Naiset käyttää lapsia pelinappuloina

Ainakin omalla kohdallani on näin käynyt.
Kuten tämä viimeisin tempaus, juu tullaan pojan kanssa sun luo huomenna tai ylihuomenna, ja sitten kun soitan niin krapuloissaan siellä voihkitaan ja valitetaan matkan pituudesta tänne vaikka hemmetti itse on kertonut tulevansa!:'D
Naiset , enkä nyt yleistä....ehkäpä karmani mukaiset naiset ovat tuollaisia...piittaamattomia muista , oma itse siellä peilikuvassa tärkeä jne....välillä koettelee hermoja mutta onneksi tulee oltua valppaana omien ajatuksien/tunteiden kanssa...on niiden yläpuolella jee :)

14

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elämäääv

      Sinä osaat myös hakea sen lapsen äitinsä luota, ei ole mikään itsestään selvyys että äiti kuskaa aina lapsen sinun luoksesi, käytä jalkojasi, autoasi....

      • Totta tuokin , luvata ei kannata kun eivät yleensä paikkaansa pidä


      • Elämäääv

        Jotkut ihmiset semmosia et lupailevat muttei toteudu. Ei ne muutu. Ei kannata sillä päätä vaivata vaikka harmittaa kun et voit muuttaa sitä ihmistä, ellei itse hän tajua käytöstään.

        Kaikkea hyvää sinulle ja lapsellesi :)


    • oppeliini1

      Juopotteleva äiti on huono esikuva lapsellesi.
      Oletko harkinnut olla lähivanhempi. Sinä taidat olla se tervejärkisempi aikuinen ja parempi esikuva lapselle.
      Mitä tuo pienokainen joutuu kokemaan ja näkemään nyt on liian vaarallista hänen tulevaisuudelleen. Siitä te kaikki kolme joudutte maksamaan liian suuren hinnan tulevaisuudessa.

      Vain pysähdy ja ajattele tuota!

      • Juuri kaltaisistasi täydellisistä ihmisistä en juurikaan piittaa, kiitoksia vaan .


      • Ja toisekseen jos sinä juot lastesi edessä niin se ei tarkoita että täällä päässä niin tapahtuisi.
        Tai että kännissä hoidetaan lapsia.
        Traumojasi voit mennä muualle voihkimaan.


      • Oppeliini1
        J.Johannes.M kirjoitti:

        Ja toisekseen jos sinä juot lastesi edessä niin se ei tarkoita että täällä päässä niin tapahtuisi.
        Tai että kännissä hoidetaan lapsia.
        Traumojasi voit mennä muualle voihkimaan.

        Täydellisiä ihmisiä tuskin on olemassa:(
        Kuitenkin, kâyttämällä aivan pikkiriikisen tervettä maalaisjärkeä, niin helposti voi välttää ongelmia.
        Lähes jokaikinen tietää eron oikean ja väärän välillä. Miksi valita väärä vaihtoehto kun jo vuorenvarmasti tietää ettei siitä hyvä seuraa?
        Miksi harkiten etsiä ja valita vaikeuksia elämäänsä? Niitä , joille itse ei voi yhtikäs mitään, saattaa tulla myöhemmin, .


      • Oppeliini1 kirjoitti:

        Täydellisiä ihmisiä tuskin on olemassa:(
        Kuitenkin, kâyttämällä aivan pikkiriikisen tervettä maalaisjärkeä, niin helposti voi välttää ongelmia.
        Lähes jokaikinen tietää eron oikean ja väärän välillä. Miksi valita väärä vaihtoehto kun jo vuorenvarmasti tietää ettei siitä hyvä seuraa?
        Miksi harkiten etsiä ja valita vaikeuksia elämäänsä? Niitä , joille itse ei voi yhtikäs mitään, saattaa tulla myöhemmin, .

