Hyviä uutisia Euroopalle. Eiköhän siitä aukene innovatiivisille suomalaisillekin siivu. Puhtaat (luomu) elintarvikkeet ovat Japanissa hyvin arvokkaita. Varmasti kysyntää löytyisi myös metsäsienille, joita japanilaiset rakastavat. Ehkä sellu- ja paperiteollisuuskin hyötyvät.
EU:n ja Japanin välinen vapaakauppasopimus sinetöitiin keskiviikkona, kun Euroopan parlamenti hyväksyi sopimuksen. Japani oli jo aiemmin omalta osaltaan ratifioinut vapaakauppasopimuksen. Sopimus kattaa 635 miljoonan ihmisen markkinat ja käsittää kolmanneksen koko maailman bruttokansantuotteesta.
EU:n talouskomissaari Cecilia Malmström totesi, että sopimus on suurin koskaan tehty kauppasopimus. Japanin autoteollisuus saa sopimuksen myötä vahvemman aseman Euroopassa. Japani puolestaan poistaa tariffit mm. eurooppalaisilta maataolustuotteilta, josta koituu eurooppalaisille arviolta miljardin vuotuiset säästöt pelkästään tullimenoissa.
Sopimus astuu voimaan 1. helmikuuta 2019
EU:n ja Japanin vapaakauppa sinetöitiin
3
<50
Vastaukset
- älyäläjätä
Taas-naurattaa kun EU jäsenvaltioiden virkailijat hyötyvät
miljardin ja jäsenvaltiot häviävät häviävät miljardin?- EiHelvetti
Heh heh. Mainittu nemellinen voitto tulee automaattisesti tullimaksujen poistumisesta. Suomalaisille yrittäjille ja elintarviketuotannolle avautuu tuosta hyviä mahdollisuuksia. Tietenkin niiden mahdollisuuksien hyödyntäminen edellyttää töitä.
Kuinka EU:n jäsenvaltiot häviävät miljardin vapaakauppasopimuksessa? Kuinka monta vapaakauppasopimusta Venäjällä on? Tai millaiset markkinat se tarjoaa yrityksille? Sinä tiedät - kerro siis ja valaise tyhmää tšuhonka'a, siitä kuinka Venäjä on parempi kauppakumppani kuin Japani!
Äly jätä sano Faxeer kun haluat hyvää ja suu tulee mustaksi Salmiakista ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss875916Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243537- 1602059
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2281977Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1741751Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2841503Voiko olla, onko se tosiaan niin että
Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵571031- 671011
Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.211000Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.109937