Onko tämä ylityötä?

kyssäri0

Hei.

Tein normaalin työaikalain mukaisesti eräällä viikolla sen maksimimäärän töitä mitä lainmukaan pystyi, joka on 40h per viikko.

Otin kuitenkin kyseiselle viikolle tämän lisäksi vielä 4h kestävän työnantajan tarjoaman lisätyövuoron eli kyseessä on käsittääkseni lisätyö, mutta onko tuo 4h täten kuitenkin myös ylityötä?

2

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ylityö

      On ylityötä. Lisätyö on työtä, jota työntekijä tekee säännöllisen työaikansa ja pisimmän lainmukaisen säännöllisen työajan välisenä aikana. Pisin lainmukainen työaika on yleensä 8 tuntia vuorokaudessa ja 40 tuntia viikossa. Työehtosopimuksissa on yleensä sovittu lakia lyhyemmistä työajoista. Lyhyempi työaika saattaa perustua myös työpaikalla noudatettuun käytäntöön.
      https://www.minilex.fi/a/työaika-ja-lisätyö

      • OnkoSeNiinYksinkertaista

        Tässä lienee jotain merkitystä sillä, onko työ tehty työnantajan aloitteesta. Ainahan nuo työvuorot ovat työnantajan tarjoamia tai luvallistamia, mutta täyttävätkö lisätyövuorot aina lakipykälän kohdan "työnantajan aloitteesta".
        Jos työnantaja kysyy sinulta: "tekisitkö tämän ylimääräisen vuoron" varmasti täyttää pykälän, mutta jos työnantaja ilmoittaa ylimääräisistä töistä, joita halukkaat voivat ilmoittautua tekemään, niin täyttyykö pykälä enää silloin? Varsinkaan mikäli kyseessä on paikallinen sopimus, joka mahdollistaa tällaisen ylimääräisen työn tarjoamisen.
        Jos laki määrittäisi kaiken työajan ylittävän ylimääräisen työn ylityökorvattavaksi, ei paikallinen sopiminen olisi enää luvallista. Ei työaikapankkeja, ei mitään joustoja työntekijänkään aloitteesta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1496
    2. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      218
      1108
    3. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1106
    4. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      919
    5. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      234
      907
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      890
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      873
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      14
      750
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      747
    10. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      31
      683
    Aihe