        Oikea ja väärä...ihminen on kyllä mestari määritellessään noita asioita ja sitten oikeuttaa jopa sotia omien oikeittensa puolesta.
        Listaanpa pienen listan mikä minussa saa kummastuksen aihetta:

        -Pienten lapsien vanhemmat jotka helpotuksekseen antavat pienelle lapselle älylaitteen kun haluavat "omaa" aikaa.
        Nähnyt kun lapsi ihan tokkuraisena katseltuaan youtube videoita tai vastaavia omaa lähes vieroitusoireiden kaltaisia tiloja.
        - Vanhemmat jotka eivät kyseenalaista nykyistä maailmamenoa , antavat lapsensa koulutukseen jossa jokaisesta pyritään tekemään klooni tähän yhteiskuntaan töitä ja jälkeläisiä tekemään että saataisiin kerättyä enemmän veroja.
        Jotkut näkevät tuon sielunsa myymisenä mutta eihän ryhmäluonteen omaava apina sellaista osaa kyseenalaistaa , tekeepä vain niin mikä on "opetettu" (tiede sanoo näitä olentoja apinoiksi joten kyseessä ei ole pottuilu)
        -Myöskin armeijaan lapsen päästäminen opettelemaan tappamaan muita koreiden aatteiden vuoksi kummastuttaa mutta on ihan normaali ja jopa juhlittava asia täällä suomen kamaralla....miksei vastavoimaksi perusteta koulutusta hyveiden harjoittamisen puolesta?
        -Lajien orjuutus , kidutus ja raatojen syönti hyvä asia? Samaa mitä hitler väitetysti on tehnyt niin ihminen tekee eläimille kokoajan ....se on ihmisen mielestä hyvä asia .
        -Ja tietysti kerskakulutukseen totuttaminen , vasta sitten tämä apinalaji ymmärtää omien tapojensa kyseenalaistamisen kun uutisissa sanotaan että niinkin voi tehdä....ei omasta aloitteestaan.
        Eli opetuksena on ollut että rahaa rahaa, tavaraa ja lisääkin , mun on mun ja ne ei oo sun asennetta.

        Ovatko nuo mielestäsi sitä hyvää?


    • oppeliini1

      Joidenkin mielestä osa väitteistäsi on, joidenkin mielestä ei.

      Siksi kodilla ja vanhemmilla onkin niin valtava vastuu opettaa jälkikasvunsa sellaiseksi kuin itse kokee oiken oikeana.
      - Esim raatojen syonti - vastapaino = veteraristi. Tuo tosin vaatii tiedon hankintaa saada ateriat täysipainoisiksi ravintoarvoltaan niin ettei lapsen kehittyvät aivot joudu kärsimään vaadittavien ravintoaineiden puutteesta. Vanhemman velvollisuus.

      - Lapsen ajan käytto. Vanhemman velvollisuus on ohjata se aivoja kehittävään (lukeminen, piirrustus, maalaus, tarinoiden kertominen peinimmille, kodin järjestely, käytostavat jne, jne )

      -Lapsen kloonaus: vanhemman velvollisuus on huomioida lapsen taidot, kiintymys ja lahjakkuus eri asioihin. Tehdä kaikkensa että lapsi voi kasvaa ja kehittää orastavaa lahjaansa.

      - Armeijaikäisenä lapsi - nyt aikuinen nuori - on kehittänyt maailmakuvan, kiitos suureksi osaksi vanhempiensa, ja pystyy omilla aivoillaan itse päättämään onko armeija hänelle sopiva vai ei.

      -Minä, minä itse ja vain minä on väärä asenne yhteiskunnassa jossa täytyy elää muiden kanssa. (tuo toimii vain yksineläjänä autiolla saarella!) Lähimmäisen huomioon ottaminen, kohteliaisuus ja auttamisen halu, asiat jotka on opittu omilta vanhemmilta/vanhemmalta jo aikaisimmista kasvuvaiheista lähtien, vievät lasta automaattisesti ison harppauksen muita edelle minä, minä, minä yhteiskunnassa! Joutumatta silti poljetuksi: onhan hän saanut vahvan itsetunnon ja oikeuden tajun jo vanhempiensa opetuksena!!!!

      Kaikki yllämainittu vain vaatii ja vakuuttaa vanhemman velvollisuutta huolleisesti ja harkiten tekemäänsä jalkikasvua kohtaan.

      On lähes rikollista edes ajatella että " emmäää viitsi mitää pentuni eteen, kyl se yhteiskunta opettaa."
      Opettaa tietysti mutta lopullinen vastuu opetuksesta ja kuolutuksesta on kuitenkin vanhemmalla!

      • Olen lähinnä sitä koulukuntaa että autio saari notkuvine hedelmineen ja vesilähteineen olisi paras kasvupaikka lapselle.
        Tuo sinun mallisi on todella virallisen ja kolkon kuuloinen mutta kysehän on vain ajatusestani:)


      • oppeliini1
        J.Johannes.M kirjoitti:

        Olen lähinnä sitä koulukuntaa että autio saari notkuvine hedelmineen ja vesilähteineen olisi paras kasvupaikka lapselle.
        Tuo sinun mallisi on todella virallisen ja kolkon kuuloinen mutta kysehän on vain ajatusestani:)

        Niin kolkolta kuin minun mallini saattaakin kuulostaa sinun korviisi, minun mallilla aina vetää pisimmän korren! (been there, done that!)

        Kuvaamasi autiosaari ei ole osa Suomea. Joten ihannoimaasi saaren voit viedä lapsesi jos se on mahdollista. Mutta samat vanhemmalta vaadittavat velvollisuudet toimivat sielläkin.

        Ummistaa silmät tosiasioilta ja vaipua ulkoavaruuteen, toimii aikuisille (?).
        Sekään ei poista vanhemman velvollisuutta jälkikasvuaan kohtaan.


      • oppeliini1 kirjoitti:

        Niin kolkolta kuin minun mallini saattaakin kuulostaa sinun korviisi, minun mallilla aina vetää pisimmän korren! (been there, done that!)

        Kuvaamasi autiosaari ei ole osa Suomea. Joten ihannoimaasi saaren voit viedä lapsesi jos se on mahdollista. Mutta samat vanhemmalta vaadittavat velvollisuudet toimivat sielläkin.

        Ummistaa silmät tosiasioilta ja vaipua ulkoavaruuteen, toimii aikuisille (?).
        Sekään ei poista vanhemman velvollisuutta jälkikasvuaan kohtaan.

        Vetää aina pisimmän korren? Eli sinullekkin lapset ainoastaan pelinappuloita? Nice....
        Rakkaudella pärjätään täällä päässä ainakin tarpeeksi pitkälle eikä tarvita tuollaista kaavamaisuutta/sieluttomuutta siihen. Onnea vaan jatkoon


    • oppeliini1

      Rakkaus omia lapsia kohtaan on niin itsestään selvyys etten sitä edes huomannut mainita!!!!
      Rakkaus ja luja kiintymys kulkee yhdessä velvolliuuksien kanssa. ne ovat niin sidottu toisiinsa ettei tarvitse edes erotella.

      Kaikki, siis aivan kaikki ohjaus ja lapsen kunniotus perustuu juuri rakkauteen, muutenhan koko homma kaatuisi kuin korttitalo. Rakkaudesta lapseen , sen eteen haluaa ja pystyy tekemään kaiken mahdollisin edistääkseen lapsestaan yhteiskuntaa rakentavan kansalaisen, ei hermoheikon väliinputoajan.

      • Mitä rakkaus on? Mitä sinä rakastat lapsissasi?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      119
      3979
    2. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      71
      3291
    3. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2734
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      84
      2468
    5. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      20
      2430
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      39
      2409
    7. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      2367
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2281
    9. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      27
      2226
    10. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      28
      2171
    Aihe