Nyt tämän tuhkarokko epidemia vuoksi on pakko kirjoittaa että miksi tämä härdelli?
En oikein ymmärrä tätä rokoista herännyttä hysteriaa.
Itse olen 60-luvun lopulla syntynyt, ja sairastin lapsena kaikki rokot ja sikotaudin lukuunottamatta vesirokoa, tuhkaroka ja tulirokoa, jotka kaikka sairastin 2008 kolmenkuu kauden sisällä - eikä siitä ollut minulle muuta ongelmaa kuin tajuton kutina ja noin viiden viikon sairasloma kaikkiaan.
Mutta yhtä kaikki, kaikki tuntemani vanhemmat ihmiset ovat sairastaneet kaikki rokot ilman ongelmia lapsina, ja kuten itsekin niin ne jotka ovat sairastaneet kyseiset taudit vanhempina, ei sekään ole ollut mikään ongelma.
Eli mistä ihmeestä tämä kohu johtuu? En myöskään ole itse rokottanut lapsiani, vaan he ovat sairastaneet rokot pääsääntöisesti pikkuisina. Eikä tulisi mieleenikään rokottaa ketään näiden viiruksien takia.
Mikä helvetti siis on se ongelma, jonka vuoksi edes suunitellaan rokotus pakkoja?
En oikein ymmärrä tätä rokoista herännyttä hysteriaa.
Itse olen 60-luvun lopulla syntynyt, ja sairastin lapsena kaikki rokot ja sikotaudin lukuunottamatta vesirokoa, tuhkaroka ja tulirokoa, jotka kaikka sairastin 2008 kolmenkuu kauden sisällä - eikä siitä ollut minulle muuta ongelmaa kuin tajuton kutina ja noin viiden viikon sairasloma kaikkiaan.
Mutta yhtä kaikki, kaikki tuntemani vanhemmat ihmiset ovat sairastaneet kaikki rokot ilman ongelmia lapsina, ja kuten itsekin niin ne jotka ovat sairastaneet kyseiset taudit vanhempina, ei sekään ole ollut mikään ongelma.
Eli mistä ihmeestä tämä kohu johtuu? En myöskään ole itse rokottanut lapsiani, vaan he ovat sairastaneet rokot pääsääntöisesti pikkuisina. Eikä tulisi mieleenikään rokottaa ketään näiden viiruksien takia.
Mikä helvetti siis on se ongelma, jonka vuoksi edes suunitellaan rokotus pakkoja?
Vastaukset 36
Vanhimmat
Nykyään rokotteet aiheuttavat enemmän ongelmia kuin hyötyjä. Toisin oli vielä ennenvanhaan. Silloin rokotteet olivat pelkkiä rokotteita. Nykyään rokotteessa on mukana muitakin ainesosia kuulemma "tehokkaamman toiminnan ja säilyvyyden vuoksi". Miksihän ennen vanhaan ei tarvittu muita ainesosia, ei voi kuin ihmetellä. Tätä asiaa useampi tuntemani lääkäri on ihmetellyt vuosia, mutta eihän kukaan tällaisesta uskalla nykyään isompaan ääneen huudella, kuten ei myöskään todellisesta suhtautimisesta pakolaisiin ettei lähde työt alta.
Itse tunnen myöskin muutaman perheen joidenka lapsille on ilmestynyt selittämättömiä sairauksia rokotteen saamisen jälkeen.
Näiden edellä mainuttujen seikkojen vuoksi en ole antanut, enkä tule antamaan lapsilleni rokotuksia. Jos rokote olisikin kuin aiemminkin pelkkää virusta/taudinaiheuttajaa, niin asia olisi toinen.
Mutta miettikääpä hetken aikaa itse mitä esimerkiksi alumii aiheuttaa ihmiselle, aine jota lähestulkoon kaikki rokotteet sisältävät. Asiantuntijan" vastaushan on, että niin pienellä määrällä ei ole merkitystä. Eipä sillä paljoa merkitystä olisikaan jos altistus olisi normaalia esim. käsien kautta tulevaa, mutta vaikutus on expotenttiaalinen kun se ruiskutetaan suoraan "IHMISEN SISÄÄN".
Ja rokotteissahan on nykyään paljon muitakin aineita, että ajateltavaa riittää.
