Linnan juhlat

Porostat

Lueskellut useammalta palstalta ja jutellut työpaikalla. Tosi monet olivat sitä mieltä, että Linnanjuhlat on käsittämätöntä teatteria ja p*skaa jota toistetaan vuodesta toiseen. Mitä hyötyä on järjestää vuodesta toiseen kalliita juhlia joihin käytännössä vain eliitti ja julkkiset on kutsuttuja. Vähän kuin yle vero maksat katsot tai et. Eikö aika ole ajanut Linnan juhlien ohi ja olisi aika kehittää muuta ohjelmaa sen tilalle, kenties jotain johon kansalaiset olisivat kaikki jotenkin mahdollisia osallistumaan?

Mitäs mieltä täällä ollaan?

63

1851

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teukka.pressaksi

      Hakkaraisen Teuvo ei osallistu näihin eliitin itsensäkorostamispippaloihin.

    • herrojenhuvia

      Samaa mieltä kirjoittajan kanssa, koko kansalle jotain ohjelmaa, missä kaikki veronmaksajat voisi olla mukana. Vuodesta toiseen linnassa samat naamat bilettää, syövät ja juovat valtion varoilla.
      Muodollisuuden vuoksi kutsutaan pari veteraania kätteleen aluksi, että saadaan juhla näyttämään niin isänmaalliselta että.

      • Anonyymi

        Kyll kansa maksaa kun porvarit juhlii.100 vuotinen perinne


    • Äänestäjävaillavaltaa

      Meillä on paljon juttuja tässä maassa mihin veronmaksajan pitää ottaa osaa vaikka ei ole allekirjoittanut mitään suostumusta siihen,oikeudellisesti se on aika hullunkurista eikö vain,kanssaeläjät? On tämä maahantulopolitiikka,puolustuspolitiikka,palkkapolitiikka,sosialipolitiikka,terveyspolitiikka,omistuspolitiikka,ruokapolitiikka,puoluepolitiikka. Yleensä kaikki koko elämässä.
      Tämä on todellakin ihmeitten ihme maa.
      Ja kaiken kukkuraksi sen kansa äänestää joka kerta että näin pitää olla? Voiko enää hullumpi mielistä kansaa olla,paitsi ne jotka käy loputonta sisällissotaa,mutta ne yleensä tappaakin toisensa lyhyessä ajassa?

    • Eikateellinen

      Ja ne naisiin liittyvät vaatekommentit ja yleensä asuihin liittyvät jutut ovat alkaneet kyllästyttää. Ihme vouhotusta. Eiväthän ne ole pääasia ja ovat makuasioita muutenkin.

      • Anonyymi

        Niin ja hiukan myös tämä teema et eikö siinä ole teemaa kun kysymys suomen intsenäisyydestä!!!!. Ja sitten tämä pukujen vouhotus !!! .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin ja hiukan myös tämä teema et eikö siinä ole teemaa kun kysymys suomen intsenäisyydestä!!!!. Ja sitten tämä pukujen vouhotus !!! .

        Mitä sitä juhlii,kun Suomi vietiin valheella Eu-kiroukseen. Salolainen puhui naistenlehden toimittajalle, miten on nieltävä KOKO KOUKKU,mutta eipä lamppu syttynyt naislukijoiden päässä sittenkään. Suruliputus olisi paikallaan kyllä. Vapaus meni , hyvinvointivaltio on muisto vain köyhille ja pienipalkkaisille. Maatalous on kohta julistettu tällä menolla . Fin-exit
        vain nyt seuraavaksi ja sillä selvä! Sitten juhlitaan ja komeasti, liput liehuvat ja iloitaan läpi Suomen. Kehä -3 eteläpuoli voidaan kyllä jättää EU:n. Olkoon sitten Ala-Suomi nimeltään. Sen ylläpito on nimittäin kallista Ylä-Suomelle.


    • JaTaasVoidaanHyvin

      Mutta kun mummot pääsevät unelmoimaan sitä katsellessaan että olisipa omallekohdalle sattunut tuollaista vaurautta.

      • Anonyymi

        Mummut ajattelee Antti Kurvisen tai että herrajestas, onko sikalassa kasvanut syöttökepuksi.


    • tukehtukaa_pullaanne

      Onneksi on kymmeniä kanavia, niin ei tarvitse paskaa katsoa.

      • Porostat

        No kuka fst:tä katsookaan? Laiskojen hurrien kanava eivät osaa edes suomen kieltä
        t. avaaja Porostat


      • Anonyymi

        Oikeen


    • nauroivat

      Anna Puukon kutsuttu?
      Mutta mikähän ukko mukana?
      YLE toimittajat naureskeli keskenään, haetkos Puuta tanssiin??

      • Anonyymi

        Puu ei saanut uuttauhria, että olisi päässyt vieraana juhliin!
        Panokirjassa EI siis uusianimiä


      • Anonyymi

        Mustissa puvuissa saavutaan juhliin. Mustat syyttää rasismista kun on mustaa ja mustat kengät


    • rocktrheitsenäisyys

      vois järjestää rock-konsertteja joihin vapaa pääsy, ei ihme että kansa jakaantuu kahtia kun tavalliselle kansalle ei järjestetä mitään. olis jo korkea aika alkaa järjestää toimintaa jossa kansa voisi oikeasti juhlia yhdessä. nyt ei ole muuta kuin tuntematon sotilas elokuva miehille,kuka mies noita linnanjuhlia jaksaa katsoa?

      linnanjuhlat vois lopettaa ja varat rock konserttien järjestämiseen, ja mikse muunkin musiikin.

      • toinenkinkohde

        Tai esim. kantasuomalaisten asunnottomien majoitukseen. Mamujen etuasema on asettanut kantasuomalaiset kakkosasemaan perustuslain (yhdenvertaisuus lain edessä) vastaisesti.


    • OiOmaAllini

      Mää kyttään niitten neitokaisten alleja. Ne saavat minut aina kiihtyneelle mielelle.

    • linnanJUHLAT-on

      iljettävää ja raukkamaista saastaa koko touhu.

    • missä_taju

      Ja 4.12. on sitten uusi liputuspäivä, demokratialle pitäisi liputtaa näiden uskomattoman epädemokraattisten linnan juhlien alla! Eihän tällaista menoa ole missään banaanivaltiossakaan. Paineella silmään tulee.

      Itsenäisyyspäivän juhlat kuuluvat nimenomaan kansalle, oikeita töitä tekeville ja ylipäätään kunnon ihmisille, eikä tyhjää puhuville, laskelmoiville pyrkyreille kuten poliitikot ja julkimot , joille merkitsee vain oma napa. Linnaan kutsutaan muka "ansioituneita" kansalaisia - oikeasti ansioituneita kansalaisia siellä ei juurikaan näy.

      Ei kutsua linnan juhliin = ei kutsua kaverin synttäreille, teko on yhtä raukkamainen. Linnan juhlat, kaikessa irvokkuudessaan, olisi pitänyt lopettaa jo aikoja sitten.

    • SankareitaTuskin

      Hirveän lihavia ihmisiä linnanjuhlissa .... etenkin naiskansanedustajat ,...hyi hitto

      • porsivatko_pian

        Hyvinsyöneitä emakkoja.


      • Ristoka

        Samaan kiinnitin huomiota, oksetti! Mitä nämä eukot syövät, vai pelkästäänkö juovat?


      • Anonyymi
        porsivatko_pian kirjoitti:

        Hyvinsyöneitä emakkoja.

        Keput käyvät mäkkärillä.


      • Anonyymi

        Siellä vedetään lähes ilmaista, meidän veronmaksajien rahoilla maksettua, ilmaista mättöä naamaan. Eikä yksikään varmasti myöhästy ruokapöydästä. Pulleita punakoita ja yksi pullea musta.


    • lvkylläääää

      Linnan juhlat on vanha perinne. Ja itse arvostan perinteitä.
      Tietysti voisivat joskus kutsua linnaan niitäkin, jotka tietävät mitä on linnassa olo.
      Köyhiä, tavallisia taviksia voisivat joskus kutsua, että nekin tietäisi mitä on mässäily.

    • häpeällisetjuhlat

      Ja kättelijänä "syntymäpäivillä" on itse susihukka ja eva braun


      Pahimmat petturit mitä tällaiselle maalle voi tapahtua.

      vanhukset tykkää niistä ulkonäön vuoksi
      eli katsovat omien genitaalien kautta

    • Ettei_totuus_unohtuisi

      Kukahan uskaltaa olla selkärankainen presidentti tai hallitus joka päättää, että Linnan juhlia ei enää järjestetä? Kyllä kansa on tyhmää kun hyväksyy kaikki aktiivimallit ja muut tehdyt heikennykset ja samaan aikaan verovaroista järjestettävää Linnan juhlaa tarpeettomana juhlana, säästökohteena ei ollenkaan nähdä eikä sitä protestoida vaadita lopetettavaksi? Toiset näkee vain juhlavieraat ja pukeutumisen mutta eivät ajattele, että me maksetaan toi kaikki niille. Yhtä mielenkiintoista on miksei tämä tyhmä suomen kansa osaa ajatella, että jos leikataan ja säästetään miksei päättäjien omistakin eduista muka pidä leikata tinkiä, kuin se olisi jotenkin itsestään selvyys vielä vuonna 2018 että, heikennykset kuuluisikin kohdistaa tasa-arvonkin nimissä vain rivikansalaisiin?

      Miksi annatte pienen piirin arkadianmäellä päättää koko maan asioista heidän mielenmukaisella tavalla. Tässä maassa demokratia on näennäistä. Vaaleissa äänestämällä voi vaikuttaa kyllä mutta se on hyvin vähäistä kun ajatellaan koko kautta ennen seuraavia vaaleja suurimman osan ne päättää keskenään kysymättä kansan mielipidettä. Kuten massamaahan muutto, haluatteko tätä olisi pitänyt kysyä. Kun kansa niiden tulijoiden keskuudessa joutuu elämään ei päättäjät ja kärsimään heistä aiheutuvista seurauksista. Ja myös monesta muusta asiasta olisi ollut aiheellista kysyä kansalta ennen päätöstä hyväksyttekö tämän vai ette.

    • Downtown

      Keltaiset liivit ylle, pilli suuhun ja kadulle puhaltamaan.

    • eliitin_vouhotus

      Miten ämmien iltapukukilpailu liittyy itsenäisyyteen?

      • Anonyymi

        Kepulaise lla Hannakaisalle ei ollut hamerahaa linnanjuhliin.


    • Jep, mistään muusta ei itsenäisyyspäivänä saisi puhua kuin toisesta maailmansodasta joka ei liity millään tavoin Suomen itsenäisymisen ajankohtaan 6.12.1917. Jos sattuukin puhumaan jostakin muusta kuin sodasta on epäisänmaallinen.
      Ei viitsitä edes kiittää saksalaisia jatkosodasta vaan siitäkin on otettu kaikki ittelle, vaikka sen nyt kaikki vähänkin historiaa lukeneet tietää että ilman saksalaisia Suomi olisi miehitetty moneen kertaan jatkosodassa ja ilman Suomen liittoutumista ulkovaltojen kanssa jo talvisodassakin (asetoimitukset ja muu tuki). Kunhan pitää hyödyntää tilaisuutta armeijapropagangalle ja mikähän antaisi paremman tilaisuuden kuin itsenäisyyspäivän eliittijuhla, jonka kansa maksaa!
      Niistä itsenäisyyspäivän presidentin juhlista ei luovuta, vaikka oltaisi leikattu eläkeläisiltä, työttömiltä, opiskelijoilta ja muilta heikommassa asemassa olleilta viimeisetkin roposet! Aina löytyy eliittijuhlinnalle rahaa. Kerran on nämä kemut peruutettu joskus kun Sylvi Kekkonen oli kipeä! :)

    • lopeta.sekoilu

      Mikä eliitti?
      Siellä on mm veteraaneja ja lottia, urheilijoita ja yrittäjiä, ihan tavallisia ihmisiä.
      Paikalla on hyväntekijöitä ja ansioituneita, jotka ovat tehneet maan eteen asioita.

