Lainaus Kelvan juttuvasta
Rakennusliitto oli laittanut Paraisilla olevan betonitehtaan työnvuokrausfirman saartoon kun tarkastuksessa oli käynyt ilmi, että työntekijän tuntipalkaksi oli mudostunut 2,90€
Joko nyt alkaa liittojen vihaajilla kellot kilkattaa ja ymmärrys hiipiin kohti ajattelukeskusta? Tälläistä on oleva suomen palkkaustaso jos liittojen valtaa heikennetään.
Tuo ketjutettu välitysfirma oli TS:n mukaan Latviasta ja rakennusliiton mukaan oli tehnyt tuolla palkkauksella jo jonkinlaisen ennätyksen...
PS.Tätä meillä halutaan ja ilman liittoja tämä onnistuu 120%:ti
Rakennusliitto oli laittanut Paraisilla olevan betonitehtaan työnvuokrausfirman saartoon kun tarkastuksessa oli käynyt ilmi, että työntekijän tuntipalkaksi oli mudostunut 2,90€
Joko nyt alkaa liittojen vihaajilla kellot kilkattaa ja ymmärrys hiipiin kohti ajattelukeskusta? Tälläistä on oleva suomen palkkaustaso jos liittojen valtaa heikennetään.
Tuo ketjutettu välitysfirma oli TS:n mukaan Latviasta ja rakennusliiton mukaan oli tehnyt tuolla palkkauksella jo jonkinlaisen ennätyksen...
PS.Tätä meillä halutaan ja ilman liittoja tämä onnistuu 120%:ti
Vastaukset 13
Vanhimmat
Lähteenä ’juttutupa’ ja raksalle kelpaamattomat ay-pullukat?? Ahahahhhaha!!
https://rakennusliitto.fi/2018/11/16/rakennusliitto-julisti-saartoon-yrityksen-joka-maksoi-tyontekijoilleen-290-euroa-tunti/
Vieläkö naurattaa?, kysyn vaan
No nuohan on just niitä liiton isomahoja. Epäluotettavia mihinkään muuhun työpaikkaan kuin tietenkin liiton ’toimitsijaksi’ jonne kelpaa kuka vain sutki.
Eipä ole kovin välkky tuollainen palkansaaja. Pitää olla sen verran järkeä että itsekin tajuaa tilanteen. Ei tuohon mitään liittoa tarvita, aluehallintovirasto hoitaa kätevästi tuollaisetkin asiat.
Aluehallintovirasto ei ole siellä työpaikalla, mutta luottari on jos se on valittu.
On pieni osa epäkohdista jotka tulee viraston tietoon, siellä ei ole tarkastuksee vaadittavia resusseja.
Enen oli nämä työsuojelupiirit, silloin tarkastaja sanoi että hänen vastuulla on yli 1200 yritystä. Siitä voi laskea että riittäkö se aika niihin tarkastuksiin, ja kaken lisäksi jos työntekijät ei usakalla kertoa puutteista peläten lopareita.
kaverillani oli omassa työpaikassaan ylityökorvauksista erimielisyyttä eikä sitä saatu ratkaistua.soitto aviin ja homma ratkesi kaverin eduksi.on muutenedelleen samassa duunissa hakee kyllä muualle
Eikös nyt kaikkien kannata siirtyä sinne loimaan kassaan niin pääsee nauttiin näitä huippu palkkoja jossa ei liitot ole häärimässä?
Tätähän nämä liittoon kuulumattomat haluaa meille kaikille työssä käyville.
Kohta saa maksaa että pääsee työpaikalle tekemään ilmasta työtä.
Sinä et pääse millekään työpaikalle edes maksusta
Onko+meillä+suomessa+myös+suomalaisia+työntekijöitä+jotka+haluaa+että+työnantaja+ei+noudata+työehtosopimusta+vaan+maksaa+alipalkkaa?.
Moniko+tunnustaa+täällä+että+olen+halunnut+että+työnantaja+ei+saa+maksaa+minulle+TES+palkkaa+vaan+maksimissaan+50%:a+TES:n+alle?.
Ei pane aluehallintovirasto yritystä saartoon sen tekee liitto
Pitääkö vääntää rautalangasta? Suomessa on työlainsäädäntö, joka turvaa kaikille työolot ja minimipalkan. Ei siihen tarvita liittoja. Liitot kerää rahaa ja nyt ne isottelee lakoilla pelkästään siksi, koska pelkäävät jasenkatoa, joka mahdollistaa palkollisten työpaikan liitossa. Palkka juoksee ja hommat ei ole raskaita. Luottamusmiehethän tekevät kentällä työt lähes ilmaiseksi ja sekin palkka, jonka työstään saavat tulee työnantajan pussista. Liitot on vedätystä ja rahankeruuta. Älkää menkö halpaan. Liittojen toimintaa saa kyllä nykymaailmassa ihmetellä suuresti, sata vuotta vanha jäänne!!
Suomessa ei ole minimipalkkaa. Kokeile joskus työtä, opit ihmeellisiä asioita:))
P.S. Osuvasti valittu nimimerkki.
Miksi sitten maksettiin 2,90€ tunille jos kerran täällä kaikille taataan oikea palkka?. Onko Kornia mielestä oikea palkka?.