Kysymyksiä solariumista

Olen menossa elämäni ensimmäistä kertaa solariumiin ja olisi kiva jos te vähän kokeneemmat voisitte valaista muutamassa asiassa.
Onko täysin turvallista käyttää piilolinssejä solariumissa? Etteivät ne vaan "sulaisi" tms. silmiin.
Käytkö ennen/jälkeen solariumin suihkussa? Onko siellä hiostavaa niin, että tekee mieli peseytyä sen jälkeen? Jos käy ennen solariumia suihkussa, onko ihan ok rasvata iho?
Kuinka usein käyt solkussa? Näkyykö tulosta jo ensimmäisen kerran jälkeen?
Oletko täysin alasti vai pidätkö esim. pikkarit ja rintsikat päällä?
Saattaa nää kysymykset kuullostaa aika urpoilta, mutta en todellakaan ole koskaan ollut solariumissa ja olisi kivaa kuulla vähän vinkkejä parhaan tuloksen saamiseksi.
Kiitos!
55051
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ite olen käynyt solaruimissa vain kerran, ja siitäkin on jo useampi vuisi aikaa. Eli alitettavasti en osaa oikein vastata nuihin muihin kysymyksiin, kuin siihen piilareihin liittyvään.
Eli Solariumissahan ollan kokoajan silmät kiinni ja siihin tulee vielä semmoset läpyskät päälle, ettei silmiä häikäse (tai niin se ainakin vielä viisvuotta sitten oli). Ite en pysty olemaan piilarit päässä kauaa silmät kiinni, joten en voisi kuvitellakkaan meneväni sinne piilarit päässä.
Ja jos oikein muistan, niin ei siinä mitenkään tullu semmonen olo, että suihkuun olisi tarvinnu mennä.

Voisi olla hyvä, jos joku muu vähän parantelisi näitä tietoja. Siitä on jo tosissaa aikaa, kun kävin.

Äänestä

Minä jätän aina piilarit silmiin solariumiin, ei ole ollut mitään ongelmia. Kannattaisi varmaan kuitenkin ottaa pois. Solariumissa olen pikkuhousut ja rintsikat päällä. Ei minulla ainakaan tule sellaista tunnetta, että pitäisi päästä heti suihkuun solariumin jälkeen.

Meikit kannattaa tai ainakin solariumissa olevien ohjeiden mukaan pitäisikin poistaa ennen sinne menoa. Muutenkin paikan päältä löytyy kyllä yleensä ohjekirja mm. solariumissaolon suositusajoista. Ensimmäisillä kerroilla kannattaa olla lyhyemmän ajan.

Palan helposti auringossa enkä rusketu ollenkaan. Solariumissa rusketun enkä sitten enää pala niin helposti auringossa. Parilla ensimmäisellä kerralla olen vain 10 min. Näin ollen tuloksia ei juurikaan näy ensimmäisen kerran jälkeen. Muistaakseni solariumissa käyntikertojen välillä pitää olla muutama päivä väliä. Itse käyn kerran viikossa reilun kuukauden ajan ennen kesää.

Äänestä

aikaisemmat vihjeet ovat olleet täyttä asiaa, ja tarkennusta vielä, että todellakin kannattaa mennä suihkun raikkaalla iholla sinne, ilman mitään voiteita tai meikkejä. Näin on minulle neuvottu. Ja pidä sen verran vaatetta päällä kun haluat, ottaen huomioon että sellaiset rusketusrajat sinulle sitten jää. Ja muista desinfioida laite hyvin ennen/jälkeen käytön.

Äänestä

Solariumissa EI pidä käyttää piilolinssejä,ainakin tämä on suositus siellä missä olen käynyt. Ja mitä varten niitä edes siellä tarvitsisi käyttää?
Ihon täytyy olla puhdas,eli ei meikkejä tms.,kosteusvoide iholla on ok.Jälkeenpäin olen käynyt suihkussa,koska siellä tulee vähän hikinen olo.Käynti kerran tai kaksi kertaa viikossa noin kuukauden ajan on ok,siitä saa jo kivan pohjan,tai noin 10krt.vuodessa korkeintaan.
Tulokset alkaa mulla näkyä jo toisen kerran jälkeen.Käyn täysin alasti,koska en halua rajoja.

Äänestä

Olen itse soveltanut samoja tapoja solariumiin kuin auringon ottoon eli ei mitään rasvoja iholle, koska niihin kohtiin tarttuu paremmin väri ja voi palaa herkemmin. Missään nimessä iholla ei saisi olla alkoholipitoisia hajuvesiä, koska niistä voi jäädä laikkuja. Piilareita en kyllä jättäisi silmiin ellei ole tosi hyvät suojalasit. Mulla ainakin tuntuu et vähän valoa pääsee silmiin, kun on vaan sellaset kupit silmillä. Uskoisin että piilarit lisäävät silmään pääsevän säteityn voimakkuutta vähän niinkuin rillit... en kyllä ole mikään asiantuntija.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Sanna kirjoitti:

Olen menossa elämäni ensimmäistä kertaa solariumiin ja olisi kiva jos te vähän kokeneemmat voisitte valaista muutamassa asiassa.
Onko täysin turvallista käyttää piilolinssejä solariumissa? Etteivät ne vaan "sulaisi" tms. silmiin.
Käytkö ennen/jälkeen solariumin suihkussa? Onko siellä hiostavaa niin, että tekee mieli peseytyä sen jälkeen? Jos käy ennen solariumia suihkussa, onko ihan ok rasvata iho?
Kuinka usein käyt solkussa? Näkyykö tulosta jo ensimmäisen kerran jälkeen?
Oletko täysin alasti vai pidätkö esim. pikkarit ja rintsikat päällä?
Saattaa nää kysymykset kuullostaa aika urpoilta, mutta en todellakaan ole koskaan ollut solariumissa ja olisi kivaa kuulla vähän vinkkejä parhaan tuloksen saamiseksi.
Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu