Yleisradio esitti mainoksen HIV:n vaarattomuudesta.

SairasYLE

Näkikö kukaan? Sellainen ohjelmien välissä esitettävä propaganda-pläjäys mitä kyseinen firma harrastaa.

Mietin vain että miksihän YLE yrittää valkopestä tappavasta taudista vaaratonta. Onkohan nyt niin, että maassa on yhtäkkiä tavattu erikoisen paljon tartuntoja tietyn tunkeutujajoukon piirissä ja tällä laannutellaan pelkoja?

18

334

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • propaganda.torvi

      Sairaiden ihmisten sairas laitos.

    • Sisällissota

      Alkaa mennä mielipuoliseksi tämä propagandatulva. HIV on vaan sellainen kepeä hauska juttu! Vähän kuin kiva eksoottinen ruoka. Ja tyttären murhaajakin on ihan mukava mies, kunhan on vain suojavärjätty. Ja kukapa ei haluaisi joutua etnoporukan väkisin otettavaksi. Ottaahan suomalaisemiehetkin viinaa!

      Eiköhän näille hassuttelijoille vielä laiteta erikoistuet ja asunnot ydinkeskustasta, niin mikäpä tässä voisi mennä pieleen?

      • 1917-1918

        Niillähän onkin jo erikoistuet, 4,4 -kertaiset kantasuomaalaisiin nähden ja lisäksi harkinnanvaraiset autoja ja autokouluja myöten. Ja Oulunkin ydinkeskustasta oli kaupunki vuokrannut näille jo kesällä 140 asuntoa, nyt lisää ties miten paljon. Kantasuomaalainen saa vain maksaa kaiken!


      • Onsereilua
        1917-1918 kirjoitti:

        Niillähän onkin jo erikoistuet, 4,4 -kertaiset kantasuomaalaisiin nähden ja lisäksi harkinnanvaraiset autoja ja autokouluja myöten. Ja Oulunkin ydinkeskustasta oli kaupunki vuokrannut näille jo kesällä 140 asuntoa, nyt lisää ties miten paljon. Kantasuomaalainen saa vain maksaa kaiken!

        Kun köyhät kantasuomalaiset ajetaan kusisiin lähiöihin, niin näille loisille kustannetaan parhaat asunnot paraatipaikoilta. Ja kaupunki maksaa (eli sinä) kaikki vitun kulut!


    • Pitää kampanjoida jotta kukaan ei rasistisesti kieltäydy esim, kättelemästä hiv-matua. Jos hiv.matu taas kieltäytyy kättelemästä suomalaista naista koska muslimi se taas ei ole rasismia vaan vapaus omaan uskontoon. Pitää myäs vähentää vanhempien pelkoa siitä että jos hiv-matu tuikkaa melansa tyttäreen että se ei ole maailmanloppu vaan lääkkeitä on saatavilla.

    • Olen aina tehnyt selväksi sen, jos joku toimittaja tai tiedetty vihervasuri on liittymässä joukkoon, niin ei ole tervetullut ja voin jatkaa matkaansa. Vihreä ja vasemmistolainen harrastaa samaa ideologiaa kuin Venäjä, he elävät kateudessa ja kaaoksesta.

      • samaavinkumista

        Samaa paskaa kaikki "ääri"päät ovat, aivan yksi ja sama onko juntti vasemmalta vaiko oikealta, samanlaista lässytystä ja vinkumista kummaltakin suunnalta.


      • samaavinkumista kirjoitti:

        Samaa paskaa kaikki "ääri"päät ovat, aivan yksi ja sama onko juntti vasemmalta vaiko oikealta, samanlaista lässytystä ja vinkumista kummaltakin suunnalta.

        On osattava valita pienin mahdollinen paha, mikä palvelee enemmistöä. Suomessa rellästävät kaikki vähemmistöt koska ovat aktiivisia.


    • Niinpäniin

      HIV lääkkeet ovat käsittääkseni kehittyneet niin paljon, että tauti on nykyisin vaaraton ja virukset saadaan pois verestä. Mutta itse tautia ne, jotka kantaa kantavat lopunelämäänsä. Eli taudista on tullut vähän samanlainen kuin muistakin kroonisista elinikäisistä sairauksista, jotka voivat lyhentää elinikää. Ei sitä silti kukaan tietentahtoen halua, on se silti sen verran kauhea sairaus. Jokainen haluaa tiesty terveenä pysyä.

