Otin nyt tätä viestiä varten käyttööni tämän aiemman rekkaamattoman merkkini siltä varalta, että jos kyseinen mies sattuu lukemaan sinkkupalstaa, ei hän näe linkistäni muita juttuja mitä olen tänne kirjoitellut (vaikka yksikään niistä ei tosiaankaan koske häntä).
Täällä kävi ovella joku Mikael Gabrielin näköinen nuori mies kaupittelemassa edustamansa yrityksen tuotteita, sukunimen perusteella joku albaaniperäinen tai vastaava, mutta puhui kuitenkin täydellistä suomea.
Ensimmäinen kysymyksensä oven avattuani oli: "Onko kodin päätösvaltainen henkilö paikalla?" Kun selitin, että se tarkoitti minua, niin seuraavaksi kun hän kertoi mihin aikaan hän olisi tulossa keskustelemaan tarkemmin tuotteista lisäsi loppuun että "Molempien talouden päätösvaltaisten olisi sitten hyvä olla paikalla."
En tiedä pitäisikö siitä alaikäiseksi luulemisesta loukkaantua vai tuntea itsensä imarrelluksi, mutta ainakin se että tyyppi oletti minun asuvan yhdessä miehen kanssa nosti hetkeksi mielialaa.
Aika hyvin tälläiseltä Naisasialuuserin "ikälopuksi kurpaksi" parjaamalta.
Mies luuli minua alaikäiseksi ja seuraavaksi parisuhteessa eläväksi
16
53
Vastaukset
kyllä minusta oli hassua kysyttiin oonko huoltaja kun hain lapselleni uimalaseja.😳 olinko liian nuoren näköinen.
Mut se näyttikin minun ikäiseltä, entä jos se olikin minua nuorempi ja ajatteli minun olevan nuorempi.
Wwuwuw kirjoitti:
Miksi semmoista edes kysytään?
Uimahallissa olin lasten kanssa ja normaalisti saa lainattua ilman outoja kysymyksiä.
- mies.on.päällikkö
niin vaikea mitään sopia tai esitellä tuotteita yms kun kodin päätösvalta ei ole kotona tai paikalla eli mies niin kaikkihan sen tietää että mies vie ja nainen vikisee eli mies on isäntä päällikkö ja herra
- totanoins
Tota, tuota usein kysytään kuka teillä on päätöksistä vastuussa kuka päättää, haluavat keskustella sen henkilön kansa. Ehkä odotti miestäsi ovelle.Hyvin pieni todennäköisyys että näytät alaikäiseltä. En usko että sellaista yli 25vuotiasta on joka alaikäiseltä näyttää.
Surkea kauppias.
- HerrTroll
Taloudessa Hot-Petite-Milf varoituskylti (keltaisella pohjalla) oveen olisi kyllä enenmän kuin paikallaa joissain valtakunnan tapauksissa.
Mielestäni. - pihallatipunen
Jos se oli ulkomaalaisperäinen niin toki varmaan tarkoitti, että onko "perheen pää" elikkäs mies kotona..
Asiakaspalvelussa työslennellessä suomalaisena naisena mun on välillä vaikea ymmärtää, jos tulee ulkomainen pariskunta hoitamaan naisen asiaa niin mies on se joka puhuu...Tosin suomalaiset vanhuspariskunnat tekevät usein samaa, mutta roolit toisinpäin. Ja olipa joskus ikäiselläni miehellä äiti mukana hoitamassa miehen asiaa. Meni hetki ennenkuin tajusin, että kenen asiaa he olivat tulleet hoitamaan. - perseHAHAHOHHO
Hahahhahaha! Hyvin pääsi markkinoija sun ihon alle ahahahahahhahahaah!
Ette te tavis ihmiset tajua näiden paskamyyntimiesten manipulointiyrityksiä!
Haahahahaha! Paskan hajut sulle noukkaan kun menit lankaan! ahahahahha!Taidat kuitenkin olla toistaiseksi ainoa, joka uskoo tuon olleen "markkinointivoitelua". Alan kommentit luettuani kallistua muiden kannalle siitä, että kyse on tavasta tai "aloitusreplasta" kuten totanoins sanoi.
Ulkomaalaisuuden vaikutukseen, tuo oli Suomessa syntynyt, mutta voihan ulkomaalaistaustainen perhe toki määrittää myös täällä syntyneen arvot.
Enkä ole mennyt mihinkään lankaan, koska en aio ostaa tuotteita. Ihan kuten en tehnyt silloinkaan kun pari kuukautta sitten nuori suomalainen täysin vastaavia, joskin toisen firman tuotteita myynyt mies kävi täällä puhumassa oman firmansa tuotteista. Ja se jätkä oli sentään hyvin komea, mutta en anna sellaisten vaikuttaa ostopäätöksiini, ihan kuten ei yksikään tv-mainoskaan vaikuta, vaikka olisi hauskakin mainos tai vaikka siinä esiintyisi itse Alexander Skarsgard. Siksi sanoinkin vain ettei mulla opiskelijana ole nyt rahaa tuommoisiin.Palkkaakohan nuo tuontyyppiset firmat tarkoituksella komeita/söpöjä nuoria poikia? Tosin eihän ne kyllä ovikelloa rimputtaessaan voi ennakkoon tietää, asuuko siellä sinkkunainen vai sinkkumies (perheellisistä ihmisistä puhumattakaan).
Ketju muuten pysyi yllättävän asiallisena. Siitä propsit kaikille vastanneille.
- crux
Tinsa-Pertti puuttuu.
- viisvee
jossain tv ohjelmassa piti arvata todellinen ikä niin kaupan kassa tiesi parahiten, tosin on itsellekin käynyt yli 30veessä kun kaupiskeliä kysyi koti ovella onko isääsi kotona ilmeestä päätteli ja korjasi vai ookko talon isäntä,
- trollli
Kyllä mulla tuli mieleen ett kaveri selvitti ovelasti; oletko yksin asuva sinkku nainen vai asuuko asunnossa kenties muitakin, sinun lisäksesi!
Niin ett siltä pohjalta... hanki oveesi kunnollinen turvaketju, ja pidä sitä aina päällä kun olet kotona, ikäviltä yllätyksiltä välttyäksesi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1891905
- 1131033
- 99947
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20727- 52694
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42588Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä28554Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m174546Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;202479