Henri Heinonen huomasi teininä olevansa erilainen kuin kaverinsa – Nyt hän kertoo elämästään, johon seksi ei kuulu
https://www.hs.fi/elama/art-2000005929971.html?share=2312fadbf09efad93249facfa5261a11
https://www.hs.fi/elama/art-2000005929971.html?share=2312fadbf09efad93249facfa5261a11
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitä eroa on libidolla ja seksuaalisella vetovoimalla? Ehkäpä tiedemies voisi ajatella, että libido on jonkinlainen skalaarisuure ja seksuaalinen vetovoima on vektorisuure. Libido on jonkinlainen "kutina". Seksuaalinen vetovoima puolestaan yleensä määrittelee sen, kenen halutaan tulevan raapimaan tätä kutinaa pois. Esimerkiksi heteroseksuaali haluaa raapijan olevan vastakkaisen sukupuolen edustajan. Autoseksuaali mielellään raapii kutinaa pois ihan itse. On huomattava, että libido voi vaihdella elämän aikana suurestikin. Seksuaalinen suuntautuminen yleensä säilyy samana läpi elämän.
http://akutalikka.puheenvuoro.uusisuomi.fi/111022-aseksuaaleista
Hyvä tietopaketti eri seksuaaleista.
Juu ja sitten voi olla sekä autoseksuaali ja heteroseksuaali, kuten minä. Voin ihastua naiseenkin ihmisenä, ehkäpä jopa romanttisesti, mutta seksuaalista vetovoimaa taas en koe naista kohtaan. Vain miestä, eikä siinäkään ketä tahansa, vaan sitä joka tuntuu oikealle tunnepuolella ja luottamuksen suhteen. :D
Nää on aika mielenkiintosia juttuja. Libidokin todellakin vaihtelee elämän aikana, ei ehkä mullistusmaisesti mutta voi vaihdella ihan kumppaninkin mukaan. Joku aiheuttaa libidoon suurempia kuohuja kun toinen ei herätä sitä mitenkään, vaikka romanttisesti tykkääkin. :)
Jos ei "miesten jutut" kiinnosta taitaa olla homo
Minäkään en harrasta seksiä vaikka haluaisinkin harastaa. Minusta ei tehdä juttuja lehtiin. Incel-ätmit eivät kiinnosta ketään.
Katohan tätä, tämmöstäkö kaipaat?
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3892002-terroristit-jotka-vihaavat-naisia
Jaana...
https://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/art2453980
Lisää uutisia vailla? :)