-vuotias-kun-suomalaiset
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/264415-eun-suunnitelma-kauhistuttaa-keskustalaista-kasvinsuojeluaineiden-kielto-vaarantaa
Että kiitos vaan, taidetaan olla jo niin syvällä suossa ettei sieltä nousta. jos oltaisiin säilytetty itsenäisyys noitakaan kumpaakaan ongelmaa ei olisi meillä olemassa.
Mietin vain mitähän etua siitäkin olisi ollut jos Suomi olisi seisahtunut vaikkapa 1960-luvulle?
Maailma menee eteenpäin ja me sen mukana.
Vielä parempi jos olisi seisahtunut 1950-luvulle :D
Jos joku hölmö hyppää kaivoon sinunko on pakko hyopätä perässä?
En minä haluaisi pysäyttää ajan kulua.
Miksi et? Aika kuluu jokatapauksessa mutta jotenkin tuntuu että teollistumista ja aina vaan globaalimpoaa maailmaa aina perustellaan ajan kululla. Ei aika siitä välitä mitä täällä tapahtuu mutta maapallo kyllä välittää. Jos kaikki pysähtyisivät 50-luvulle varmaan kasvihuoneilmiökin pysähtyisi, maailma ehkä pelastuisi.
Mehän elämme jälkiteollista aikaa, menemme siis eteenpäin.
No tämä on hyvä alku demokratiakehitykselle. Seuraavaksi Britit voisivat vaaleilla valita Boris Johnssonin uudeksi kuninkaaksi. Silloin UK:lla olis vielä jotain toivoa.
Ai se muu Eurooppa. Sillä ei ole toivoa. Siitä osoituksena, että Alex Stubb oli ehdolla (vakavissaan?) Imperiumin Keisariksi.
Demokratiasta samaa mieltä.
Toistan toiveeni, että Boris Johnson valittaisiin seuraavaksi kuninkaaksi.
Eihän tämä näin pitänyt mennä!! Vasemmistomedia kun kertoi minulle, että Johnson on epäsuosittu ja huono ehdokas!
Niin ja kaikki britit, jotka äänestivät aikanaan brexitin puolesta tekivät sen pelkästään siksi että eivät edes ymmärtäneet mistä oli kysymys. Näin sanoo eurovasemmistomedia.