Uskaaltaako käyttää elekronista parkkikiekkoa joka toimii atomaattisesti? Onko kukaan saanut tämän käytöstä sakkoja? Hyvinkäällehän tällaisella ole mitään asiaa vainoharhaisten pysäköinnin valvojien takia.
Tässä esimerkki vainoharhaisuudesta:
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/551147-parkkikiekon-osoitin-lipsahti-1-2-millia-vinoon-alkaa-menna-ihan-alyttomaksi-tama
Tässä esimerkki vainoharhaisuudesta:
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/551147-parkkikiekon-osoitin-lipsahti-1-2-millia-vinoon-alkaa-menna-ihan-alyttomaksi-tama
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jo vuoden käyttänyt. Hyvä laite. Jo tottunut, enkä edes tarkista lähtiessä.
Meillä mies sai toissaisänpäivänä lahjaksi ja mainio laite. Ainakaan Helsingissä eivät ole parkkipirkot huomautelleet.
Erottaako laitetta sellaisesta vanhemmasta versiosta jossa aika "kiersi" koko ajan karkuun. Joskus ennenvanhaan huvitti kun pysäköinninvalvoja vinkui ulkomailta ostetusta kiekosta koska siinä luki saapumisaika vieraalla kielellä. Joskus taas kuulin että kiekko oli ollut väärän värinen eikä sitä hyväksytty sen takia.
Paras keksintö ja paras myönnytys autoilijoille pitkään aikaan.
Nykytekniikalla koko homma olisi hoidettavissa niin, ettei kaikenmaailman vekottimilla edes pystyisi kikkailemaan. Mutta koska pelleilyn halutaan jatkuvan, niin silloin näitä sääntöjen kiertämistä varten viriteltyjä vehkeitä voi käyttää, kunnes kiinni jää. Koko parkkikiekko on ajatuksena ihan perseestä.
Ei sillä sääntöjä kierrellä. On vain automaattinen. Laittaa tuloajan.
Koko pysäköinninvalvonta on ajatuksena ihan perseestä, ihmisten pitäisi saada pysäköidä ihan tarpeitaan vastaavasti ja parkkipaikkoja pitäisi olla riittävästi saatavilla jolloin niitä ei tarvitsisi nykytyyliin keinotekoisesti rajoittaa, valvoa ja rangaista "väärin" pysäköinnistä.
Ja raha ei ole mikään peruste, se on vain ihmisten itsensä keksimä mielivallan käytön väline jolla varakkaat alistavat köyhempiä. Se ei ole oikein!!
suomikieltolassa vaan on aina tykätty kieltää, rajoittaa, estää ja hankaloittaa ihmisten arkielämää kaikin mahdollisin keinoin kuin jossain helvetin ddr:ssä tai neuvostoliitossa :/
Ihmiset kuten luonnon eläimetkin ovat syntyneet vapaiksi, miksi yhteiskunta yrittää kahlita, vangita ja rajoittaa ihmisten elämää epäluonnollisen mielivaltaiseen liekaan kaikin keinoin, ei tällainen ole millään tavalla mielekästä!!
Itse käytän easyparkkia. Sehän ei vaadi mitään erillisiä vekottimia ja parkkeja on ainakin täällä pk-seudulla ja Tamperella riittävästi. Siinä maksan vain toteutuneesta parkkiajasta.
Mitä etua elektroninen parkkikiekko tuo tuohon verrattuna?
No sehän on aivan eri asia. Useilla näkyy olevan sekä easypark tarra että e-kiekko. Myös itselläni. Ei huolen häivää, käyttääpä kumpaa vaan.
Käytät siis ep,tä siellä missä voi ja kiekkopaikoilla kiekkoa.
Puolentunnin- kahdentunin aikapaikoila pitää olla kiekko!
itse käytän easyfarttia, kun vetää hernekeittoa, ruisleipää, piimää ja kaalisoppaa niin kyllä helposti pierettää ainakin muutaman päivän ajan.