      Veteraanien ja lottien kokonaismäärä saattajineen on 80 henkeä.
      Lisäksi siellä on menestyneitä urheilijoita, ovat nekin eliittiä??

      • halvemmaksi

        Riittää, kun veteraanit ja lotat kutsutaan paikalle. Muut eivät ole tehneet riittävästi maamme itsenäisyyden palauttamiseksi. Tulisi samalla halvemmaksi.


      • Anonyymi
        halvemmaksi kirjoitti:

        Riittää, kun veteraanit ja lotat kutsutaan paikalle. Muut eivät ole tehneet riittävästi maamme itsenäisyyden palauttamiseksi. Tulisi samalla halvemmaksi.

        Tuntuu hirveältä ajatella, miten isovanhempani maksoivat terveydellään
        tai elämällään, että heidän lapsensa saisivat elää itsenäisinä,
        vapaina suomalaisina itse omistamassaan maassa.
        Vaikka olivat velkaorjina törkeälle naapurille, niin oli valtiomiehiä,
        jotka kannustivat kansalaisia rauhaiseen yhteiseloon ja sopuun.
        Isäni, vaikka lapsena useammasta sodasta kärsineenä, niin
        hän puhui aina minulle arvostavasti venäjän kansasta.
        Mutta samaa maata, jota isovanhempamme lunastivat kärsien, niin
        lapsenlapset myyvät arvostamatta ja antavat riistää sen rikkaudet.
        Suomalaiset poliitikot eivät ole minulle muuta kuin EU:n juoksupoikia.
        Ensin oltiin osana Ruotsia Tukholma pääkaupunkina.
        Sitten ruotsalaiset myivät meidät Venäjän alaisuuteen
        oman nahkansa pelastaakseen ja saadakseen kilven vihollista vastaan.
        Itse vängättiin Euroopan hallintaan kuin se herra olisi parempi.
        Se hauska on maksanut enemmän kuin on maistunut -
        näin takapeiliin katsoen.

        Rajojen veto sinänsä on niin epäoikeudenmukaista, mutta
        mistä löytyy ne oikeudenmukaiset johtajat?
        Systeemi pakottaa parhaatkin idealistit roistoiksi ja ryöväreiksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuntuu hirveältä ajatella, miten isovanhempani maksoivat terveydellään
        tai elämällään, että heidän lapsensa saisivat elää itsenäisinä,
        vapaina suomalaisina itse omistamassaan maassa.
        Vaikka olivat velkaorjina törkeälle naapurille, niin oli valtiomiehiä,
        jotka kannustivat kansalaisia rauhaiseen yhteiseloon ja sopuun.
        Isäni, vaikka lapsena useammasta sodasta kärsineenä, niin
        hän puhui aina minulle arvostavasti venäjän kansasta.
        Mutta samaa maata, jota isovanhempamme lunastivat kärsien, niin
        lapsenlapset myyvät arvostamatta ja antavat riistää sen rikkaudet.
        Suomalaiset poliitikot eivät ole minulle muuta kuin EU:n juoksupoikia.
        Ensin oltiin osana Ruotsia Tukholma pääkaupunkina.
        Sitten ruotsalaiset myivät meidät Venäjän alaisuuteen
        oman nahkansa pelastaakseen ja saadakseen kilven vihollista vastaan.
        Itse vängättiin Euroopan hallintaan kuin se herra olisi parempi.
        Se hauska on maksanut enemmän kuin on maistunut -
        näin takapeiliin katsoen.

