Päättelytehtävä: Ihmisen biologia

BlueDevil

Ihmisen keskimääräinen kävelyvauhti on noin 5 km/h. Tällöin sanotaan 355 kilometrin pituiseen matkaan kuluisi noin 71 tuntia, ja matka vastaa noin kahdeksaa perättäistä maratonia.

Kysynkin, olisiko mahdollista että ryhmä ihmisiä, sanotaan vaikka sata kappaletta juoksisi tuon matkan putkeen, vaikka taukoja. Ilmanpaine on normaali, ja lämpötila noin 30 astetta celsiusta.

8

253

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Kysynkin, olisiko mahdollista että ryhmä ihmisiä, sanotaan vaikka sata kappaletta juoksisi tuon matkan putkeen, vaikka taukoja. Ilmanpaine on normaali, ja lämpötila noin 30 astetta celsiusta."

      Jos Jumala tahtoo, niin ihminen voi juosta yhteen putkeen maailman ympäri yhdessä tunnissa.

      • No epäilemättä. Ei kai ole olemassa yhtäkään tunnettua tosiasiaa, mikä estäisi tuommoisen 11 km/s ihmisen vauhdin. On se kyllä melkonen se meidän Jumbe.


    • Looooooogisesti
      • BlueDevil

        Eri asia. Nyt kysytään onko kenenkään mahdollista juosta 8,5 maratonia putkeen lepäämättä. Vastaushan on ei, jos vinkkiä kaipaat...


      • BlueDevil

        Kerro kun komppaniallinen porukkaa toistaa nuo meren pohjalla...


    • Tieteenharrastaja

      https://fi.pinterest.com/coconutt777/dinosaurs/?utm_campaign=rdboards&e_t=fec233abfdd7432d97c1ff4dd6f072f2&utm_content=280560320475622289&utm_source=31&utm_term=2&utm_medium=2004

      Eikös olekin jotenkin outoa että maailmankuvaamme muovataan tavoilla jotka eivät perustu todellisiin havaintoihin vaan se mitä meidän pitäisi ajatella määritellään ateistisen maailmankuvan mukaan.

      Kaikki oppineet kyllä tietävät sen että ihminen ja dinosauruksista ainakin jotkut lajit ovat eläneet ilmisen kanssa vain muutamia tuhansia vuosia sitten koska kuvallisia todisteita on asiasta niin paljon.
      Mutta kun nuo ateistit vain pakottautuvat uskottelemaan itselleen että dinot kuolivat ssukupuuttoon paljon ennen kuin ihminen ilmaantui niin sitten he vain jatkavat niin opettamista kouluista ja sivuuttavat linkin todisteet olankohautuksella ja toteavat kyynisesti etteivät ne vastaa todellisuutta.
      Vaikka ateistioppineita on enemmistö ja evo-ateismikouluopetus jyllää ja herkkäuskooiset lapset uskovat sokeasti sen mitä ope heille pajattaa niin se ei onneksi estä vaapaata älyllistä ajattelua joka perustuu todellisiin havaintoihin.
      Minä ainakinkatson että olen omalle älykkyydelleni velkaa sen että uskon vain sen minkä näen enkä usko sokeasti mihinkään evouskomuksiin jotka ovat usein hyvin ylityperiä, kuten se että kaikki toinen toistaan älykkäämmäät ja paremmat selviytyjäapinnaihmislajit ihmisen ja apinan väliltä kuolivat kaikki vain jotenkin sukupuuttoon ja vain noin koiran älykkyystasolla olevat apinalajit säilyivät.
      Niiettä silleen.

      • tieteenharrastaja

        Nikkivororoilmoitus järjestyksen vuoksi. Jokainen tietenkin tunnistaa ilmankin jyrvän lemun ja päästöt.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      698
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe