Fb-ryhmästä bongattua: "Suomen rikkaus on monipuolinen sekulaari kulttuuri. Yksi sen ilmentymä on kulttuurilehtien kirjo, jota Kultti ry edistää. Vapaa Ajattelija -lehtemme on kuvassa mukana!
Nyt on käynnistynyt kulttuurilehtikilpailun yleisöäänestys: https://www.kulttikiska.fi/laatulehtikilpailu-2018/
Nyt on käynnistynyt kulttuurilehtikilpailun yleisöäänestys: https://www.kulttikiska.fi/laatulehtikilpailu-2018/
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sekulaarisuus ei ole mitään kulttuuria, vaan jumalaton elämäntapa, johon ei sisälly mitään moraalisääntöjä. Toki siellä voidaan puhua moraalikäsitteistä, mutta ne eivät ole peräisin sekulaarisuudesta, vaan Jumalalta.
Sinunkaan jumalasi ei ole ihan äskettäin lähettänyt päivityksiä omiin moraalisääntöihinsä, ja edellisten tulkinnan kanssa on niin paljon epäselvyyksiä ettei hartainkaan uskovainen osaa niitä noudattaa.
Sekulaari moraali sentään muuttuu ja kehittyy yhteiskunnan muuttuessa ja kehittyessä.
Sekulaarien järjestöjen kenttä on laaja ja moni-ilmeinen. Kannattaa tutustua. Vuorovaikutusta.