Onko kellään mitään tietoo, että jos tekee 8 tuntia päivässä myyntityötä kioskissa, niin onko oikeus pitää 30 min. ruokatauko ja 2kpl kahvitaukoja päivän aikana?
R-Kioskissa ei kerkii pitämään ainoatakaan taukoa, mutta mitä sanoo laki?
Työaikalaki ja tauot?
3
799
Vastaukset
- Pete
Suosittelen kääntymään aluemyyntipäällikön puoleen. Käytännössä mahdoton juttu pitää yhteen putkeen taukoja. Tutustu myös kioskikaupan TESsiin, se on sen verran sekava, että harva osaa täällä sanoa oikeaa vastausta
- Kerttuli
liitostasi tai jos et kuulu mihinkään liittoon niin oman alueesi työpiiristä.
- että näin
Laki määrää:
Aina, kun päivittäinen yhtäjaksoinen työ ylittää kuuden tunnin rajan, on työntekijällä oltava vähintään tunnin mittainen lepoaika, jonka aikana työntekijän on pääsääntöisesti päästävä poistumaan työpaikaltaan. Työnantaja ja työntekijä voivat sopia lyhyemmästäkin lepoajasta, ei kuitenkaan alle 30 minuutin lepoajasta. Mikäli lepoaika on alle tunnin, ei työntekijälle tarvitse antaa mahdollisuutta poistua työpaikalta.
Työaikalaki ei tunne kahvitaukoja, eikä muita vastaavia taukoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 692693
- 632634
- 681782
- 241607
- 201540
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91470- 151382
- 381233
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81197- 251106