        Rajojen veto sinänsä on niin epäoikeudenmukaista, mutta
        mistä löytyy ne oikeudenmukaiset johtajat?
        Systeemi pakottaa parhaatkin idealistit roistoiksi ja ryöväreiksi.

        Siinä vähän historiaa. Ruotsin "alla", Venäjän "alla" ja sitten eu:n "alla" ja päälle vielä naton "alla". Istuu, kun paska Junttilan talon seinässä, annetaan muiden hoitaa asiat, ei tarvi itse ajatella. Siinä Suomen "itsenäisyys". Muut ajattelee meidän puolesta ja tekee päätökset meidän puolesta. Vuosisatoja. Väittääkö joku, että ollaan itsenäisiä, päätetään omista asioista? Ehei, vuosisatoja on muut määrännyt ja edelleen muut määrää.


    • hjkduhjeuirg

      Minä haluaisin taas tietää linnan juhlista, että kuinka monta vessaa siellä sisällä on. Ei siellä varmaan niitä voi sataa olla, joten täytyy olla hirmuista jonottelua se vessoihin pääsy. Sitä kans ihmettelen, että miten ihmeellä tavalla nuo laahus hameiset selviää vessassa käynnistä. Hankalaa sen täytyy kyllä olla, ei muuten onnistu kun riisumalla koko komeus yltä. Ei kannata kadehtia linnaan menijöitä. Siellä saat vaan seisoskella ja ei pääse istumaan ja koko ajan semmoinen tungos. Hankalaa se kahvikupin ja syötävien pito käsissä seisoaltaan , melkoista taiteilua.

    • Anonyymi

      Mitä muuta ohjelmaa. Fuck Island Suomi vai?

      • Anonyymi

        Lempparit tietenkin.


    • Anonyymi

      Ulkosuomalaisena en ole seurannut Suomen poliitikkojen toimia Mauno Koiviston alkaessa presidenttinä. Politiiksta en siis tiedä mitään, en heitä tunne.
      Mutta nykyisissä olosuhteissa, kun EU-hallinto ratkaisee ja maiden presidentit ja
      poliitikot ovat vain juoksupoikia, niin olen aivan ihastunut Suomen juoksupoikiin.
      Niinistöllä on välillä sama hymy kuin Lennulla ;-D
      Hänen vaimonsa on mitä viehättävin ja suloisin!
      Oli niin sydäntälämmittävää katsoa heidän tanssihetkensä.
      Arvokkuutta, integriteettiä, hyväntahtoista hymyilyä puolisoiden välillä.
      Kuinka monessa perheessä on kireät suhteet tänä aikana?

      Mitä veteraaneihin tulee, niin he ovat aivan toista puuta kuin nykyisen kansalaiset!
      Hävettää oma kykenemättömyyteni isovanhempiini ja vanhempiini verraten!
      He ovat todellisia suomalaisia kaikkine hienoine ominaisuuksineen, kykyineen.
      Me täällä istumme isolla pyllyllämme ja painelemme nappeja.
      Sitä vaaditaan tässä yhteiskunnassa selviytymiseksi.

      Presidentti vaimoineen lainasi Jean Sibeliusta ja aikalaisiaan runoilijoita tervehdyksensä lähettäessään. he olivat todellisia suomalaisia!
      Minä olen itkien kuunnellut Suomen itsenäisyyden taisteluissa syntyneitä lauluja.
      Me olemme siivellä eläviä, jotka emme ymmärrä osoittaa edes kunnioitusta
      sotaveteraaneille. Olen aikoinaan tavannut heitä kerjäämässä ruokansa Turussa!

