Autovero saataisiin poistumaan

Suusta seuraavaksi.

Muutaman kuukauden boikotilla, kun kaikki jättäisivät uudet autot kauppaan hetkeksi, päästäisiin eroon autojen hankintaverosta.

Nythän veroa jo sorvattiin pikavauhtia parin kuukauden välillä pienen markkinahäiriön vuoksi.
4230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mie en oikein ymmärrä, miksi autovero pitäisi poistaa.
Toiseksi, jos autovero poistetaan, niin vähän pelottaa, että millä se korvataan.

Netistä löysin tämmöisen esimerkin autoveron poistosta:
Tuota noin.
Autoveron laskemisessa piilee ongelma.
Ne autot, joita haluttaisiin ilmaston takia, eivät juuri halpene, vaikka autovero poistettaisiin kokonaan, mutta isopäästöisten autojen hinnat halpenisi jopa reilusti.

Uuden Nissan Leafin autovero on 1176€-1287€
Auton hinta n. 36 000-40 000€

E Golf 1338,49€ autoveroa ja auton veroton hinta on 41 770€

Laitetaan lopuksi vielä Volvo XC60

XC60 T8 AWD Inscription aut hybrid
teho 390hv
CO2 70
veroton hinta 70 300€
autovero 4 600,95€
Hinta yhteensä 74 900,95€

XC60 T6 AWD Inscription aut
Teho 310hv
CO2 211
Veroton hinta 57 200€
autovero 29 483,92
hinta yhteensä 86 683,92€

Lopuksi vielä semmoinen juttu, että miten some kestää sen, että eräs kyläkauppias saa seuraavan Ferran 150 000€ halvemmalla, kun ei ole enää autoveroa rasitteena

Äänestä

Ei autojen hinnat mihinkään laske. Autokauppiaat hilaavat hinnat ylös puolessa vuodessa. Ahneudella ei ole rajaa.

Äänestä

suomalaiset saisivat edes yhden sukupolven ajan nauttia kunnon autoilusta, ennen kuin sähköhöpö ottaa vallan.

Voiko valtiota saada vastuuseen liikennekuolemista ja vammautumisista, missä osatekijänä turvaton, vanha auto?

Ferrareita ym. marginaalia turha yleistää, mielellään niitä enemmänkin liikenteessä näkisi.

Hankintaveron poisto oman autosuosikin osalta suunnilleen puolittaisi hinnan 80t€ —> 40-50t€. En siis todellakaan halua ajella töpseli-Nissanilla

Äänestä

seuraavan hallituksen täytyy poistaa autovero ja alentaa polttoaineverotusta, muuten talouden pyörät ei liiku, budjettiin tuleva vaje voidaan kattaa hallitsemattoman maahanmuuton lopettamisesta ja puoluetuen poistamisesta, säästöjä saadaan myös oopperan tukemisen lakkauttamisesta

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Mitä_pääsee_Bernerin kirjoitti:

Suusta seuraavaksi.

Muutaman kuukauden boikotilla, kun kaikki jättäisivät uudet autot kauppaan hetkeksi, päästäisiin eroon autojen hankintaverosta.

Nythän veroa jo sorvattiin pikavauhtia parin kuukauden välillä pienen markkinahäiriön vuoksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu