On kaksi tietä, yksi tie johtaa elämään ja yksitie vie kuolemaan. Ja näiden kahden tien välillä on suuri ero. Joka haluaa säästää henkensä, välttäköön kaikkea pahaa ja kaikkea mistä seuraa veren vuodatusta. Mutta kuolemantie on vältettävissä jos kuuntelee sydäntään ja noudattaa pyyteetöntä rakkautta kaikkia kohtaan. Niin on Herra, Jeesus Kristus, meille opettanut. Ei Tooran sanaa, vaan ainoastaan sen henki. Ja sen henki on Rakkaus.
On kaksi tietä kulkea
PieniDidakhe
598
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pakko sanoa: kaikki tiet vievät kuolemaan ja hautaan. Turha on muuta luulla.
Eikö ole parempaa rakentaa sopua ja pitkittää elämäänsä kuin tieten tahtoen yllyttää sotaan ja surmauttaa itsensä? Ei kyse ole siitä mikä kohtalo kaikkia lopulta odottaa, siitä kuinka kauan siihen haluaa olevan.
<<... pitkittää elämäänsä...<<
Joka pitkittää elämäänsä, pitkittää myös kärsimystä, koska elämä on kärsimystä. Eiköhän siitä pitkittämättäkin saa tarpeekseen?
Tee sinä elämälläsi mitä haluat, mutta itse haluan pysyä elossa niin pitkään kuin vain on mahdollista. Toivon kuitenkin, muutkin kokisivat ennemmin elämän paloa ja toveriutta, kuin vihaa ja murhanhimoa toisiaan kohtaan. Sitä toivon myös sinultakin rakas ystävä.
Onpa sinulla pitkälle menevät päätelmät. Jos on saanut jo kyllikseen elämästä, on murhanhimoinen. Näin päätellen suuri osa vanhuksista on murhanhimoisia. Vanhustyössä näes usein kuulee lauseen: "Kunpa jo pääsisi täältä pois." Sairaalassa on murhanhimoisia vanhuksia pilvin pimein.