Mutta tuttavieni lapsien oireet ovat "sattumaltako" sopivia alumiinin aiheuttamien oireiden kanssa. Mutta koska en ole "asiantuntija" niin sehän voi johtua mistä vain mutta ei varmasti rokotteesta sanoo "asiantuntijat", ja tottahan toki rokotteen muutkin ainesosat voivat aiheuttaa monenlaisia vaikutuksia.
Mutta vanhemmilla on oikeus tehdä rokotus päätös itse, joten en sano mitä saisi tai ei saisi tehdä. Mutta toivon että jokainen vanhempi miettii asian hyötyjä ja riskejä faktojen pohjalta hetken pitempään, eikä hoida asiaa hetkeäkään ajattelematta.
Juuri teikäläisten vuoksi virustaudit leviää, jotka muuten saataisiin pysymään "aisoissa".
Perustele miksi rokote pitäisi antaa.
Perustele miksi rokottamattomuus on nykyisin ongelma, ja kerro myös miksi me 60 - 70-luvuilla syntyneet olemme kaikki sairastaneet kaikki rokot ja sikotaudin - osa lapsina ja osa vanhempina. Eikä se ole ollut kenellekään ongelma, eikä aiheuttanut mitään jälkitauteja.
Myöskin omalta kohdaltani hoidin asiat siten, että kaikki rokot tarttuivat lapsiini heidän ollessaan pieniä. He sairastivat rokot, eikä siinä ollut mitään ongelmaa.
Myöskään en ymmärrä tätä nykyajan yltiö hygieniaa.
Ennen lapset leikkivät ulkona ja pistivät suuhun mitä sattui ja sisällä ei yleensä käytetty lattioiden sun muun pesuun juuri ollenkaan pesuaineita, pesu tapahtui lähinnä vedellä. Meillä on tällä periaatteella kasvatettu kuusi lasta, joista vanhin on 27 ja nuorin 16. Kellään heistä ei ole mitään allergioita, astmaa, eikä mitään muita sairauksia, eikä kukaan heistä ole koskaan sairastanut rokkojen ja sikotaudin lisäksi tavallista influenssaa pahempaa tautia, eikä heitä ole koskaan tarvinnut viedä lääkäriin lääkärintarkastuksia lukuunottamatta.
Eli mistä ihmeestä tämä älämölö asiantiimoilta johtu!!!???
Olen itse syntynyt 40 luvulla, enkä ole sairastanut ainuttakaan tautia joihin olen saanut ennaltaehkäisevän rokotuksen.
Et vastannut edelliseen viestiin mitään. Eikö sinulta siis löydykään perusteluja?
Jos olet tuon ikäinen, niin olet varmasti sairastanut rokot, ja mitä ilmeisimmin sinulle ei ole aiheutunut niistä ongelmia.
Voisitko siis valaista miksi juuri rokot ovat se suuri peikko. Miksei se peikko ole esimerkiksi sormeen tulleen tikun aiheuttama yhtä ongelmaton tulehdus.
Voitko kertoa mikä ongelma rokon sairastaminen on suomalaiselle ihmiselle?
1) Osa rokoista on vaarallisia, osa ei. Osa rokoista on vaarallisia vain jos ne saa aikuisena. Rokotetut eivät altista itseään tai muita näille vaaroille.
2) "kaikki tuntemani vanhemmat ihmiset ovat sairastaneet kaikki rokot ilman ongelmia lapsina" Niin, koska niitä jotka kuolivat, et tunne. Pelkästään omasta suvustani löytyy isovanhempien sisaruksista lapsena polion saanut ja ennenaikaisesti kuollut, sekä lapsena rokkoon kuollut. En muuten tuntenut kumpaakaan, kas kummaa, menivät kuolemaan kauan ennen syntymääni toisin kuin heidän sisarensa ja veljensä.
3) "Nykyään rokotteet aiheuttavat enemmän ongelmia kuin hyötyjä." "Itse tunnen myöskin muutaman perheen joidenka lapsille on ilmestynyt selittämättömiä sairauksia rokotteen saamisen jälkeen." Tai ainakin rokoteneuroottiset vanhemmat näin kuvittelevat tapahtuneen. Kas kummaa kun näitä tapauksia aletaan tutkia, huomataankin että joko mitään "selittämätöntä sairautta" ei ole ollenkaan tai koko tarina on keksitty tai sitten ei ymmärretä sitä, että lapsina ihmiset saavat milloin minkäkin kuumeen tai vatsataudin, eikä asiaan liity rokotteet millään tavalla.
