Eikö kiltit ihmiset ikinä opi?

Vaikka periaatteessa ei pitäisi olla myöttuntoinen vaan todeta että mitäs läksit niin silti tuollaiset tarinat aina vähän säälittää:

https://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000005932457.html

"Nainen tajusi masentumisensa jälkeen olleen sinisilmäinen, kun käytti palkkansa, säästönsä ja otti vielä lainaakin rahoittaessaan miesystäväänsä. Ystävyys katkesi, kun nainen oli korviaan myöten veloissa ja haki velkasaneeraukseen."

"Kohtalaisen hyväpalkkaisessa ja säännöllisessä työssä oleva nainen alkoi rahoittaa miesystäväänsä.

Kolme vuotta nainen nosti lainaa lainan päälle, rahoitti miesystäväänsä ja yritti samalla hoitaa vippejään. Vanhoja lainojaan nainen joutui lyhentämään uusilla luotoilla.

Petollinen miesystävä lypsi uutta lainaa ja lupasi maksaa lainat takaisin, mutta ei maksanut. Hän petti lupauksensa ja nainen jäi lopulta yksin hoitamaan suurta velkapottia."

Olikohan kyseessä peräti matumies ja rahat menneen jonnekin lähi-itään miehen oikealle perheelle? Narmaan paljon nimittäin tässä maassa naisia jotka on halunneet auttaa ja tukea uusia lähi-itäläis ystäviään ja ne on surutta pumpanneet rahaa, veikkaan että näitä tarinoita tulee paljon jatkossakin. No voihan se toki olla joku kotimainenkin jännä joka osaa lypsää naisiaan.

2

<50

Äänestä

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Totuus-

      Komea mies ja nainen tekee mitä vaan, antaa rahansa ja pilaa elämänsä.

    • Totuus-

      Ei nainen ansaitse velkajärjestelyä koska kerran on tyhmä ja antaa rahaa jännämiehelle..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      353
      1066
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      738
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      676
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      48
      571
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    9. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      461
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe