Naisystävän äidin ensitapaaminen pieleen

mikämies12

Tuli nähtyä ekaa kertaa naisystävän äiti.Oltiin syömässä naiseni kanssa niin hänen äitinsä tulee yhtä äkkiä kyläilemään ja no siinä kun hänet näin niin istuin vain ruokapöydässä ja sanoin morjesta enkä edes noussut pöydästä ja kätellyt saatika esittelyt itseä..toki hän tietää jo nimeni kun naisystävä on kertonut mutta jälkeepäin tuli semmoinen fiilis että kuin tyhmä ja epäkohtelias sitä on kun en etes viitsinyt kätellä häntä..Miettinyt että pitävätköhän molemmat nyt minua ihan epäkohteliaana ihmisenä..Onko muilla ollut vastaavaa ja onko tämä nyt niin tärkiää?

7

595

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korjaa.tilanne

      On se tärkeää on toki miten olet käyttäytynyt ensimmäisellä kerralla nähdessäsi anoppisi.
      Ensi minuutit kertoo ihmisestä paljon, valitettavasti.
      Korjaa tilanne jos se on korjattavissa seuraavalla kerralla ja ota hänet vastaan tavallista lämpimämmin. Pyydä anteeksi ajattelemattomuuttasi ensimmäisellä kerralla.
      Kun tyttäremme tuntematon miesystävä tuli ensimmäistä kertaa käymään kotonamme hän meni suoraan tervehtimättä tyttäremme huoneeseen. Hän oli akateemisen koulutuksen saaneen isän lapsi, mutta hänen oma käyttäytyminen kertoi hänestä paljon. Olimme tyytyväisä kun heistä ei tullut paria, myöhemmin kun ilmeni muutakin ajattelemattomuutta ja itsekkyyttä, lapsellisuuttakin.

    • VelttoVertanen

      Kotikasvatus ja tapakoulutus pelastavat ihmiset monista ongelmatilanteista. Ei tarvitse miettiä toimintatapoja, kun osaa toimia hyvien tapojen mukaisesti.
      Se on nykyisin aika kesannolla.
      Ihmiset eivät tervehdi, he ojentavat velton kämmenen tervehtiessään, he eivät katso silmiin, eivät kiitä, eivät edes hymyile. Istuvat lippalakki silmillä ruokapöydässä velttona takakenossa kännykkää näpräten.
      Ensi katsannolla antaa itsestään vaikutelman, jota myöhemmin on vaikea saada korjatuksi.

    • oppeliini1

      Teit todella oikein MEGA mokan käyttäytymiselläsi.

      Oli aivan missä taahaansa maailman kolkassa, käyttäytymisellä mitataan ihmisen arvoa enemmän kuin ikinä uskoisitkaan.
      Toisen ihmisen huomioon ottaminen, kunnioittaminen ja arvonanto pitäisi olla itsestään selvyys niin yksityis- kuin tyoelämässäkin.

      Tietenkin, jos käyttäytyy kuin todellinen tollo, niinkuin sinä teit, kuka sinua voisi arvostaa? Muut näkevät sinut yksinkertaisen tyhmänä junttina!

      Vain ajattele hiukan!

      Kunnon käytostavat eivät maksa maksa senttiäkään, muuta kohteliaalla käytoksellä kerää valtavasti plussapisteitä. Tuo jo yksistään helpottaa elämää muiden kanssa. Niin, ellei sitten jatka yksinelämistä tynnyrissä, tappi tiukasti kiini.

      Ota heti yhteyttä äitiin , pyydä anteeksi typerää käytostäsi, vain sanot ettei se ollut lainkaan asiaankuuluvaa eikä tarkoituksesi ja olet todella pahoillasi.
      Ehkä voit vielä korjata jotain tuolla.

    • ruokarauha

      Ei ruokailua pidä keskeyttää sen takia, että joku tulee samaan huoneeseen. Vieraan pitää odottaa kunnes on syöty, sitten vasta tervehtii paikallaolijoita.

      • pyh

        Huonompaa ohjetta ei ole näkynyt näillä palstoilla!


      • porkkanaraaste

        Käynti optikolla riittää...


    • Ggjjfd

      Kyllä sitä oudossa tilanteessa menee lukkoon
      Ei toimi realistisesti vaikka olisikin ajatuksella mukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      69
      7856
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7404
    3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      182
      6993
    4. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      61
      6817
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      52
      5813
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      77
      5753
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      101
      5486
    8. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      3205
    9. Minne haluaisit

      päästä kaivattusi kanssa ensimmäiselle yhteiselle matkalle?
      Ikävä
      50
      916
    10. Näytit tosi hyvältä

      Myös uudella tyylillä. 😊
      Ikävä
      59
      905
    Aihe