pitkästä avoliitosta eroaminen. Miten käytännössä edetä kun on yhteinen talo, mistä velkaa ja on muuta velkaa molemmilla ja lapsiakin. Asiat kuitenkin tarkoitus hoitaa hyvin ennen kuin voi toinen muuttaa pois.Käytännön vinkit siis mistä aloittaa selvittely.
Vastaukset 4
Ensin kerrotte asiasta lapasille ja sitten avioerohakemus vetämään. Sitten tekemään huoltajuussopimus lastenvalvojalle. Sitten vuokra-asuntojonoon, tai pankkiin juttelemaan lainasta uutta asuntoa varten. Samalla kannattaa arvioituttaa vanhan asunnon arvo. Sitten vaan lusikat jakoon ja omiin koteihin asumaan.
- erotkaasovussa
AVOliitosta olivat eroamassa, ei AVIOliitosta. Avoliitossa ei mitään avioerohakemuksia lähetellä.
Ja turha kai lapasille erosta on kertoa, kertokaa mieluummin lapsillenne :). - Otajätämenepois
Ihmettelen, mikset ole vaatinut mieheltäsi avioliittoa ennen yhteenmuuttamista, asuntolainoja ym. Se olisi huomattavasti enemmän kusessa kuin nyt. En koskaan muuta yhteen ilman aviota.
- yrittäkääSovinnollRatk
jos mahdollista, keskustelkaa yhdessä. myyttekö talon. lunastaako toinen. jos pieniä lapsia, miten ne hoidetaan, miten asuvat jne.
ottakaa lakimies, jos yhtään haasteellisempia asioita eli esim. toinen olisi odottamassa toiselta hyvitystä. ja silläkin on merkitystä, mitä olette sopineet esim. raha-asioista.
itse olen ihan ranteet auki. minä, joka olen ollut 30v kiinni kotona, tehnyt öisin töitä, ollut kuoleman väsynyt, ex ei ole ollut vastuussa mistään. minulle tämä painajainen on maksanut nettona puolimiljoonaa enempi kuin exälle ja vielä joudun maksamaan kulujaan ja vaatii korvauksia talon rakentamisesta, vaikka minä olen monin kerroin ollut hoitamassa lapsia ja rakentamassakin.
ja älkää ottako niitä kaupungin paskimpia lakimiehiä, vaikka kehuvat itseään keskustelupalstoilla, koska sillä pilaatte kaiken, lasten suhteet vanhempiin, omat välit tiemmä loppuelämäksi. yrittäkään löytää ratkaisujen etsijöitä, ei niitä, joiden tarkoitus vain saada toinen nöyryytettyä ja pitkä juttu ja paljon palkkioita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va741980Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661229- 1411028
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu241023- 91719
- 45697
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa115692Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63652- 59645
- 59598