      • SairasYLE

        On se silti sellainen tauti että ennemminkin pitäisi puhua varoittavaan sävyyn, kuin alkaa tekemään siitä jotakin vähäpätöistä pikku flunsaan verrattavaa kiusalaista.
        Seuraavaksi YLE tulee todennäköisesti valkopesemään raiskaukset ja pedofilian koska matujen yleisimmät rikokset.


      • Kukaan ei uskalla sanoa mitään, koska lakeja säätävät ja toimeenpanevat elimet ovat täynnä suvakkipaskoja. Välillä oikein tulee kuvottava olo siitä kun pitää lukea lehdista epäoikeuden mukaisia päätöksiä kantasuomalaisia kohtaan.


      • palstan.viisain.nainen

        HIV-lääkkeet ovat erittäin kalliita, joten suotavaa olisi, että tautiin suhtauduttaisiin vakavasti, vaikka virusten määrä veressä saadaankin laskemaan erittäin pieneksi.

        Kumma kun HIVin yhteydessä jokapäiväinen mäkätys kustannuksista ja rahasta unohtuu medialta tyystin.


    • epideeminen.intro

      Useat itärajan tuntumassa elelevät keski-ikäiset ja tätä vanhemmat suomimiehet ovat selvästi sitä mieltä, että hiv on harmiton pikku kirjainnyhdistelmä (tai hyppykuppa), joka ei paljaalla panemalla venäläistä laatulihaa Pietarinmatkoilla mitenkään voi tarttua suomalaiseen heppiin. Eikä vaimoille kerrota...

    • Hesassa

      Johtuu siitä kun raiskauksia tapahtuu liian usein ja osa kantaa tautia niin ei saa tuomita voit olla seuraava uhri muista se...Ei saa huolestua eikä antaa pelolle valtaa HIV rules.

    • palstan.viisain.nainen

      Juu, hiv on ihan pikkujuttu, joka todistaa vain sen, että on oltu seksuaalisesti aktiivisia tai erehdytty käyttämään yhteistä neulaa narkkiporukassa.

      MUTTA TUHKAROKKO SE ON KAUHIA TAUTI

      Aika kummalliseksi on mennyt asenteet... Tiesitteko muuten, että sillä pikkulapsille tyrkytettävällä kolmoisrokotteella (tuhkarokko,vesirokko, vihurirokko) on yhteys vyöruusuun? Sairastetut lastentaudit luovat immuniteettia vyöruusua vastaan luonnollisesti, ja nyt sitä immuunivastetta ei enää monila ole ---> vyöruusu iskee yhä nuorempiin.

      Aikusille annetaankin nyt sitten vyöruusurokotteita..Jep jep.. Herätkää ihmiset jo kysymään, kuka tästä oikeasti hyötyy..

      • Ottaa vielä huomioon rokotteissa olevan elohopean,mmm mikä ihana myrkky mix..


      • hohhoijakkaataas

        Maailmalla tuhkarokkoon vieläkin kuolee tuhansittain lapsia, ei tietenkään täällä koska rokotetaan mutta mitä enemmän on idiootteja jotka niitä yrittävät välttää niin sitä enemmän taudit tulevat takaisin.


    • Se on satavarma että silloin kun puolustelu "aivopesu" jonkin tartunnan/uhan puolesta alkaa jotain jänskää on menossa josta kansalle ei kerrota..epäilen että kyseessä on näiden pakolaisten tartuttamat uudet taudit,eli siellä on HIV nousussa muiden tautien kanssa(kävin aikasemmin tsekkaamassa tietoja taudeista mitä näiltä tietyiltä oli kerätty,ai jai..) on totta että hiv ei ihan niin herkästi tartu kun luullaan ellei täysi veri/eritekontakti mutta se että sitä yritetään laimentaa ihan perustaudiksi,nyt helvetti..sama juttu oli genitaaliherpeksen kanssa,kun joka toisella nuorella alkaa kuplimaan kuukelissa,yht´äkkiä GENITAALIherpes oli ihan okei juttu,80% kuulema kantaa sitä--huulessa,looooool.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      116
      4989
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      217
      4721
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      125
      3225
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3183
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      105
      3095
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      99
      2395
    7. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2358
    8. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      39
      2285
    9. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      35
      2233
    10. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      22
      2178
    Aihe