Monenko piispan olet viime aikoina kuullut puhuvan syntiinlankeemuksesta tai opettavan perisynnin vaikutuksista ihmiskuntaan, eli ihmisen kadotuksenalaisesta tilasta?
Muistelen että muinen kyseltiin eräältä piispaltamme/arkkipiispaltamme mikä on kirkon suurin ongelma? Hän vastasi että eiköhän se ole synti!
Muistelen että muinen kyseltiin eräältä piispaltamme/arkkipiispaltamme mikä on kirkon suurin ongelma? Hän vastasi että eiköhän se ole synti!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei puhuta koska ihmisille tulee siitä kuulemma syyllinen ja paha olo😏
Tokihan alituinen julkijuopottelu kasaa raskaita kuormia näiden "kunnollisten luterilaisten" ja siveiden huorintekijöiden niskaan kun yllätysraskauksien jälkeen joutuu siivoamaan itse oksennettua sotkuansa ja ja raskkaksihan sekin elämässä käy että siivoluterilaiset varkaat ja julkijumalattomat tapain kristityt joutuvat vielä jumalanlapsilta parjaamisenkin kohteiksi aivan ilman syyttään, nuo synnittömät kelpo luterilaiset tapain kristityt!
Ja vielä tulevat nämä pirulta riivatut uskovaiseksi itseään mainitsevat kiihkoilijat sanomaan että Raamattuun pitää uskoa ja siitä itseään parannukseen anoa.
Kyllä elämä lyö jo niin rajusti näitä "syyttömiä kunnon kristittyjä" että enempi taakka heidät jo maahan kaataisi!
Taitaa isopyörä taas heittää 😂❓
Niinhän nämä liberaaliateistit ovat väittäneet... ;-)
Ja vielä molemmilla!
Sinullakinko 😳❓
Tässä hienoa keskustelua seurakuntavaaleista ja kirkon nykytilasta.
Aiheena seurakuntavaalit 2018.
Vieraina kansanedustaja Päivi Räsänen (KD), kirkon nuorisotyönohjaaja Susanna Koivula, pastori Erkki O. Auranen, Lapuan hiippakunnan hiippakuntasihteeri Jukka Jämsén, seurakuntavaaliehdokas Soili Haverinen ja perussomalaisten nuorin kaupunginvaltuutettu Asser Kinnunen. Ohjelma esitetty 15.11.2018.
http://www.permanto.fi/fi/web/alfatv/player/vod?assetId=12009797
Alottajan mopo keulii, kun iso hihna on joutunu päälle.