Då e de dags igen

nukörviigen

19

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nukörviigen
    • nuhardetbörjat

      Osakilpailu 1

      Suoraan finaaliin Wiktoria ja Mohombi, 2. mahdollisuuteen Anna Bergendal ja Nano. Huikea show taas kerran, loistava juontajien esittämä välinumero ja Ruotsin Melodifestivalenin toistaiseksi suurin äänestysennätys eli yli 7 miljoonaa ääntä. Ihanat bileet! Näin pitäisi olla meilläkin...

      • nuhardetbörjat

        Voisiko moderaattori kertoa minulle miksi tästä poistettu Osakilpailu 2 tulokset kaksi kertaa, mutta tuo edeltävä viestini Osakilpailu 1 ja sen tulokset jätetty paikoilleen?


    • ruosu
      • dåededagsigen

        Toivottavasti on. Tämä on yksi niitä Ruotsin Mellon kipaleita tänä vuonna, joka ei yritä olla mahtipontinen - se vain yksinkertaisesti on hyvä melodia, esitys ja konstailematonta laulamista eli toisin sanoen, aito ;)


      • dåvadedagsigen

        Ja oikeassa olit, hienoa. Det är en jättefin låt. Lycka till i ESC igen detta år, Sverige!


    • nuedeverkligendags

      Wow, mitkä juhlat Friends-areenalla jälleen. 30 tuhatta katsojaa ja jokaikinen laulu ollut todella hyvä - tuosta joukosta on vaikea erottaa selkeää voittajaa tänä vuonna! Melkein mikä tahansa niistä kelpaisi...

      • ruosu

        Friends Arenalle mahtuu 70000 henkeä kerralla, mutta oliko se täynnä niin sitä en tiedä. Ruotsalaiset antoivat 15 miljoonaa ääntä ja äänestäjät lahjoitti yli 5 miljoonaa kruunua Jemeniin hyväntekeväisyyteen.

        Outoa on ettei finalista juuri paljokaan kerrota mediassa. Kun Darude valittiin edutamaan Suomea niin IS on kirjoittanut siitä ainakin kymmenen kertaa jo.

        John Lundvikilla on erittäin suuret mahollisuudet voittaa kisat tänä vuonna Tel Avivissa. Kaiken lisäksi hän kilpailee itseään vastaan, sillä hänen tekemä kappaleensa edustaa Englantia Tel Avivissa.

        https://www.youtube.com/watch?v=8_IcrNgV-O4


      • devadagsigår
        ruosu kirjoitti:

        Friends Arenalle mahtuu 70000 henkeä kerralla, mutta oliko se täynnä niin sitä en tiedä. Ruotsalaiset antoivat 15 miljoonaa ääntä ja äänestäjät lahjoitti yli 5 miljoonaa kruunua Jemeniin hyväntekeväisyyteen.

        Outoa on ettei finalista juuri paljokaan kerrota mediassa. Kun Darude valittiin edutamaan Suomea niin IS on kirjoittanut siitä ainakin kymmenen kertaa jo.

        John Lundvikilla on erittäin suuret mahollisuudet voittaa kisat tänä vuonna Tel Avivissa. Kaiken lisäksi hän kilpailee itseään vastaan, sillä hänen tekemä kappaleensa edustaa Englantia Tel Avivissa.

        https://www.youtube.com/watch?v=8_IcrNgV-O4

        Voi olla, että kuulin eilen väärin kun oletin kuuluttajan sanovan tretti tusen, mutta ehkä hän sanoikin sjutti tusen - molempien ääntämys riikinruotsiksi kuitenkin melko lähellä toisiaan? Täydeltä näytti Friends-areena joka tap.


    • Go_Sweden

      Kyllä Ruotsi osaa! Henk koht vaikka asunkin Suomessa, en seuraa Suomen viihdeteollisuutta, musiikkia, ja mitään kulttuurielämää, koska se on aika säälittävää. Täällä ei koskaan tulla osaamaan.

      • deeintekul

        Samaa mieltä esim. Suomen UMK vrt. Melodifestivalenin kohdalla. Miksi UMK on niin totaaligei? Mellon Lynda Woodruff-tyylinen geikulttuurilla vitsailu on hienovaraista ja hauskaa (esim. lissabonilaiset eli the Lesbians LOL), mutta ei Suomen UMK:n räävitön revittely.


      • ruosu

        Ruotsin melodifestivaalissa oli juontajina neljä henkilöä, joista vain yksi oli alkuperäinen ruotsalaianen ja hänkin juutalainen, siis tämä Lynda Woodruff.


      • wikiauttaa
        ruosu kirjoitti:

        Ruotsin melodifestivaalissa oli juontajina neljä henkilöä, joista vain yksi oli alkuperäinen ruotsalaianen ja hänkin juutalainen, siis tämä Lynda Woodruff.

        "Lynda Woodruff" eli Sarah Dawn Finerin isä on britti ja äiti jenkki, vaikka hän itse kyllä on syntynyt Ruotsissa.


      • wikiloowikilei

        Olihan niistä lopuista kolmestakin juontajasta kaksi syntynyt ja yksi adoptoitu Ruotsissa/Ruotsiin.


    • Stockholm2020

      Suomalainen yleensäkin astuu lavalle pelokkaana, vetää homman läpi sen näköisenä että "loppuis jo". John Lundvik silminnähden rakastaa esiintymistä ja laulamista - ja se todellakin välittyy katsojien sydämiin. Tässä meillä on kisan voittaja.

      • escmello

        Kyllä, melko samaa mieltä. Koko esitys, gospel-kuoronaisia myöten, sujui ja kulki yhtä varmasti kuin japanilainen pikajuna. Selvästi nautinnollista esiintymistä, laulu sujui vaivattomasti, hyvä lauluääni ja kaunis biisi - mitä muuta voi euroviisubiisiltä vaatia?


    • gospel

      Jon Lundvik kera gospel kuoron on loistava.
      Kun vertaa Suomen viisuun, voisi kysyä onko Suomi todella maailman onnellisin maa. Lundvik välittää iloa, toivoa ja lavashow on fantastinen yksinkertaisuudessaan.
      Suomi on taas huolestunut ja kuutioshow kompensoi apeaa kappaletta. Toki voi saada pisteitä ilmastonmuutos lakkoilevilta nuorilta.
      Toivon, että Ruotsi voittaa. Komea artisti, jolla loistava lauluääni ja karisma, gospel nerokas veto. Myös briteillä on gospel biisi, mutta ei vedä vertoja Ruotsin kappaleelle.

      • lfjljdllasldjlfj

        His, tämä Ruotsin viisuvoittaja, John Lundvik, on tehnyt sen Englannin euroviisubiisin, jollet tiennyt. Siitä oli juuri Skavlan-showssa puhetta eli tavallaan Lundvik kilpailee Tel Avivissa itseään vastaan.


    • sisters

      Ruotsin kappaleella on viisujen paras taustakuoro, voimallista gospelia, jee

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      147
      1111
    2. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      51
      1102
    3. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1065
    4. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      73
      853
    5. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      44
      817
    6. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      55
      798
    7. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      745
    8. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      54
      740
    9. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      71
      701
    10. Upea takamus

      Sulla on nainen upea takamus.
      Ikävä
      32
      672
    Aihe