Olen 24- vuotias nuori nainen, olen jonkin aikaa saanut yhtäkkisiä heikotuskohtauksia eli yhtäkkiä tulee todella väsynyt olo haukottelen jatkuvasti ja tuntuu ettei jaksa tehdä mitään ja ylös noustessa ja vähänkin enemmän ponnistellessa alkaa huimaamaan. Samalla sellainen tosi pysähtynyt olo. Tällainen kohtaus tulee yleensä joko ilman syytä, syömisen jälkeen tai yhden alkoholidrinkin. Olen miettinyt verenpainetta syyksi koska ne ovat minulla luonnostaan alhaiset mutta se ei selitä miksi sellainen olo tulisi syömisen jälkeen. Niskat minulla toki on myös jumissa. Onko kellään ideoita? Lääkärille varmaan kohta hakeuduttava.
Yhtäkkinen väsymys/heikotuskohtaus
Heikotus
51943
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Verensokerin vaihtelut?
Itselläni (kakkostyypin diabeetikko) tuollaisia "kohtauksia" tulee fyysisen rasituksen jälkeen ja se korjaantuu runsaalla juomisella. Lienee siis nestetasapainon häiriö.
Kun syömisen jälkeen verensokerit nousee terveelläkin korkealle, se aiheuttaa väsymyksen tunteen.
Rauta-arvot kannattaa käydä mittauttamassa. Minulla heikotti ja väsytti raudanpuute.
Rauta-arvoista vielä. Pyydä ferritiini myös, ei pelkkä hemoglobiini aina näytä puutosta.
Kärsin itse kroonisesta niska/hartiajumista. Väsymys, huimaus ja heikotuksen tunne ovat itselläni ihan normaaleja oireita. Veri ei jumin takia kierrä normaalisti niskassa.