4) "toivon että jokainen vanhempi miettii asian hyötyjä ja riskejä faktojen pohjalta" Joo ja niitä "faktoja" ei kannata kaivaa miltään vauvafoorumilta, S24:n paranoidipalstoilta tai rokotevastaisten sivustoilta, vaan sellaisilta tahoilta jotka ovat vaivautuneet oikeasti tutkimaan asioita ja raportoimaan tutkimukselliset havainnot. Valitettavasti niin litteän maan uskojat, evoluution vastustajat ja rokotevastaiset tahot ovat niin alhaisia, että ovat jo jääneet kiinni tulosten tekaisemisesta ja non-science -roskatieteestä useita kertoja.
Olen lukenut yli kymmenen vuoden ajan tällaisia ketjuja eri sivustoilla, lukenut läpi niissä esitettyjä tekaistuja "tutkimuksia" ja käyttänyt tajuttoman määrän tunteja etsiäkseni, mitä tiede sanoo samasta asiasta. Lopulta olen aina törmännyt samaan ilmiöön: kun joku vaihtoehtoporukka esittää jonkin väitteen tai jonkin tutkimuksen joka tukee heidän väitettään, se on järjestään ja joka kerta valhetta. Toki suurin osa niiden levittäjistä tällaisilla palstoilla ei tiedä puhuvansa roskaa, koska uskoo siihen mitä on muualla lukenut. Hyvin harva jaksaa etsiä tuntikausia asioita ja lukea vieraskielisten tutkimusten lyhennelmiä tai edes perehtyä niiden "tutkimusten" taustoihin, joita itse käyttää lähteenä.
Kun vielä kaiken sen työn ja vaivan jälkeen esitin oikeita lähteitä hyväksikäyttäen vastapuolelle, mitä oikeat tutkimukset asiasta sanovat ja mitä puutteita heidän lähteissään oli havaittu, vaihtoehtoihmiset eivät korviaan lotkauttaneet, vaan jatkoivat valheellisen mantransa julistamista, vaikka varmasti tiesivät, että se mitä he sanovat, ei ole totta.
Siksipä en enää jaksa nähdä vaivaa. Ne jotka haluavat uskoa kaikkeen roskaan, mitä internetistä löytyy, niin siitä vaan - olkaa ihan vapaasti niin tietämättömiä ja pölvästejä, kuin mieli tekee. Kieltäytykää mielellään kaikesta lääketieteellisestä hoidosta ja juokaa itsenne siniseksi hopeavedellä tai lääkitkää itseänne täysin satunnaisella annoksella punariisistä saatavaa statiinia sen sijaan että ottaisitte tarkkaan tiedetyn määrän täsmälleen samaa ainetta pilleristä.
> ...Hyvin harva jaksaa etsiä tuntikausia asioita ja lukea vieraskielisten tutkimusten lyhennelmiä tai edes perehtyä niiden "tutkimusten" taustoihin, joita itse käyttää lähteenä......
Ei tarvitse etsiä tuntikausiaka, kun löydät esim. suosittelemiesi tulehduskipulääkkeiden seurauksia!
Et vieläkään perustellut asiaa, etkä kertonut mikä ongelma suomalaiselle on sairastua rokkoon.
Puhuit tuossa myös poliosta, no se ei ole varsinainen rokko ja tässä puhuttiin nimenomaan rokoista ja nimenomaan nykyisin tavattavista rokoista.
Voitko kertoa tarkkoja lukuja esimerkiksi 70-luvulla rokkoon kuolleiden suomalaisten määristä ja vertaa sitä vaikka influenssaan kuolleiden määriin. Pystyt varmasti itsekin tekemään siitä johtopäätöksiä rokkojen vaarallisuudesta. Äläkä ota mitään isorokkoa puheeksi, tässä on puhe nimenomaan nykyisin tavattavista rokoista.
Omana kouluaikanani luokassa oli noin 40 oppilasta ja koulussa noin 180 oppilasta jotka lähes kaikki sairastivat rokot samoihin aikoihin. Heille ei kellekään tullut mitään ongelmia eikä jälkitauteja, eikä kukaan todellakaan kuollut siihen. Eiköhän tuossa porukassa olisi jo joku kuollut, tai tullut jotain ongelmia jos olisi kyseessä todellisuudessa vaarallinen tauti.
Rokotteiden jälkeen sairastuneet lapset eivät ole pikku juttu vaikka niin esität. Mutta mielestäsi siis esimerkiksi narkolepsia ei ole todellinen sairaus vaan mielikuvituksen tuotetta. Mielestäsi siis muutkaan normaali lääketieteellä selittämättömät sairaudet eivät ole todellisia vaan vanhempien keksimiä juttuja.
Eikä kyseessä todellakaan ole mikään vatsatauti eikä kuume, vaan yleensä neurologinen sairaus. Erikoista että monet lääkärit ovat kuitenkin sitä mieltä että sairaus johtuu rokotteesta. He eivät siis mielestäsi ymmärrä mistään mitään.
Tuntemani rokotuksesta kieltäytyneet vanhemmat itseni mukaan lukien eivät harrasta mitään nettipalstojen lukemista asiasta. Vaan perustavat asian omaan kokemukseen todellisesta elämästä, ja ovat syntyneet 60-, 70-luvuilla, eli kaikilla siis todellakin on omakohtaista kokemusta asioista.
Mutta et ilmeisesti edes ymmärrä asiaa mikä tässä on puheena.
Tässä on puhuttu ainoastaan rokko sairauksien rokottamisesta, ja siitä että aiemmin kaikki sairastivat rokot eikä juuri kellekään tullut ongelmia eikä jälkitauteja. Mutta tiedät varmasti itsekin, että ihminen voi kuolla vaiikka hampaanpoistoon, joten rokotteen lähes pakottavaa tarvetta ei voi perustella sairauden lähes olemattomilla riskeillä. Mutta sinun mielestäsi yksi kuolema sairauden vuoksi on pahempi asia, kuin rokotteesta kroonisesti sairastuneet sata lasta. Jos vähänkään on järkeä päässä, niin yksi kuolema ei merkitse mitään. (luvuilla ei mitään tekemistä todellisuuden kanssa, ainoastaan herätys asiaan) Mutta loppu ikänsä krooninen sairaus tuhoaa koko elämän.
Jaa, ei tartu tuhkarokko rokotetuilta toisille rokotetuille ?
https://www.jwatch.org/na34349/2014/04/14/measles-acquisition-and-transmission-despite-evidence
BShunteR on AstroTurfaaja , https://www.youtube.com/watch?v=-bYAQ-ZZtEU
https://academic.oup.com/cid/article/58/9/1205/2895266
THL erityisasiantuntija tosin näyttäisi väittävän ihan muuta, kuten ilmeni eilisessä iltasanomien artikkelissa "miksi rokotetut saavat tuhkarokon"
Ei kommenttia BSHunterR ?
Sinähän kirjoitit että " rokotetut eivät altista itseään tai muita näille vaaroille"
Kaikkien ihmisten tulisi tietää immuunijärjestelmästä, viruksista, bakteereista, sienistä ja rokotteista hieman enemmän, ennen kuin aletaan esittämään oletuksia.
Immuunijärjestelmän kehitykseen vaikuttavat monet asiat. Kohdussa saatu immuunivaste, lapsuudessa ympäristöstä saatu immuunivaste ja myöhemmin elinympäristöstä saatu immuunivaste. Näiden kaikkien yhteisvaikutuksesta koostuva immuunivaste on se, joka vaikuttaa viruksien ja bakteerien aiheuttamaan sairastuvuuteen.
Ihmisen immuunijärjestelmän päätoimijat ovat valkosolut. Kun ihminen altistuu jollekin mikrobille eli taudinaiheuttajalle jotka ovat pääasiassa bakteerit, sienet ja virukset. Lapsena/nuorena kun vaste on korkeimmillaan ja valkosolujen tuotanto toimii normaalisti, niin silloin valkosolujen armeija hyökkää taudinaihettajan kimppuun ja nujertaa sen ennemmin tai myöhemmin. Näin syntyy merkkeri valkosoluja jotka muistavat taudin aiheuttajan.
Nämä merkkerisolut ovat vartiossa koko elämän ajan, ja aina kun elimistöön tunkeutuu merkkerin tunnistama tai siltä vaikuttava mikrobi, niin merkkerisolu lähettää asiasta välittömästi tiedon syöjäsoluille, jolloinka syöjäsolut pääsevät heti suurena armeijana mikrobin kimppuun ja ehtivät syödä sen ennen kuin sen solunjakautuminen kasvaa hallitsemattomaksi aiheuttaen huomattavasti suurempaa tuhoa. Eli joka kerta kun mikrobi yrittää tunkeutua elimistöön, on syöjäsolujen armeija entistä tehokkaampi. Näin siis syntyy immuunivaste, joka terveellä ihmisellä toimii elämän ehtoopuolelle asti.