      Aku Louhimiehen? "Tuntemattoman sotilaan" loppu oli paljon paljastava.
      Siinä rintamalta palaava isä tulee kotiinsa raskain askelin.
      Perhe istuu pirttipöydän ympärillä hiljaisina. Sanattomassa rukouksessa.
      Se ilme, minkä nämä näyttelijät välittivät, kuvasivat hyvin, miten suomalaiset hiljenivät! Sodat muovasivat suomalaisista hiljaisen kansan!
      Vaimo lähestyi elossa palaavaa miestään hartaana kuin alttarille mennen.
      Lapset katsoivat vaieten isäänsä onnesta lamaantuneina.

      Hartautta kuin uhrialttarilla Suomen itsenäisyys herättää minussa!
      Olen itkenyt koko yön isovanhempieni kärsimyksiä sotien kuumuudessa.
      Mutta maan uumenissa, kuumuudessa ja paineissa timantit kehittyvät...

    • Anonyymi

      Elättieliitti taputteli presidentinlinnassa toisiaan selkään kehuen itseään ja toisiaan. Samaan aikaan koko ilveilyn verorahoillaan rahoittajat, muun muassa siivoojat, satamien ahtaajat, vientiyritysten työntekijät ja muu vientiyritysten henkilökunta katsoivat TV:stä, kuinka heidän rahoillaan elätettävä eliitti pyörähteli tanssilattialla. Toki pieni osa verorahoillaan tätä sirkusta rahoittavaa varakasta elittiäkin oli kutsuttu paikalle, jotta he eivät he huolestu omien pääomiensa puolesta.

    • Anonyymi

      Onko marinille tarpeeksi viiniä järsestetty ilmarin kanssa. Liian hyvin viihtyy ilmarin kanssa. Ekös oman miehen kanssa käydä yökerhossa

    • Anonyymi

      Vaatimattomat Linnan "juhlat" oli jo viime vuonna. Tänä vuonna ne ovat jo tolkuttoman huonot. En ole jaksanut edes seurata kunnolla kuin sivusilmällä.

      Presidenttipari ja haastattelijat kuitenkin ovat koreita kuin kukkaset, kuten puitteetkin, mistä annan kiitokset. Juuri tuota juhalavuutta tähän koronasontaan olisi kaivattukin, eikä jotain koronasta puhumista vielä itsenäisyyspäivänäkin.

      Jos korona vielä jatkuu ensi vuonnakin, anon Herra Tasavallan Presidentiltä, että itsenäisyyspäivän juhla pidettäisiin silloin todellakin juhlana ja juhlavana. Ilman koronan sivumakua.

    • Anonyymi

      Siunausta presidenttiparille, jotka luovat rauhan tuntua ja hyvää mieltä koronan keskellä jo pelkästään sillä, että he ovat itse niin taspainoisia ja helposti lähestyttäviä ihmisiä.

      Heille pitäisi tarjota ikuisuusvirka presidenttiparina, niin kuin Ruotsissa kuninkaallisille.

    • Anonyymi

      Ehkä taidan mennä jonoon maalipurkin kanssa. Olisi kiva nähdä punaista väriä kättelyjonossa, tai vannehopeaa.

    • Anonyymi

      Viime vuonna linnanjuhlat peruttiin ja nyt on vähemmän vieraita ja enemmän ensikertalaisia.
      Valtiot tuppaavat juhlimaan itsenäisyyttään. Ei toki vedä vertoja naapurin paraateille ja kalaaseille!

      https://www.presidentti.fi/tiedote/itsenaisyyspaivana-kunnioitetaan-itseensa-luottavaa-suomea/
      Suomen itsenäisyyspäivää vietetään tasavallan presidentti Sauli Niinistön ja puoliso Jenni Haukion isännöimän vastaanoton merkeissä tiistaina 6. joulukuuta 2022 Presidentinlinnassa. Vastaanoton teemana on itseensä luottava Suomi.

      ”Suomi on vakaa maa tällä hetkellä niin epävakaassa maailman ajassa. Olemme aina selviytyneet haastavista ajoista itseemme luottaen ja toisiamme auttaen. Tänä vuonna haluamme muistaa heitä, jotka ovat tehneet työtä suomalaisen yhteiskunnan hyväksi ja omalla toiminnallaan edistäneet Suomen vahvuuksia”, tasavallan presidentti Sauli Niinistö sanoo.

