Ihmisen kromosomi nro 2 (Tiedeviikko)

Ewokki

Koska kreationisteilta puuttuu yleistieto siitä, miksi tutkijat ovat vakuuttuneita makroevoluutiosta, niin aloitetaan tiedeviikko ottamalla esiin joitakin evoluution todisteita.

Ihmisillä on 23 kromosomiparia. Muilla suurilla apinoilla on 24 kromosomiparia. Jos evoluutio on totta, niin tällöin meidän tulisi löytää ihmiseltä kromosomi, missä kaksi muilla suurilla apinoilla olevaa kromosomia on fuusioitunut yhdeksi suureksi kromosomiksi. Yhdistyneen kromosomin keskeltä pitäisi löytyä jaksoja, jotka normaalisti löytyvät vain kromosomien päästä. Ja yllätys, yllätys. Moderni geenitutkimus on osoittanut, että ihmisen kromosomi nro 2 on juuri tälläinen, joka on apinoilla olevien kahden kromosomin yhteenfuusioituma.

Referenssi vertaisarvioituun tutkimuspaperiin:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC52649/

18

473

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitos.tästä

      Hyvä aloitus.
      Ongelma taitaa vain olla, että tällaisia vastaavia havaintoja joiden ainoa looginen selitys on evoluutio löytyy satamäärin ja jos palstan realistisesti tieteeseen suuntautuva joukko on viitseliäst palstamenee näistä tukkoon.

      • hgjhgjhghj

        Ja eikö tiedeviikolla voi keskustella tieteestä yleensä, eikä vain evoluutioteoriasta. Kaikki lunnontieteiden osa-alueet todistavat nuoren Maan kreationismin roskaksi.


      • hgjhgjhghj kirjoitti:

        Ja eikö tiedeviikolla voi keskustella tieteestä yleensä, eikä vain evoluutioteoriasta. Kaikki lunnontieteiden osa-alueet todistavat nuoren Maan kreationismin roskaksi.

        Totta. Hyvä pointti. Tämähän on nimeenomaan kreationismi palsta ja silloin keskusteluksi sopii aihe miltä tahansa tieteenalalta joka osoittaa kreationismin juuri siksi uskonnolliseksi huuhaaksi mitä se on.


    • Ihmisen ja simpanssin Y-kromosomit ovat 'kauhistuttavan erilaisia', kuten tutkija totesi.
      Ei kromosomien lukumäärää vertailemalla voi tehdä johtopäätelmiä, että evoluutiota tapahtuisi.

      https://slideplayer.com/slide/12504798/

      Samalla logiikalla voisimme päätellä olevamme delfiinien tai sikojen kanssa sukua. Toisekseen, kun kromosomihäviötä tapahtuu, on sitä ennen genomi kokenut geenivaurioita. Nyt siis evoluutiouskovaiset väittävät, että ihminen on vain geenivaurioita kokenut apina. Ja siksi tietysti olemme näin eteviä, meillä on moraali, etiikka, tunteet, tietoisuus, unelmat, usko, jne.

      • räyhräyh1

        Taas tulit rikkomaan omia sääntöjäsi. Onko itsekritiikki sinulle täysin tuntematonta?


      • bjbjb

        Ohitat kokonaan sen oikean argumentin ja pölötät vaan lukumääristä ja Y-kromosomista.

        >Jos evoluutio on totta, niin tällöin meidän tulisi löytää ihmiseltä kromosomi, missä kaksi muilla suurilla apinoilla olevaa kromosomia on fuusioitunut yhdeksi suureksi kromosomiksi. Yhdistyneen kromosomin keskeltä pitäisi löytyä jaksoja, jotka normaalisti löytyvät vain kromosomien päästä. Ja yllätys, yllätys. Moderni geenitutkimus on osoittanut, että ihmisen kromosomi nro 2 on juuri tälläinen, joka on apinoilla olevien kahden kromosomin yhteenfuusioituma.


      • räyhräyh1
        bjbjb kirjoitti:

        Ohitat kokonaan sen oikean argumentin ja pölötät vaan lukumääristä ja Y-kromosomista.

        >Jos evoluutio on totta, niin tällöin meidän tulisi löytää ihmiseltä kromosomi, missä kaksi muilla suurilla apinoilla olevaa kromosomia on fuusioitunut yhdeksi suureksi kromosomiksi. Yhdistyneen kromosomin keskeltä pitäisi löytyä jaksoja, jotka normaalisti löytyvät vain kromosomien päästä. Ja yllätys, yllätys. Moderni geenitutkimus on osoittanut, että ihmisen kromosomi nro 2 on juuri tälläinen, joka on apinoilla olevien kahden kromosomin yhteenfuusioituma.