Mutta mitä tulee rokotuksiin, niin suurin osa ymmärtää että rokotteet aiheuttavat juuri sen, että muodostuu merkkerisoluja jotka osaavat antaa syöjäsoluille koordinaatit elimistöön tunkeutuneen mikrobin tuhoamiseen. Myöskin kaikki mikrobiologiaan enemmän tutustunneet ymmärtävät sen, että elimistöön joutuneet heikennetyt/kuolleet taudinaiheuttajat eivät estä näiden taudinaiheuttajien aiheuttamia tauteja, vaan pääsääntöisesti estävät ainoastaan varsinaisen taudin puhkeamisen(hallitsemattoman solujakautumisen, koska merkkerit lähettävät syöjäsolut paikalle). Myöskin suurin osa ymmärtää, että taudin aiheuttajat muuttavat jatkuvasti biologiaansa jos eivät pääse elämään haluammallaan tavalla.(rokotetutkin sairastavat aina taudin, mutta yleensä oireettomasti, siitä huolimatta jokainen sairastunut todennäköosesti levittää tautia tietämättään)
Myöskin on sanottava, että suurin osa ihmisistä luulee edelleen enemmän kuin tietää penisiliinin/antibioottien vaikutuksesta. Suurin osa luulee että kyseiset aineet parantavat taudin. Todellisuudessa täytyy tietää mitä penisiliini/antibiootit todellisuudessa tekevät elimistössä!!?? Ne eivät todellisuudessa paranna mitään tautia. Ne ainoastaan hidastavat mikrobien solunjakautumista elimistössä, jolloinka elimistön valkosolut ehtivät syömään tunkeutujat elimistöstä ennenkuin solunjakautuminen nopeutuu. Jolloinka heikompikin immuunivaste pystyy pelastamaan elimistön.
Valaiseekohan tämäkkään mitään!
Onko argumentit loppuneet - vai miksi ei kukaan kommentoi!????
Vaimoni sairasti noin kymmenen vuotta sitten tuhkarokon rokotuksesta huolimatta, ja itse taas sairastuin vaimoni tartuttamana. Minua ei ollut rokotettu, eikä siitä aiheutunut kovaa influenssaa pahempia oireita. Mutta vaimoni oireet olivat todella rankat ja kestivät pidempään. Lääkärin toteamus tuohon oli että rokko mutatoituu kaiken aikaa ja yleensä rokotetuilla tauti on pahempi kuin rokottamattomilla.
Nyt näiten lehtikirjoittelujen vuoksi olen alkanut ihmettelemään tätä lääkärin ilmoitusvelvollisuutta tuhkarokosta. Siis ihan sen vuoksi ettei lääkäri kysellyt meiltä mitään, eikä ilmoittanut tuhkarokostamme minnekään. Eli rikkoiko lääkäri silloin määräyksiä, vai onko tuo ilmoitusvelvollisuus tullut voimaan vasta lähi vuosina.
Mikä puhetta tämä rokotuksen jengisuoja oikein on!!!!!?????
Miksi aina annetaan asioista harhaanjohtavia tietoja!
Rokotushan ei estä rokotettua sairastumasta. Rokotteen saaneet sairastavat ja yhtälailla levittävät tautia eteenpäin kuin rokottamattomatkin.
Mutta sitten se pieni ero! Pääsääntöisesti rokotetut sairastavat taudin lähes oireettomasti ja useimmiten eivät itse huomaa taudin puhkeamista millään tavalla oireiden lievyyden vuoksi.
Omasta mielestäni rokotteen riski on vain yksinkertaisesti liian suuri.
No kerro nyt sitten mikä on se suurin rokotuksen aiheuttama vaiva/sairaus.
Jos nyt et itse osaa päätellä, niin väännetään rautalangasta.
Henkilö joka ei ole rokotettu ja sairastuu rokkoon huomaa sen varmasti, ja välttää taudin levittämistä mahdollisuuksien mukaan. Mutta henkilö joka on rokotettu ja sairastaa huomaamattaan rokkoa, tulee levittäneeksi tautia huomattavasti suurempaan populaatioon. Tarvitseeko vielä seikkaperäisemmin selittää.
