Rakille masennuslääkettä ja rauhoittavia, ziisus

wuhwuhräyhräyh

Kyllä on nykyaika pähkähullua. Koirille annetaan masennuslääkkeitä ja pameja:

https://yle.fi/uutiset/3-10534669

-miksi pitää tuoda ulkomailta joku kapinen piski tänne?
-miksi se koira pitää jokaisen ottaa, eikö osata elää ilman sitä?
-jos piski ei opi olemaan yksin ja haukkuu sekä ulvoo, eikö se pitäisi viedä saunan taakse ja lopettaa?

Koira on nykyihmisten jumala ja esine, ja yksi ei riitä vaan niitä pitää olla kolme, ei kun neljä... eipäs kun viisi!

7

158

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyy65th5645444

      -jos piski ei opi olemaan yksin ja haukkuu sekä ulvoo, eikö se pitäisi viedä saunan taakse ja lopettaa?

      Ei vaan antaa pois heh, ei kai sitä nyt tappaa tarvitse hyvänen aika sentään.

      Fiksumpi ei koiraa hanki ollenkaan tai mitään eläintä jolle ei riitä aikaa.
      Kuka pitäisi lastaan kotona 8-10h päiväsaikaan yksin, niin että ei pääse edess vessaan?
      Tätä vastaan omalla kohdallani koitan taistella että en voi koiraa hankkia koska se joutuisi olemaan liian kauan omissa oloissaan kotona. En tiedä voisiko tarpeiden hoidon mitenkään järjestä'ä/opettaa koira voisi ne toimittaa wc:ssä jonnekkin laatikkoon, kuka muu niin tekee, ei varmaan niin kukaan.

    • Koiranvirka

      Jotkut yksinäisyydestä kärsivät naiset hankkivat ISOvarusteisen
      koiran "seurakoiraksi".

    • Tilatahto

      Kuulin taannoin , että koiralle ei kuulemma saa antaa suolaista lihaa, kuten kinkkua, oho!

    • Jacob_Kefraya

      Raki on väkevää alkoholijuomaa ja yhteisvaikutus masennuslääkkeiden kanssa voi olla vaarallinen.

    • EstinKunHuomasin

      Mun persukaveri yritti nuorena syöttää meidän kissalle pamin murentamalla sen sen ruokakuppiin.

    • onhan se outoa, ainakin kun kuulin näistä ensimmäisen kerran.
      MUTTA ehkä nykyään myös ne, voivat huonosti.

      eläin ei ole esine tai jumala, vaan elävä olento jota kohdeltava sen mukaisesti, taattava riittävä hoito, ruoka, vesi, ulkoilutus yms.

      inhimillistäminen, ja missä suhteessa onkin sitten asia erikseen.

    • VoiV

      Koira hankitaan pitkän ja huolellisen harkinnan jälkeen pentuna.
      Ensimmäisen reilu vuoden aikana koira koulutetaan ja sosiaalistetaan ja sen jälkeen se jatkaa aivan mahtavana perheenjäsenenä oloa yli kymmenen vuotta eteenpäin, joskus jopa viisitoista.
      Itse olen sitä mieltä, että varsinkaan iäkkäimmistä koirista ei ole kodinvaihtajaksi, puhumattakaan tästä katukoiravillityksestä, että niitä pitää saada.
      Koira ei ole ihminen. Koiran voi lopettaa, eikä siinä ole mitään pahaa. Pahaa on kiduttaa koiraa olla antamatta sille turvallinen lauma jossa elää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      159
      1061
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      717
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      128
      666
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      23
      648
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      639
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      615
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      571
    8. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      560
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      34
      554
    10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      528
    Aihe