Kuka tahansa äärihörhö, potilas kärsii tai kuolee, kiitos tästä kokoomuksen aivottomalle politiikalle...
Toisaalta ei kokoomukselta mitään järkevää voi odottaakaan.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005941841.html
Toisaalta ei kokoomukselta mitään järkevää voi odottaakaan.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005941841.html
Vastaukset 11
Vanhimmat
Soveltuvuuskokeita ei enää ole lähihoitajan koulutukseen joten alalle päätyy ihmisiä joilla ei ole henkistä kapasiteettiä hoitaa ammattiaan kuten pitäisi käytännön elämässä esim. vanhustenhoidossa.
Lisäksi voi mukana tulla minäkeskeisiä psykoja
Eiköhän nuo ole vain valvontatehtävissä, ja soittavat 112 jos tulee jotain sairauskohtauksia. Tuskin kukaan osaa olla mikään hoitaja kun jotain tapahtuu.
Vartioimaan sopii kuka tahansa ilman koulutustakin. Pääasia että kykenee pysymään hereillä yön yli ym. aikoina.
Trolli.
Lähihoitajat eivät ole "valvontatehtävissä", vaan aivan hoitotehtävissä. Antamassa vaikkapa lääkkeitä tai ajamassa ambulanssia. No, tuohon on vielä hieman lisää koulutusta, mutta pohjana on lähihoitaja.
Totta on se, ettei alalle aikoville tehdä soveltuvuustestejä. Pitäisi kyllä tehdä aivan potilasturvallisuuden vuoksi.
Lääkelupia lh on aika harvoin koska ei kuulu työn vaatimuksiin kuin harvoilla. Valmiiksi annosteltuja lääkkeitä jakaa vaikka 4 vuotias.
Kaikilla lähihoitajilla esim. hoivakodeissa on oltava lääkelupa. Eihän muuten voi annostella tarvittavia lääkkeitä. Eikä niitä "valmiiksi annosteltuja" lääkkeitäkään saa antaa ilman lääkelupaa.
No, suuret ikäluokat tulevat kohta vanhusikään ja heidätkin hoidetaan kotonaan, kun laitokset on lakkautettu. Isoja ikäluokkia riittää käänneltäväksi 2040-luvulle saakka. Jotenkinhan asia on hoidettava, mieluummin kunniallisesti. Onko ideoita?
Mitään laitoksia lakkaute vaan yksityinen tekee niitä vaan lisää ja lisää ja kunta ostaa sieltä hoitopaikkoja.
Hyvä aloitus.
Taustalla oli ajatus, ettei kukaan syrjäytyisi ja kaikille pitäisi antaa ammattikoulutus.
Nythän sittenkin päätti opetusministeri nopealla aikataululla ottaa käyttöön soveltuvuustestit hoitaja-opointoihin, kun jotkut opettajat nostivat Hesarissa aiheen ylös, kun siellä oli koulutuksessa lukutaidottomia ja huumeiden käyttäjiä opiskelemassa.