Venäjän suurlähettiläs Pavel Kuznetsov piti Paasikivi-seurassa puheen, jossa hän perusteli Venäjän ulkopolitiikkaa.
Ilta-Sanomien toimittaja Arja Paananen on ansiokkaasti analysoinut Kuznetsovin puhetta. Hän osoittaa Kuznetsovin väitteet vääristellyiksi ja valheellisiksi.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005930526.html
Osoittautuu, että Venäjä kääntää kaikki agressiiviset toimensa lännen syyksi. Tällaisella Venäjän asenteella dialogi Venäjän ja lännen välillä tuntuu mahdottomalta.
Muuten, olen itse valmis hyväksymään kaikki Paanasen väitteet.
Venäjän ja lännen dialogi
9
51
Vastaukset
- baltiantiltutpyykille
Miten oikeassa hän olikaan. Meni CIAN tiltuille vetelät housuun, kun kuulivat totuuden?
- oikeintiltulle
Jönäspelle joutuu asuu viikon wc pytyllä. Totuus vei mahan sekasi.
Olisi mielenkiintoista lukea jotain järkevää kommentointia tuohon Paanasen kirjoitukseen.
- Hyrhyrrrr
Eipä tuohon Paanasen analyysiin ole paljon lisättävää. Jösses että Putistan on paskonut pahasti kuppiinsa. Valetta valheen perään, ei se selittämällä parane, Pavel parka.
- kymenlaakso
Puhe noudatteli Putinin jo ennestään esille tuomia asioita. Syytetään länttä, vaikka itse syyllistyy räikeisiin kansainvälisen lain loukkauksiin. Kyllä Venäjä on aika yksin näissä syytöksissä.
- peteg
Ei vain syytöksiä. Jugoslavian pommitukset ilman YK:n mandaattia, Naton laajentaminen, hyökkäys Irakiin valheellisin perustein, Ukrainan vallankaappaus, Georgian Sakasvilin hyökkäys Etelä-Ossetiaan luottaen lännen apuun, koska Georgia oli osallistunut Irakin sotaan. Nämä ovat tosiasioita.
- gerd
Naton laajentaminen, Jugoslavian pommitukset ilman YK:n mandaattia, hyökkäys Irakiin valheellisin perustein, Georgian Sakasvilin hyökkäys Etelä-Ossetiaan luottaen lännen apuun sen perusteella, että Georgia oli osallistunut usan rinnalla Irakin sotaan., Ukrainan vallankaappaus. Nämä eivät ole syytöksiä vaan tosiasioita.
Minusta nuo kaikki eivät ole tosiasioita.
Tässä nyt kumminkin oli tarkoitus puhua Venäjän ulkopolitiikasta.- totuudellaväliä
Joko jönäspellen hihna kuumenikjn, kun aina luista? EI USA mitään? Jönäspellen pitää vodkaliksalla nyt vain mollata Venäjää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen926320Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,3115643Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk583447Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään123285Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1062749Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t101730Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,211710Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.181614Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei1871192- 911111