"Terveisiä Odessasta. Täkäläiset kävivät kokeilemassa mitä tapahtuu kun menee visiteeraamaan vieraan valtion vesille ilman lupaa." http://hemmokoskiniemi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/264761-terveisia-oi-odessa
Että sitä rataa. Yksi on saanut syytteen seksuaalisesta hyväksikäytöstä, toinen puolustaa Putinia, kolmas...
Ihan sekojengiä!
Että sitä rataa. Yksi on saanut syytteen seksuaalisesta hyväksikäytöstä, toinen puolustaa Putinia, kolmas...
Ihan sekojengiä!
Vastaukset 43
Vanhimmat
Voi huokaus. Lieneekö jäänyt itään kumartaminen päälle, eikä ole tullut huomattua että Moskovassa on valta vaihtunut? Vähän vastaavaa kun olen nähnyt aiemminkin.
Suomi säätää tasa-arvoisen avioliittolain, Venäjä kieltää "homopropagandan". Tuossa on jo minulle tarpeeksi syytä valita puoleni.
Missään ei ole pulmusia. Ukrainakaan ei ole pyhä, vaikka onkin vaihtamassa Konstantinopolin patriarkaatin suojaan.
No ei varmasti. Mutta Ukraina ei hyökännyt Venäjän alueelle, vaan Venäjä hyökkäsi Ukrainan alueelle.
Ja toista sataa ihmistä kuoli, kun "kapinalliset" ampuivat alas Ukrainalaisen matkustajakoneen. Tämä ei varmaankaan ollut tarkoitus, mutta ilman Venäjän toimia ei tuotakaan olisi tapahtunut.
Miksi taas valehtelet? Mitä järkeä tuossa on? Tuo valhe ei hyödytä sinua mitenkään. Olet patologinen tapaus.
Itseisarvoista valehtelua. Taas.
Ohhoh. Miksi se päästelee tuollaista pajunköyttä? Eikö Joria edes hävetä?
Jori, sinulta on kysytty syytä valehtelullesi. Ole hyvä ja vastaa.
Onko se yleistäminen tauti, tyhmyyttä vai ihan laskelmoitua? Niin tai näin, niin sairaalloiseksi on muuttuneet viha ja valheet. Kun mieli näin ikävästi ja varkain mädättyy, niin kynnykset sanojen ja tekojen pahenemiseen madaltuu yksi toisensa jälkeen. Miettiiköhän vihaavat mädättäjät koskaan, mitä on esim. sadan kynnyksen jälkeen? Kunpa se järki ja moraali ei katoaisi ihan kokonaan. Kaikesta ei tietenkään tarvitse tykätä ja jos ei tykkää, niin ei tarvitse kuitenkaan osoittaa heimolaisuuttaan vihaamalla ja jos ei joku ei vihaa jotain, mitä toinen vihaa, niin miksi vihaaja katsoo ei-vihaamisen nuoleskeluksi tai muuksi kannatukseksi?
#viha- ja valhekulttuuri #muoviset vihollisuudet
Vain Huhtasaaren mielestä tämä tehdään salaa kun typsy itse on niin pihalla ettei se löudä edes julkista tietoa, saati että sille kukaan kertoisi asiasta omassa ryhmässä. Persutkin hajoaa kohta uudestaan, koska ne ovat tietämättään myös vasemmistolaisia, minkä todistaa leijonaosa ajamistaan idiotismeistaan.
Kirjoittaja voisi opetella muuten suomen kieltä vähän paremmin, tai vaikka ruotsia, kun kerran suomessa ollaan.
"Persut tietämättää vasemmistolaisia"? Eikö se nyt itsekin asemoinut ennen hajoamistaan itsensä 'työväenpuolueeksi', eikä Sinisten lähdön ole tältä osin mistään kannanmuutoksesta ilmoittanut?
(Toki tässä tullaan siihen vasemmistolaisuuden määrittelyyn, joka aiheuttaa antivaparille kamalaa ahdistusta.)
Ihan perinteistä vasemmistolaisuutta oli pääsihteeri Ylikosken kappelikirjoitus, jossa ajettiin ns. kulakkilakia. Lain tarkoituksena olisi omaisuuden (ainakin osittainen) haltuunotto valtion taholta.
Perustuslakivaliokunta on todennut mm. "Kirkon julkisoikeudellinen luonne merkitsee sitä, että omaisuudensuoja perusoikeutena ei ole tällaisessa yhteydessä merkityksellinen seikka." Kyse oli hautausmaista.
Valtionkirkot eivät tässä suoraan rinnastu esimerkiksi vapaiden suuntien seurakuntiin.
"Perustuslakivaliokunta"
He he koitatko antaa noilla puheilla jotain arvovaltaa noille hörhöille?
Toikin koostuu mutamista ihmisistä osalla jäsenistä vuotavat peräpukamat
Osalla emättimessä paha hiivatulehdus.
Koitetaan puhua asioista eikä kätkeydytä hienojen sanojen taakse.
Mukavaa miten keskityit asialliseen argumentointiin kommentissasi. Olet varmaan ylpeä panoksestasi tähän keskusteluun.
"Perustuslakivaliokunnassa on 17 jäsentä ja 9 varajäsentä. Se kokoontuu tavallisesti neljä kertaa viikossa"
Eli aika mitättömällä painoarvolla ollaan liikenteessä
Pelkästään kirkossa vaikeista asioista päättää yleensä sadat ihmiset.
...kolmas jakaa pornolehtiä kadulla.
Jos netisssä julkistaa olevansa "vapaa-ajattelija", se ei tarkoita, että olisi välttämättä Vapaa-ajattelijain liiton jäsenyhdistyksen jäsen.
Onhan tälläkin foorumilla " todellisia vapaa-ajattelijoita" jotka sotivat Vapaa-ajattelijain liittoa vastaan.
Joo, termi on kieltämättä sellainen että jokunen voi käyttää sitä tietämättä termillä olevan jotain merkitystä. Vielä useammin tosin näkee ilman väliviivaa jonkun olevan "vapaa ajattelija".
Uskonnonvastaisia kirjoituksia blogissa on ainakin yksi, en tiedä onko enempää.
Vaparit siis ovat uskonnonvastaisia!
Ei vaikuta vapaudelta
Eikö se nyt ole itsestäänselvää ja vähän niinkuin koko vapariuden pointti?
Liitto ei tunnusta tuommoista. Selittelevät vain ihmisoikeustyöstä yms. Eli liitto valehtelee. Kiitos sinulle rehellisyydestä.
Ei siinä mitään tarvitse valehdella: uskonnonvastaisuus on ihmisoikeustyötä. Uskonnot sinänsä rikkovat ihmisoikeuksia, minkä ehtivät. Enemmän vaparien ihmisoikeustyö kuitenkin kohdistuu siihen ihmisoikeusloukkaukseen, mitä valtio ja kunnat kohdistavat uskonnottomiin.
"Uskonnot sinänsä rikkovat ihmisoikeuksia"
Niinpä niin. Tiesitkö, että uskontoon on ihmisoikeus. Ei se mikään ihmisoikeusloukkaus siis voi olla, mutta vaparit toki toimivat valehdellen ihmisoikeuksia vastaan. Se ei ole uutta.
Myös uskonnottomuus on ihmisoikeus, ja sen ihmisoikeuden puolustamiseen vapariliikkeen toiminta pääosin suuntautuu.
Miksi väität ihmisoikeusvihamielisesti, että "Uskonnot sinänsä rikkovat ihmisoikeuksia"?
Ei liene kenellekään, edes EroaVapareistalle, yllätys tai uutinen, että uskontojen nimissä ja varjolla tehdään ihmisoikeusloukkauksia kaikkialla maailmassa?
Kylläpä vaparit on pimeitä!
Jos haluaa erottua tuosta vasemmistolaisporukasta, on suositeltavaa käyttää termiä ”todellinen vapaa-ajattelija” tai ”riippumaton vapaa-ajattelija”. Vapareissa on ihan liikaa vahvasti poliittisesti sävyttynyttä sakkia. Tämä tekee hallaa monessakin mielessä julkikuvalle ja konkreettisesti rajaa jäsenistöä minoriteetiksi jona se tuleekin pysymään juuri perus vasemmistolaisuuteen kuuluvan änkyröinnin takia. Vain piinkova vassari ei pysty tätä käsittämään ja ihmettelee missä vika...
Ukrainassa määrätty ylimääräiset kertausharjoitukset, koska pelätään venäläisten täysimittaista hyökkäystä. Ja vaparit kannustaa hyökkääjää. Musta tuntuu, että vaparit on turvallisuusuhka.
No ei noita harjoituksii kenenkään täyspäisen kannata lähtee suorittaan.
Suomi tarjonnee turvapaikan jos ei muslimi haluu kansalais-VELVOLLISUUTTAAN noudattaa.
Emmä tiä onks Ukrainassa muslimeita. Ei varmaan monta.
Tietenkään suomi ei pysty kaikille turvapaikkaa takaamaan mutta jos ei oo muslimi ja haluu jäädä saa ilmasen terveydenhoidon (rokotteet) yksiön (tarkoittaa kaksiota) eirasta ja gold-kela kortin sekä myös vapaudu-vankilasta kortin sokerina pohjalla kyseiset palvelut myös muslimeille ja ajankuluksi voi kysellä vaikka alaikäisiltä mitä ne mieltä mustasta makkarasta.
Yhden prosentin verran.
Reippaasti enemmän kuin vapareita Suomessa. Vaparithan lasketaan Suomessa promillen kymmenesosissa, eikö niin?
Mitä tuosta nyt tulee: reilu 1000 henkeä 5,5, miljoonasta.
Nyt on jo ylimääräiset kertausharjoituksetkin käynnistymässä Ukrainassa. Kohta varmaan joku vapari tulee kertomaan sen olevan hyökkäysvalmistelua Venäjälle.
Tosin yllä väitettiin, että valehtelen, kun sanoin Venäjän hyökänneen Ukrainaan.
Venäjän puolella varmaankin ortodoksinen kirkko valmistautuu jo siunaamaan sotilaita.
Jos VENÄJÄ HYÖKKÄISI Ukrainaan niin ukrainaa ei olis? Ja Ukranalaiset ois siperiassa
Putin ehkä neuvottelee Ukranalaisten kanssa
Onko kukaan syyttänyt sinua tuosta? Ei. Miksi valehtelet tuostakin asiasta?
Vastaa, miksi valehtelet taas!
On ERITTÄIN hyvä, jos valtio edes hiukan korjaa alaspäin tukeaan joukolle, josta syydetään tämmöistä pravdaa.
Vapaa-ajattelijat vaikuttavat jonkinlaiselta turvallisuusuhalta.