Palstailun vaarat.

IhmettelenIhmisiä

Olen ollut palstalla muutaman päivän ja minut mollattiin totaalisesti. En edes tiedä miksi. Ihan pahaa teki.Onkohan tämä käyttämäni nimimerkki ollut jollain aikaisemmin käytössä.?
Toinen asia jonka havaitsin myös itsessäni, että täällä helposti alitajunta aktivoituu ja alhaiset ajatukset nousee pintaan helposti jos on mielenterveydellisiä ongelmia.
Esim sivupersoonat nousevat esille huomaamatta.
Täällä oleminen pitemmän päälle ei ole silloin terveellistä.
Mitä mieltä olette?

2

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikeassaolet

      Täysin samaa mieltä kanssasi. Palstoilla pyörii paljon pahansuopia ihmisiä, jotka haluavat tehdä parhaansa mukaan kiusaa kenelle tahansa, jota huomaavat pystyvänsä huijaamaan. Palstoilta löytyy varmasti myös aitojakin ihmisiä, joilla on se aitokin tarina kerrottavanaan, mutta joskus on täysin mahdotonta sanoa kumpaan kastiin kirjoittaja kuuluu. Täällä voikin varautua siihen, että mikään ei ole sitä mitä ehkä luulee kuvittelevansa.

      Vaikka palstaa nähneenä täällä vierailu tuntuukin aika toivottomalta, joillekin palstoille kirjoittelu on kuitenkin ainoa tapa purkaa tunteitaan. Tämän takia jotkut jatkavat täällä roikkumista, vaikka saattavat täysin hyvin tietääkin, että sen oikean löytäminen on melkein kuin lottoa pelaisi. Epätoivoiset ihmiset ovat myös usein liian hyväuskoisia ja siksi täydellisiä ilkeilyn kohteeksi, joten trollit ovat täällä valitettavan yleinen näky.

      Minun neuvoni sinulle on, että jos kaipaat täällä jotakuta ja haluat lähestyä häntä niin tee se mieluiten tosielämän puolella. Vaikka onkin mahdollista, että mielessäsi oleva henkilö löytyykin täältä niin on melko haastavaa erottaa se oikea henkilö feikistä tai jostakin toisesta vastaavanlaisessa tilanteessa olevasta. Mikään ei ole toki mahdotonta, sillä tunnustan itsekin olevani yksi täällä olevista kaipailijoista. Olen kuitenkin hyväksynyt sen tosiasian, että mikään täällä ei ole totta ennen kuin se tosielämässä todistetaan ja yritän pitää parhaani mukaan pääni kylmänä. Itse en suostu alentumaan haukkumaan, huijaamaan tai sanomaan mitään muutakaan ilkeää tuntemattomille, mutta tiedän olevani täällä selkeässä vähemmistössä.

    • IhmettelenIhmisiä

      Hei kiva kun vastasit.
      Sen kyllä uskon, että täällä on monenlaista ihmistä.
      Tämä on kyllä oiva paikka tunteenpurkauksille ja varmaan toisia se helpottaa tavallaan, mutta on myös esiintymistäkin havaittavissa.
      En kyllä etsi täältä ketään, enkä edes uskaltaisi. Juttu seuraa haen ja jaan mielelläni ajatuksia, koska mulla on tuota elämänkokemusta kertynyt rutkasti hyvää ja huonoa. Moikka ja hyvää Illan jatkoa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5032
    2. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      143
      3685
    3. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      91
      2276
    4. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1958
    5. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      143
      1915
    6. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      47
      1836
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1600
    8. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1445
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1236
    10. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      164
      1185
    Aihe