        On luonnollista ja tavallaan ymmärrettävää, että tuo vajaalla käyvä ohittaa argumentin ja pölöttää muuta. Mistään ei nimittäin takuuvarmasti löydy vertaisarvioitua tiedeartikkelia, joka toteaisi tuon kromosomiasian olevankin luomistodiste, eikä evoluution todiste. Itse tuo vajaalla käyvä on kuitenkin määrittänyt ehdon:
        "1. Jokainen aloitus, väite ja kommentti tulee perustella tieteelliseen tutkimukseen vedoten. Jos joku kirjoittaa perustelemattoman kommentin, ei sillä ole ketjussa arvoa."


      • LäheisyyttäToki

        "Samalla logiikalla voisimme päätellä olevamme delfiinien tai sikojen kanssa sukua. "

        Olemme toki. Kuulumme luokkaan Mammalia, nisäkkäät, joka on kehittynyt parisataa miljoonaa vuotta sitten. Esimerkiksi käärmeet, Serpentes (myös se puhuva) ovat kehittyneet liskoista myöhemmin, mutta ne ovat evolutiivisesti kauempana meistä.

        Mietin mahtoiko Najash rionegrina olla se paratiisin puhuva kärmes, kun sillä oli vielä lantio ja takajalat. Se oli tosin jo 90 miljoonaa vuotta sitten, eli ei sovi piispa Usherin maailman puhuvaksi kärmekseksi.


      • Tässä.perustietoa.RoTlle

        Eikö alakoulun opettaja tiedä, että XY (tai XX) kromosomipari ei ole 2. kromosomipari vaan viimeinen. Yleensä se jätetään numeroimatta, mutta muut numeroidaan 1-22.

        Joten voisitko puhua ketjun aiheesta.


    • Jumala5vee

      Nyt ei ole Rotilla mitään hätää kun palstan pörähtänein eli Mark5vee ilmestyi komppaamaan!
      "Tiedeviikko",oikeasti sairaan hauskaa!

    • Ateistitiede

      Haluan laittaa meidän ateistien sukupuolielin anukserät yhteen ja tehdä ateistilapsia.

      • Ewokki

        Yllä oleva trollaus lienee kreationistin kiukuttelua, kun faktat eivät tue omaa fundamentalista uskoa ja päänupista ei löydy enää mitään kreationismin puolustukseksi ajaen ihmisen kognitiiviseen dissonanssiin.

        Tiedeviikonhengessä tässä linkki, joka selittää kyseistä ilmiötä:
        https://en.m.wikipedia.org/wiki/Cognitive_dissonance


    • mutku.mutku

      Ylöspäin orhi...

    • Eikö.vasstausta.tule

      RoT ei ole kommentoinut puolella lauseella kromosomi nro 2:n fuusioitumista?

      Miksi ei? Tähän mennessä hän on innokkaasti puhunut kromosomimäärien vähenemisestä. Onko tämä esimerkki jotenkin liian omakohtainen, kun koskee ihmistä?

    • Anonyymi

      Äskettäin tästä tehty avaus poistettiin, niin nostetaan tätä ylös.

      Kysyin kreationisteilta: Miksi luoja olisi laittanut kromosomien päättäviä DNA jaksoja ujden ihmisen kromosomin keskelle huijatakseen ihmisiä uskomaan evoluutioon?

      • Anonyymi

        Tämä Tiedeviikkoaloitus muutaman ikämäärityksiä koskevan aloituksen kanssa oli se, joka sai ROT:n nostamaan kytkintä. Evoluutionkaataja huomasi, ettei hänellä ollut tieteelliset kriteerit täyttäviä vastauksia oikein mihinkään. Omien aloitusten johtopäätöksetkin perustuivat todistetusti tutkimusartikkelien vääristelyyn ja suoranaiseen valehteluun. Niiden kanssa hän vielä yritti kiemurrella, mutta lukuisiin muiden tekemiin Tiedeviikkoaloituksiin hän ei kyennyt mitenkään vastaamaan.


    • "Ihmisillä on 23 kromosomiparia. Muilla suurilla apinoilla on 24 kromosomiparia. Jos evoluutio on totta, niin tällöin meidän tulisi löytää ihmiseltä kromosomi, missä kaksi muilla suurilla apinoilla olevaa kromosomia on fuusioitunut yhdeksi suureksi kromosomiksi."

      Teoria on laadittu sopimaan yhteen evoluutioteorian kanssa. Yhtä hyvin voitaisiin laatia teoria, että jos ihmiseltä löytyy 24 kromosomiparin sijasta vain esim. 23 kromosomiparia, niin evoluutioteoria kumoutuu.
      Ja yllätys, yllätys! Tutkimukset osoittavatkin, että ihmiseltä löytyy vain 23 kromosomiparia eli evoluutioteoria kumoutuu.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      85
      1226
    2. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      177
      990
    3. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      979
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      60
      728
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      162
      683
    6. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      186
      670
    7. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      280
      667
    8. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      54
      637
    9. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      626
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      615
    Aihe