Kävin tutustumassa TE-toimiston työmarkkinatoriin, koska ajattelin että siitäkin voisi olla jotain hyötyä. Haluan siis saada töitä ( tietenkin sillä ehdolla että palkka on ok ) Palvelu oli kovin kömpelö. en pystynyt laittamaan työkokemusta ja osaamista profiiliin, koska heti kättelyssä meni hermot pakollisiin kenttiin ja valikoihin, joista ei löytynyt joitakin ihan tavallisia ammattinimikkeitä ja taitoja. Ajatus yhdistää työnantajan toiveet ja työnhakijan osaamiset on ihan kiva, mutta tuntuu, että toimii muissa palveluissa paremmin esim. hashtageilla. En siis päässyt katsomaan millaisia osumia olisi tullut, koska en pysty esittäytymään palvelussa. CV-netti toimii paremmin, vaikkei mun profiilia ole katsottu neljän kuukauden aikana kuin kaksi kertaa. Sinne voi kuitenkin ladata liitetiedostot ja osittain välttyä ammattinimikevalikkohelvetiltä. Työmakkinatori ei voi toimia nykyisellään. Toivottavasti saavat sen kuntoon ennen kuin se otetaan käyttöön. Toivon että saan töitä muiden foorumeiden kautta sitä ennen. Tulipa kumminkin katsottua.
Onko muunlaisia kokemuksia tai vinkkejä hyvistä työnhakupalveluista?
työmarkkinatori
18
5059
Vastaukset
- Anonyymi
Odotan jo kauhulla näitä te-toimiston digitaalisia uutuuksia.
Jo nyt "oma asiointi" on päivityskatkolla AINA kun on määräpäivä ilmoittaa sen kautta jostain te-toimiston vaatimasta "tehtävästä".
Jännä vielä, että määräpäiväkin saatetaan myöntää lauantaiksi tai sunnuntaiksi, jolloin toimistotkin ovat kiinni.
Jos tulee joku pakollinen työmarkkinatori, minne on kaikkien laitettava cv:nsä nettiin, toivon todellakin, etten ole enää missään tekemisissä te-toimiston kanssa!- Anonyymi
Ei herrajumala! Ei kai tätä nyt pakolliseksi tällaisena...
Silloin on pakko keksiä jotain radikaalia,.. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei herrajumala! Ei kai tätä nyt pakolliseksi tällaisena...
Silloin on pakko keksiä jotain radikaalia,..Nythän hallitus suunnittelee että jokaisen työttömän pitäisi tehdä profiili, jossa CV Työmarkkinatorille ja jos työtön ei tätä tee niin Oma Valmentaja tekee, koska se on pakollinen.
Missä on työttömän yksityisyyden suoja & perustuslaillinen oikeus valita ammattinsa, työnsä & elinkeinonsa
- Anonyymi
Mitä hittiä?
Haen työntekijää kotitalouteen työmarkkinatorin kautta.
Markkinatori ehdottaa profiileja työntekijäksi, mutta ei ole mitään yhteystietoja hakijoilla.
Miten työnhakijaan saa yhteyden? Tietääkö kukaan?- Anonyymi
Ilmeisesti ei mitenkään, ellei hakija ole omaan profiiliinsa laittanut yhteystietojaan.
Työmarkkinatori ei tarjoa mitään anonyymiä tapaa saada kehenkään yhteyttä paitsi ylläpidolle voi laittaa palautetta asiasta, mutta ainakaan vielä palautteet eivät ole tuoneet mitään muutosta palveluun.
- Anonyymi
Tänään sitä täyttelin.
Itse asiassa tuntui kuin olisi tehnyt te-toimiston töitä joita he eivät halua tehdä.
Olen juuri tänä keväänä suorittanut logistiikan perustutkinnon ja CE-kortin, ja se kalan oksennus tarjosi kokoonpanotöitä. Kuljetusalaltakin on kokemusta.
Kiinnostaisi tietää miten työnantajat hakee sillä, koska mitään sellaista "haen tämän alan töitä" en nähnyt. Eli esim. Autonkuljettaja jne. - Anonyymi
Tämähän vain kuvastaa nykyisiä työmarkkinoita. Kenen tahansa odotetaan osaavan ihan mitä tahansa, jos on vain haluja tehdä.
Itsekin olen muutamia kertoja joutunut kieltäytymään töistä joita ei saa lain mukaan tehdä kuin siihen perehtynyt henkilö. - Anonyymi
Kokeilin myös ja täys raakilehan tuo on.
Ihme laatikkoleikkiä. Tekstin leikkaa- liimaa pätkii tekstiä, eikä edes tuo kaikkia merkkejä.
Kiinnostaisi tietää, että montako vuotta tällaista secundaa on taas hierottu ja monellako miljoonalla. - Anonyymi
Joo, hermot meni kanssa sen ensimmäisen sivun täyttämisen kanssa. Titteli, ammatti ja sitten etsin hakuvalikosta osaamista kuvaavia sanoja. Ja aina vaan oli tiedot täytetty väärin, enkä ymmärtänyt miksi. Kesti pari tuntia saada profiili kuntoon ja kuitenkin jäi omasta mielestäni puutteelliseksi. Helpompi olisi olla, jos olisi itse kirjoittanut kuvaavat sanat.
- Anonyymi
Ehdottomasti ei kannata laittaa tietoja tuonne. Se että olet siellä etkö esim LinkedInissä kertoo työnantajalle sen, että olet TE keskuksen asiakas eli työtön. Ja hakemuksesi menee suoraan roskikseen.
- Anonyymi
Mielummin menen kiskoille makaamaan kun alistun nöyryyttävään Linkedln:n käyttöön, jossa on pöhinää ja kaikenmaailman myyntifirmat ottavat tiedot sieltä = alkaa kotirauhan häirintä.
- Anonyymi
Joo sinne ei pääse kuittaamaan omia asioita tänäänkin pitäs mutta kas kummaa se sivu ei aukea johon pitäs mennä.
- Anonyymi
Karenssiautomaatti, joka tahallisesti pidetään alhaalla "Huollossa" etteivät ihmiset pääse hoitamaan asioita ja saavat automaattisesti karenssin
- Anonyymi
Ihan perseestä eivät toimi ja sitten laitetaan ukaasia et jos tätä tuota tee loppuu rahan tulo soitin eivät tienneet mitään lähettämässään kirjeestä sanovat onko se tullut meiltä se kirje. Saisivat mennä kouluun tai työttömäksi
- Anonyymi
Ainakin Työmarkkinatorin Työpaikkavahti on totaalinen vitsi!
- Anonyymi00016
Johtuu siitä,että nämä työkkäri tantat on itse
varmaankin laatineet ja suunnitelleet nämä
sivut ,poliitikkojen painostuksella tietenkin.
Tuo kaikki asian tuntemattomuus viittaa siihen.- Anonyymi00017
Työkkärin tantat eivät ole työmarkkinatorisovelluksen laatijoita. Kyllä ICT koodauspropellipäät sen systeemin ovat ideoineet ja kasanneet kaikkien iloksi.
- Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
Työkkärin tantat eivät ole työmarkkinatorisovelluksen laatijoita. Kyllä ICT koodauspropellipäät sen systeemin ovat ideoineet ja kasanneet kaikkien iloksi.
Tarkoitat kai IDIOITUTTANEET ja kasanneet sen
kaikkien "iloksi".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2052801Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1662497Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait262916Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies108908Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20889Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka307874Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k499827Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748