Lisäksi rokotteiden tehosteaineista johtuvat oireet/krooniset sairaudet eivät ole leikin asia.
Yksittäistä suurinta tietenkin on paha lähteä sanomaan, mutta esimerkiksi 18 vuotiaalla pojalta kysyttäessä hän varmasti vastaisi että vuosikausia jatkuneet kivut ja jatkuva väsymys on pahinta mitä on.
Lähdit selittelemään , kun et osannutkaan vastata mikä on rokotuksen aiheuttama vaiva/sairaus. Lopussa sanoit... että esim. 18 vuotiaalta pojalta kysyttäessä hän varmasti vastasisi vuosikausia jatkuneet kivut ja jatkuva väsymys ovat pahimmat. Tästä ei käy selville missä se kipu on/mikä paikka särkee ja onko todistetusti osoitettu, että rokotus on aiheuttanut nämä vaivat. Mielestäni nuo ovat vähäisiä vaivoja verrattuna rokottamattoman mahdollisiin jälkitauteihin.
Ja niin sammuu kynttilä ennen niin urheasta kansasta
tuo kansa joka myös sodassa soti rohkeasti
ne sodat on jo sodittu, mutta uusi sota hiipinyt uhkaamaan...
nimittäin...
onneksi sodassa ollut vaarini ei ole tätä enää näkemässä..
VAASASSA JOLLAIN LAPSELLA OLI IHOTTUMAA!!!!
miten Suomi tulee pärjäämään tässä ?
ihmisillä tulee löysät housuun
paniikki!
sekasorto
kuolema
Loppusanat
nii-in, olisitte pitänyt järkenne, ja kaikki olisi vielä täysin hyvin eikä vihollinen uhkaisi.
menetitti järkenne , maanne , lapsenne , kaikki ja vain koska ette käyttänyt sitä, järkeä.
Nyt ihottuma vaanii teitä kaikkialla torilla,kaupassa, kaikkialla, jopa unissa se vaanii teitä.syntyy stressi ja paniikki uhkaa...joku huutaa kirjastossa TUHKAROKKO!! ihmiset juoksevat paniikissa ulos, muutama ihminen tallautuu kuoliaaksi, he eivät selvinneet tästä sodasta!
joku huutaa kutsukaa poliisin karhuryhmä!, polttakaa koko kirjasto! lisää toinen .
RokkoPsykoosi on tarttuva tauti, mutta onko siihen rokotetta? Varmasti kehittelevät siihen kunhan vain maltatte hetken odotella, kärsivällisyyttä!
Rokkopsykoosin kirjoituksesta selviää hyvin tämä hermoston vahingoittuminen.
Aivot ovat tuhkarokon runtelemat.
Ihan niinkuin monilla rokotuksen vastustajilla tuhkarokon aiheuttamat vauriot aivoissa jäänyt vain lieviksi mutta selvästi havaittaviksi.
Ihan perus tuhkarokko, kutiseva ihottuma 1-2vko minkä seurauksena saattaa tulla muita bakteeri tauteja esim korvatulehdus, keskushermosto saattaa vahingoittua mistä sitten saakin nauttia loppuelämän esim. heikentynnyt motoriikka, aivojen kehityshäiriö.
Aivotulehdus minkä takia voi lähteä henki..
2014 100000 lasta kuoli tuhkarokkoon.
Se on kiva kun te höynät ette ymmärrä että teidän rokottamattomat kersat selviävät vain ja vain sen takia kun valtaosa populaatiosta on rokotettu.
Muuttakaa kehitysmaahan asumaan niiden teidän rokottamattomien lastenne kanssa. Jos onni käy niin alatte ymmärtää miksi rokotetaan.
Kiitos. Hyvää matkaa.
Täällä on ilmeisesti vähän tyhmempää porukkaa kommentoimassa.
Ketään ei kiinnosta vähäisimmässäkään määrin ulkomaalaiset vaikka kuolisivat kaikki. Tässä edellinen kysyi paljonko SUOMESSA KUOLI SUOMALAISIA tuhkarokkoon.
Se on selvää että mainitsemissa kehitysmaissa kuolee porukkaa, mutta mitä sillä on väliä? Sitä parempi mitä vähemmän niitä on. Kaikkien lääkkeitten vienti niihin maihin tulisi lopettaa.
Urpo.
Viimeksi tänään uutisoitiin kahden suomalaisen aikuisen saanneen tuhkarokon ulkomailta ja tulivat sitten itku silmässä ruikuttamaan apua.