      Vastaanoton vierasmäärä on noin kolmanneksen pienempi kuin aiempina vuosina. Kutsuttuna on noin 1 300 henkilöä eri puolilta Suomea. Vieraina on muun muassa terveydenhuollon ammattilaisia, kokonaisturvallisuudesta huolehtivia ihmisiä, vapaaehtoistyötä tekeviä sekä osaajia, jotka työskentelevät tulevaisuuden menestystekijöiden parissa. Vuonna 2021 itsenäisyyspäivän vastaanotolle kutsutut vieraat ovat kutsuttujen joukossa. Merkittävä osa vieraista on ensikertalaisia, perinteisesti virkansa puolesta kutsuttuja on tänä vuonna vähemmän.

      • Anonyymi

        Sanoisin, että hyvin ajateltu! Taas- Meillä on osaava presidentti!


    • Anonyymi

      En katso linnanjuhlia sähkön säästämiseksi

    • Anonyymi

      Ei onnistu,siinähän tavallinen arkinen ihminen tulisi huomioiduksi.

    • Anonyymi

      Juhliin on menossa ensikertalainen demari, joka on tänään vielä kurkku kipeänä l. sairastaa kotonaan.
      Mut ei voi jäädä pois kun kehunut niin paljon - no moni saa juhlissa koronan

    • Anonyymi

      Tv;ssä oli tutkija ja virustutkimuksen tohtori.

      Tutkija oli hieman hoikempi ja ehkä vähän muodikkaampi. Niinistö oli valinnut juhliin tutkijan, vaikka tohtori oli tekemisissä koronan ja tulevien virusten taklasmisessa.

      Kyllä on niinistön valinnat hanurista.

      • Anonyymi

        Stubb laittoi linnanjuhlissa sen hanurin pykälää leveämmäksi. Katsellessa muistuttaa paljon samba karnevaaleja.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jonkun uuden kansanefustajan muijalla oli ruskea housuhaalari asu.

      Kyllä oli törkeän näköinen puku, olikohan ihan itse suunnitellut?

    • Anonyymi

      Pitäs lopettaa tämä veron maksajie rahoilla mässäily rikkaille. Järjestäsivät niilläkin rahoilla köyhien ruokkimisen!!!! Jotka ovat oikeutettuja juhlimaan itsenäisyyttä.

    • Anonyymi

      Teateri jatkuu.porvarit juhlii missä on duunarit.eli epäasiallisuus jyllää

    • Anonyymi

      Lueskellut useammalta palstalta ja jutellut työpaikalla. Tosi monet (melkein kaikki) oli sitä mieltä että juhlat ovat paikkansa ansainneet.

    • Anonyymi

      Miksi tähän juttuun pitää ympätä joku "luokkajako". Tavallisa kansalaisa sinne kutsutaan.
      Tietysti on myös "parempaa väkeä" ja miksei olisi.

    • Anonyymi

    • Anonyymi

      Kansalaisaloite juhlien lopettamiseksi. Suomella ei ole varaa hoitaa vanhuksiaan tai sairaita, nämäkin rahat esim ruoka jonojen aterioihin eikä ylenyöneiden laardikasojen lihottamieen entisestään.

    • Anonyymi

      Minusta on oikein mukvaa viettää itsenäisyyspäivää kotisohvalla ja katsella Linnanjuhlia. Kun ei koskaan käy missään, niin tästäpä saa vähän virkistystä tylsään elämään.
      Pullakahvit maistuu siinä samalla, kun katselee itsenäisyyspäivän juhlia!
      Ei sitä uskaltaisi kaupungille lähteäkään, kun siellä marssii sekasakit ja tappelevat keskenään!

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      100
      991
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      918
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      810
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      142
      741
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      685
    6. 78
      531
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      508
    8. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      507
    9. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      506
    10. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      70
      486
    Aihe