Hei
Tilanne on se, että teen pelkkää yövuoroa ja olen tehnyt sitä koko aikuisikäni. Nyt ikää vajaa kolmekymmentä. Teen yötyötä omasta tahdostani, lisien takia tietenkin sekä sen että työnkuva on paljon parempi kuin vastaavissa päivävuoroissa.
En siis käännä unirytmiä käytännössä koskaan normaaliksi, paitsi kesälomalla. Töitä on 2-4 yötä peräkkäin, joiden jälkeen vapaata yleensä 1-3 päivää. Ei tuossa ajassa itselläni ehdi edes rytmi kääntyä vaikka sitä yrittäisinkin.
Yötyö sujuu hyvin, mutta ongelmat on vapaapäivinä. Tympeä valvoa koko yö vapaallakin ja nukkua päivät. Kaipaisin kokemuksia ja vinkkejä muilta yötyötä PELKÄSTÄÄN tekeviltä; miten arki rullaa? Miten saatte vapaalla ollessanne nukuttua öisin? Käyttääkö joku suositusten vastaisesti unilääkkeitä ja/tai melatoniinia säännöllisesti?
Kolmivuoro on varmasti vielä raskaampaa, kun pitää rytmiä käännellä, mutta nyt kaipaisin nimenomaan pelkkää yövuoroa tekevien kokemuksia. Netin vinkit ja ohjeet yötyöhön kun koskee kaikki sellaista yövuoroa, mikä ei ole säännöllistä/pelkkää yötyötä.
Pelkkää yövuoroa 10 vuotta
3
566
Vastaukset
- kokeiletorkkuja
Kokeile 2-3 tunnin torkkuja kun tulet viimeiseltä yövuoroltasi. Kolme tuntia riittää torkuille hyvin. Sitten kaikki valot palamaan. Saat valosta melatoniiniannoksen joka saa sinut liikkeelle. Torkkujen jälkeen pomppaat ylös ja päivällä voit touhuta omia juttujasi. Yllättävän freesi olo koko päivän. Menet sitten illalla vasta nukkumaan. Kahvin/teen kanssa oltava varovainen.
- slkfjkdsfjksdkjfl
Itse teen kolmivuorotyötä, viikko yhtä vuoroa kerrallaan. Olen kokeillut yövuoroviikoilla tuota viimeisen yövuoron jälkeen pikku torkkuja mutta en herää ennenkuin 6-8 tunnin jälkeen, joskus on mennyt jopa 12 tuntia nukkuessa. Näin yli nelikymppisenä yövuoron rytmistä palautuminen on alkanut vaikeutua vähitellen niin että pahimmillaan vasta maanantaina iltavuoroon on rytmin saanut jotenkin palautetuksi.
Jos yritän väkisin valvoa viimeisen yövuoron jälkeen, olo on ihan hönö, varmaan vastaa jonkinsortin humalatilaa vaikka en alkoholia käytäkään.
Olenkin alkanut vakavasti harkitsemaan yövuorosta eroon hankkiutumista vaikka sitten ottamalla lopputili jos ei muuten onnistu.
- Anonyymi
Olen muutaman vuoden tehnyt pelkkää yötä rytmillä viikko töitä/viikko vapaata, eli 7 yövuoroa aina peräkkäin. Viimeisen yön jälkeen nukun vähemmän kuin yövuorojen välissä, eli heräilen klo 12 . Hyvin nukuttaa seuraavana yönä ja rytmi on käännetty.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502114- 67833
Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11833Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut66805Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me112775Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9732Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49719Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt40717vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22693Salaisuus rakas.
Mun täytyy kertoa sulle nyt salaisuus rakas. Sä olet todella hyvä sun työssä. Pus!47660