Nyt saanneet rokotuksen ja eivät enään levitä rokkoa. Minusta olisivat ansainneet menolipun takaisin mistä tulivatkin.
Suomessa rokottamattomat selviävät vain sen takia kun valtaosa on rokotettu.
Jos ei rokotus kelpaa niin voi painua helvettiin täältä.
Ei selityksiä. Alappa pakata ja lähde.
Sinunlaisia ei täällä kaivata.
Nyt on pakko kommentoida ja kysyä.
Minä sairastin tuhkarokon 2015 38v ja samaan aikaan 3v poikani sairasti samman taudin. Meille kummallekaan se ei ollut mikään ongelma, eikä aiheuttanut suurempaa.
Vähän tuossa lisäksi ihmettelen, kun sanoit että kaksi suomalaista on saanut rokon ulkomailta ja nyt heille sitten annettiin rokotus. Ihmettelen siis sitä, että ainakin meidän kohdalla ei annettu rokotusta. Lääkäri sanoi että rokonsairastettuamme meillä on immuniteetti tuhkarokkoon.
Myöskin ihmettelen mitä tarkoitat "Suomessa rokottamattomat selviävät vain sen takia kun valtaosa on rokotettu." ihan sen vuoksi, että lähi piirissäni on monta sekä rokotettua, että rokottamatonta jotka ovat sairastaneet rokon.
Selvennyksesksi siis meidät molemmat oli rokotettu ja siitä huolimatta sairastuimme tuhkarokkoon.
Eikä tämä suomi kuitenkaan ole vielä mikään kommunistivaltio, että eiköhän täällä jokainen saa ottaa tai olla ottamatta rokotuksia. Minä en ainakaan tämän oman kokemukseni perusteella ota enää mitään rokotteita, enkä anna poikanikaan ottaa.
Lyhyt näköistä. Minä, minä, minä. Se että et saannut poikasi kanssa aivotulehdusta ei tarkoita että joku muu ei saisi.
Rokot muuntuu ja se että selvisitte ilman ongelmia oli vain rokotteen ansiota.
Ne ketkä ei ota rokotetta voi painua muualle. On maita missä tuhkarokko niittää väkeä.
Aloittaja sairasti vuonna 2008 varttuneena aikuisena ongelmitta useita rokkotauteja ja oli sen vuoksi viisi viikkoa sairauslomalla. Ei mitään ongelmaa hänelle. Entä työnantajalle? Oliko sellaista? Osaako aloittaja ajatella mitään ja ketään muuta kuin itsekästä itseään?
Aloittaja ei ole tavannut yhtään vanhusta, joka olisi lapsena kuollut tuhkarokkoon, sen jälkitauteihin tai tulirokkoon. No en minäkään. Saa nauraa!
Itselleni kuitenkin vesirokko oli lapsena erittäin tuskallinen kokemus. Siskoni oli vähällä kuolla tuhkarokon jälkitauteihin, mutta menetti vain kuulonsa. Minä sairastin vasta aikuisena sikotaudin, oli muuten tosi kivuliasta ja jouduin olemaan töistä pois, mikä ei ollut mitään merkitsemätön asia kenellekään.
Siispä rokottaminen on turhaa!
Ketä kiinnostaa kukaan muu kuin oma perhe ja miksi???
Minua ei ainakaan vähäisimmässäkään määrin kiinnosta kuoletko sinä tai joku muu rokkoon tai mihin muuhun tautiin tahansa. Ja miksi sen pitäisi edes kiinnostaa ketään??? Jos sinulle niin käy, niin aina parempi. On sitten ainakin yksi vihervasuri vähemmän itkemässä korrektiuden perään.
Tarkoitit viestisi varmaankin aloittajalle.
Ymmärrät varmasti itsekin, että tarkoitin sinua"Mietitätä"! Lisäksi aloittajan kanssa olen lähestulkoon samoilla linjoilla.
Mutta kuitenkin edelleen kysyn miksi?? Koska sitä parempihan se on mitä vähemmän populaatiota ja vielä parempi mitä vähemmän teitä vihervasemmiston kaikkia rakastavia puunhalaajia on.
Kuitenkin tiedät varmasti että totuus on se, että suurinta osaa ihmisistä ei kiinnosta mikään muu kuin oman perheensä ja itsensä hyvinvointi rotuun ja uskontoon katsomatta, ja miksi edes pitäisi kiinnostaa!!!???
Mutta kuitenkin kaikkein eniten olen aina ihmetellyt teissä maailman halaajissa ja viherpiipertäjissä tuota oman perus ideologianne kieltämistä, joka on ympäristön huomioon ottaminen, luonnonmukaisuus ja luonnonsuojelu. Juuri teidänhän pitäisi iloita sodista, luonnon katastrofeista ja tappavista taudeista koska nehän ovat luonnon tapa vähentää populaatiota ja pitää tasa painoa yllä.
Ihmisenhän ei missään tapauksessa pidä puuttua luonnon kiertokulkuun, vaan kehityksenhän pitäisi kulkea luonnon ehdoilla, elikä vain vahvimmat selviävät. Eikä pidä alkaa jeesustella ja noukkia rusinoita pullasta.
Mitä ihmeellistä tai erikoista sairasloman pitämisessä on? Itse olen töissä firmassa joka työllistää kaikkiaan 61 työntekijää.
Keskimäärin sairaspoissaoloja meillä kertyy 6 päivää vuodessa, (joka on noin kolme päivää keskiarvoa vähemmän) eikä heistä kenenkään poissaolo ole johtunut rokosta eikä sikotaudista.
Eikä sairaspoissaoloista siksi toiseksi aiheudu työnantajalle rasitteita. Esimerkiksi meidän firman käyttämässä urakkalaskenta ohjelmassa jokaista kohden lasketaan 14 sairaslomapäivää vuodessa. Elikä kun työtekijät ovat keskimäärin tuon 6 päivää vuodessa pois, niin työnantajalle jää siitä hyviä 8 päivää vuodessa. Eli meidänkin kokoisessa firmassa työnantaja jää plussan 488 päivää vuodessa. Ja vaikka laskettaisiin sijaisen palkkauksen aiheuttamat kulut, njiin siitä huolimatta työnantajalle hyviä jäisi 122 päivää vuodessa. Mutta meidänkään alalla ei juuri sijaisia palkkailla, että hyviä jää työnantajalle huommattavasti enemmän.
Lisäksi on huomioitava se, että laskennassa kaikki lasketaan kta:n mukaan, vaikka isolla osalla on tuntipalkka, elikä lopullinen hyvä työnnantajalle on vielä tuotakin korkeampi.
Mutta tietysti joskus pahojen epidemioiden vuosina tuo siihen varattua 14 päivää menee rikki, mutta keskimäärin mennään pitkällä plussan puolella.
Itse rokkoista en sen kummemmin tiedä, mutta oma ikäpolveni on sairastanut ne kaikki, enkä tiedä enkä ole kuullut kuin muutaman jolleka siitä aiheutui vakavia seurauksia ja niistäkin olen lukenut ainoastaan lehtien sivuilta.
Niin mikä ongelma se sairasloma on!!??
Ihan sellainen asia sinulle tiedoksi, että firmat laskevat veloituksensa sisään työntekijää kohden keskimäärin neljätoista sairaslomapäivää. Elikä työnantaja ei häviä normaaleina vuosina yhtään työntekijöiden sairaslomista, vaan pikemminkin toisin päin.
Muutenkin kirjoituksesi on paskapuhetta. Nuo rokkojen ja sikotaudin aiheuttamat kuolemat ja vakavat jälki seuraamukset olivat ennen vanhaankin äärimmäisen harvinaisia suomalaisessa väestössä. Ja mitä väliä taas ulkomaalaisilla, mitä vähemmän niitä niin sen parempi.
No vitt.. ei oo, veret on imetty.
Tiedämme näkevämme rahanahneutta tai sitten emme.
Loppuiko argumentiti??
Kovin on muistissa vielä taannoinen narkolepsia -sotku. Kovasti silloinkin kannustettiin rokotuttamaan jotta pysyisi terveenä.....
Mutta kun rokote ei ollutkaan ihan mitä luvattiin, kantoiko kukaan vastuun??? Ei kukaan, ei lääketehdas, ei meillä lääkintäviranomaiset. Pereheet jätettiin yksin sairaiden lasten kanssa, oman onnensa nojaan. Mitähän heille kuuluu nykyisin, onko ongelma haudattu maton alle, onko aihe puheenaiheena tabu??? Kannattaisin televisioon ko perheitä kertomaan nykytilanteesta, toimittajat, ottakaa koppi...