Trump sanoi että Suomessa haravoidaan metsät niin siksi metsäpalot Suomessa pystytään pitämään paremmin hallinnassa.
Suomestahan siis kerätään hakkuujätettä energiatarpeisiin, mm. hakelämmitykseen. Niitä on maaseudulla lukematon määrä.
Mutta Sauli-poika omalla enklandiallaan sai ilmaistua vain että metsiä haravoidaan.
Eikö Trumpin tullessa voitaisi Sauli laittaa vaikka vaihtamaan Urpo-poikansa kakkavaippoja ja antaa esim. Halla-Ahon hoitaa keskustelut suurvaltojen johtajien kanssa. Tulisi asiat ymmärretyksi.
Jennikin olisi varmasti Saulia parempi vaihtoehto.
Suomestahan siis kerätään hakkuujätettä energiatarpeisiin, mm. hakelämmitykseen. Niitä on maaseudulla lukematon määrä.
Mutta Sauli-poika omalla enklandiallaan sai ilmaistua vain että metsiä haravoidaan.
Eikö Trumpin tullessa voitaisi Sauli laittaa vaikka vaihtamaan Urpo-poikansa kakkavaippoja ja antaa esim. Halla-Ahon hoitaa keskustelut suurvaltojen johtajien kanssa. Tulisi asiat ymmärretyksi.
Jennikin olisi varmasti Saulia parempi vaihtoehto.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Aarjuutheamerikanpresitent...
Sauli Nynny Nyrverö selitti myös: ""Wii aaar forest people, wii aaar forest kaantri , forest piiipl you siii, änd triiis juu nou, big griiin triiis and nou faiööös hiö , wii kerää risu ja oksa (näyttää, kyykkii, kantaa, haravoi.... ) , kaaataa foool triiis daun , forest piiipl , juuu siii.
.
""........Mutta Sauli-poika omalla enklandiallaan sai ilmaistua vain että metsiä haravoidaan.""
.
Sauli on kone vaipanvaihtopuuhiissa!
Junttikansaa edustaa pääjuntti.
Tuutiitutöötituu
Tankerot
Ja persut suomentaa mitä se "muka" sanoi:d
Jos jonkun tankerosta joku ymmärtää, että Suomessa metsät haravoidaan, täytyy vikaa olla sekä tankeron puhujassa, että kuulijan ymmärryksessä metsänhoidollisista menetelmistä.
Tulee mieleen se viimekesäinen juttu, kun Ranskan presidentti käsitti, että Suomessa kahville menemisellä olisi jotain tekemistä sellaisen juoman kanssa, mitä muualla kutsutaan kahviksi.
Ei Trump ole mitään sellaista sanonut. Joku vajakkitoimittaja ei vain ole taas osannut yhtä englanninkielistä sanaa ja/tai sen kaksoismerkityksiä, joten saatiinpahan taas repäistyä päivän Trump-propaganda täysin tyhjästä.
Juurikin näin. Alkaa olemaan jo suhteellisen epätoivoista tuo päivittäinen propaganda.
Joo muiden varmaan pitää arvata trumpin kulmakarvojen asennosta mitä se sanoo. Alkaa olla aika epätoivosta tää Trumpin "puolustelu".
Miksi sinä näet totuudssa kenenkään puolustelua, ja hyväksyt median tietoiset valheet? Ja kyllä, ei kaikki suomalaiset tiedä mitä kyseinen sana tarkoittaa, ja vielä harvempi on nähnyt itse tilaisuuden mistä tarina lähti. Melkein kaikki sen sijaan näkevät nämä roskalehtien öyhötykset.
Kukaan muu tässä ole valehellu kun trump itse. Valhella pressaksi. Äläkä yritä mitään väkyttää tähän koska se on valhetta.
Sanopa yksikin poiitikko joka ei ole valehdellut.
Trump on aivan loistotyyppi ja yrittää kaikin tavoin pitää sen minkä lupasi, kaiken maailman vastaanöyhöttäjistä huolimatta.
"Ei Trump ole mitään sellaista sanonut. Joku vajakkitoimittaja ei vain ole taas osannut yhtä englanninkielistä sanaa ja/tai sen kaksoismerkityksiä, joten saatiinpahan taas repäistyä päivän Trump-propaganda täysin tyhjästä."
Kyllä se uutisissa ohan siltä kuulosti, tosin kaikki ovat voineet ymmärtää Trumpin sanat vain väärin.
Väärin kiinnittää huomiota Trumpin virheisiin. Oikea tapa toimia olisi myydä suomalaista metsänhoitoa Trumpille. Nyt tämä mahdollisuus on varmaan jo sössitty.
Et taida tietää metsätaloudesta ja Amerikasta mitään? CTL on kohta todellisuutta sielläkin.
Joo, tämä haravointi keissi osottautui sitten ihan lööperiksi, valtamedian toimittelijat eli ympäriinsäkävelijät tosin ehtivät kiimoissaan vetää taas hiekkalaatikko tasoista kiusaamistaan.
Saulille metsä tarkoittaa Jennin tuheroa. Sen lähemmäs ei Sauli todellisuutta pääse. Ehkä juuri sitä Sauli yritti myydä, onnistumatta siinäkään.
Forest people elikkä metsäläisiä. Juuri niin, olemme metsäläisiä.
Sen voisi laittaa isoilla otsikoilla Washington Postiin ja NYTimesiin.
siinä on mennyt luottamus ystävään !
SUOMALAISET KÄVI TOISENKIMMUUN KUIN KOULUKISAAJA ILKUVAT .
HYVÄ SUOMI ON SE OLLUT VALOKEILASSA MUUTAVAT VUODET TOIVOTTAVAST KÄÄNTYY UUSI LEHTI !
HAUKKUSIVAT MAAILMALLA TAKAPAJULAN MAA!
LOPPUIS MATKAILU MUU 1 KOULULAINEN BUU HAA.
HARAVOINTI SUOMENKIELELLÄ YMMÄRTÄÄ TARKASTI SIIVOTAAN !
nytkö se vertaus oli metsään NIIN MIKÄ ÄLYMÖLÄ SIITÄ NOUSI !
että elokuvaan liitettiin.
EIPÄ IKINÄ ENNEN OO NÄIN KÄYNYT YLEINEN HYÖKKÄYS JA ILKKUMINEN
TOISEN MAAN PRESITENTTIÄ KOHTAAN.
"Poikani, kunpa tietäisit, miten vähällä järjellä tätä maailmaa hallitaan."
Axel Oxenstierna (1583–1654)
Laittoiko valtamedia Saulin huonon kielitaidon Trumpin syyksi?
siinä sitten sotkun siivoatte.
YLE on niin vasttuullinen media. Ettei se missään olosuhteissa. Toisi Trumppia tai Trumpista. Mitään nekatiivistä, esille. Hyi hyi. Jos joku muuta epäilee.
YLE on niin vasttuullinen media. Ettei se missään olosuhteissa. Toisi Trumppia tai Trumpista. Mitään nekatiivistä, esille. Hyi hyi. Jos joku muuta epäilee. Kas kas. Ylläpito pyrkii estämään tämän kommentin.
IL "Trumpin käyttämä haravointi-termi ei ollut virhe, sanoo erikoistutkija". Joten kyse oli kepuYLE toimittajienja kielenkääntäjien tarkoitushakuisesta tai todellisesta väärinymmärryksessä, joka on niin jokapäiväistä nykyään. Mahtaako kepulistit erottaan väärinkääntäneen kepuYLEn toimittajan. Onhan tuo kepulaiselle tosi paha moka, jos ei osaa edes oman alansa ammattisanastoa englanniksi.
Meidän toimittajakunta ei metsänhoidosta mitään tiedä, joka nyt on osoitettu oikein monen toimittajan voimin,
No toimittajien on vaikeaa tai mahdotonta myöntää omaa mokansa,
kukahan harjoittelija tämän har@vointi geishin meillä aloitti?
Mikä on toimittajan nimi?
Asiasta kolmanteen Hesarin. Ilta-Sanomien ja iltalehden journalismi on niin ala arvoista.
Esim. Siltsun juttu jatkuu, vaikka. Ville valo joku Gaaprieli ja Andy
Vetää julkisesti huumetta ,
Taasko sama toimittaja?
Fanit olivat Jariin ja Jarin juttuihin tyytyväisiä,
No keikkajärjestäjät menettivät melkoiset tulot , Ei viherpiipertäjät tansseissa käy.
Ei niillä ole rahaa , yhteiskunnan tuilla elävät.
No nuo lehdet onkin kehä kolmosen sisällä asuville lukutaidottomille jotka vain kuvia katselee ja alapäätään ajattelee aamusta iltaan.
Trump leikkaa kynsisaksilla heinää metsässä.
Ja Sipilä leikkaa sotaveteraaneista
Meidän oma pelle
Onkohan muita poliitikkoja tai edes presidenttejä rökitetty yhtä paljon.
Siellähän on joku laskurikin jossa pyörii Trumpin valheiden lukumäärä.
Joksenkin idioottimaista tuollainen kommunikointi puolin ja toisin.
Asioitakin olisi mutta joutava ratkutus tuntuu olevan mukavampaa.
Sipilän valheet ja mokat vaietaan
Niissä olisi kirjoittelun aihetta ja mielenkiintoa riittäisi lukijoissa,
Laatumedia se vaan haravoi kun puhutaan metsänhoidosta, joka on raking.
Vammainen kommarikoomikko Paleface sekä jokunen hänen kaltaisensa onanoinnin ja nenänkaivuun ammattilainen repivät riemua Trumpin rake-sanasta joka tarkoittaa kantoharaa, ei haravaa kuten nämä himo-onanistit luulivat. Metsäalan ammattilainen asiantuntija erikoistutkija Juha Laitila sanoo Trumpin olleen täysin oikeassa käyttäessään sana rak-sanaa.
moniko suvakki kerkesi itsensä nolaamaan somessa?
Hyyskien Sadoma Oy is, hs ovat törkeimpiä valehtelijoita ja vääristelijöitä.
Hyyskien Sadoma Oyn pikkupentu-toimittelijat kirjoittelevat pikkupentu-tason "Uutisia".
Ja sitten nämä muutamat tyhmät lukijat ja lipipilaalit uskoo kaiken ..... kuten Jari Torvi Tervo ( on säälittävän sairas friikki mm. omituinen perverssi. )
Talouselämän toimittaja nyt suomalaiset haravoimaan kun me Trumpin sanakieltä ymmärtämättömät mokasimme.
Siis toimittajat mokasivat Älkää syyttäkö siitä muita. Voi kuinka noloo.
Nynny Niinistö mokasi, ja häpäisi presidentin maineen!
tulee tässä mieleen poliitikot pitäis suun kiinni vuorokauden asiat elää ja muuttuu asiaa ehtii tutkia
eikä tulis tyhmiä möläytyksiä
Joko Sauli Niinistö on pyytänyt anteeksi irvailuaan ja räävittömyyttään?
Joko?
Pyydäpä Irvileuka Niinistö nyt anteeksi,
Pyydäpä Niinistö nyt anteeksi ensin Trumpilta, sitten amerikkalaisilta ja sitten suomalaisilta ja koko maailmalta, jonne irvailusi levisi.
Ja pidä sitten jatkossa se suuri tur suusi pienemmällä ja sairaat irvxxxxxx mölxmahassasi !!!
Trump hallitsee presidentin tehtävien lisäksi metsänhoidonkon suomalaisia paremmin. Kun suomalaiset hääräävät lehtiharavoiden kanssa metsässä, korjaa Trumpin jengi hakkuujätteet koneellisesti.
Kalifornian metsäpalot johtuivat vasemmistojohtoisesta ympäristöhallinnosta:
https://www.naturalnews.com/2018-11-19-environmentalism-and-forest-mismanagement-caused-california-fires.html
Enpä olisi koskaan kuvitellut Trumpia puolustavani, mutta tässä tulee:
Trumpin käyttämä englanninkielinen sana "rake" tarkoittaa haravan lisäksi myös suomeksi kouraksi kutsuttua välinettä, jota käytetään koneellisessa hakkuutähteiden korjaamiseen. Hakkuutähteiden poisto metsästä vähentää metsäpalojen leviämisriskiä.
Iranin+ulkoministeri+kommentoi+asiaa
TRUMP+VALITAAN+UUDELLEEN+IRANIN+PAKOTTEIDEN+TAKIA,+KOSKA+ÖLJYN+HINTA+EI+OLE+NOUSSUT
Iranin+ulkoministeri+Javas+Zarif+on+liittynyt+Suomi-kerhoon+eli+ylistäjiin
Iranin+diktatuuri+on+siis+Saudien+ja+USA:n+ja+Israelin+vannoutunut+vihollinen
(Kun+shaahi+johti+Persiaa,+se+oli+vapaamielinen+ja+koulutytöt+kulkivat+minihameissa+ja+kuningatar+Farah+ei+pitänyt+minkäänlaista+maskia+päässään+vaan+tiaraa+kuninkaallisena,+hän+elää+vielä.+Mutta+sitten+ilmestyi+nuori+sosdem-Erkki+Tuonenoja+shaahin+vihollinen+tuonen+tuoja+ja+sai+tilalle+muslimpapiston,+joka+teloitti+nostokurkiin+kaikki+kiinnisaamansa+sosialistit.+Tämä+moka+muiden+ohella+ei+vaikuttanut+moka-Ekin+uraan+joka+vain+kohosi+kohoamistaan+kunnes+halkesi+kuin+sadun+sammakko)+
Javas+Zarif+ylistää+SUOMEA+"Hra+Trump+täyttää+ensi+kappaleen+häpeällisestä+lausunnostaan+Saudi-julmuuksista+Iranin+syyttelyyn+kaiken+maailman+väärinkäytöksistä,+joita+vain+hän+voi+keksiä.+Ehkä+me+Iranissa+olemme+vastuussa+jopa+Kalifornian+massapaloista,+koska+emme+ole+auttaneet+haravoimaan+metsiä+suomalaisten+malliin?"+"Mr.+Trump+bizarrely+devotes+the+FIRST+paragraph+of+his+shameful+statement+on+Saudi+atrocities+to+accuse+IRAN+of+every+sort+of+malfeasance+he+can+think+of.+Perhaps+we’re+also+responsible+for+the+California+fires,+because+we+didn’t+help+rake+the+forests—+just+like+the+Finns+do?"
Fakta+on+tietenkin+se,+että+Saudit+murhasivat+Khashoggin+tietäen,+että+Iranin+pakotteet+tulevat+ja+he+Saudit+voivat+samalla+lisätä+massiivisesti+öljytuotantoa,+joten+TRUMP+EI+PUUTU+MIHINKÄÄN+KOSKA+POLTTOAINEEN+HINTA+EI+USA:SSA+NOUSE+JA+TRUMP+VALITAAN+SITEN+UUDELLEEN+virkaan.+Näin+kävi
Kun+Iranin+öljynvientikielto+alkoi,+öljyn+hinta+on+selvästi+laskenut
19.11.+ÖLJY+ALAS+crude+sinks+6.6%,+settling+at+$53.43,+lowest+level+since+October+2017